Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Witoszów Dolny: Czesi w Witoszowie

Czwartek, 29 września 2011, 16:15
Aktualizacja: 16:17
Autor: UG Świdnica
Świdnica/Witoszów Dolny: Czesi w Witoszowie
Fot. UG Świdnica
Szkoła Podstawowa z Witoszowa Dolnego i Gmina Świdnica w dniach od 23 do 25 września gościły zaprzyjaźnioną grupę uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kopidlnie.

Integracyjne spotkanie miało miejsce w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, było ono kolejnym działaniem wpisanych w mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Trzydniowa wizyta studyjna uczniów obfitowała w wiele wrażeń i atrakcji. Program spotkania był bardzo urozmaicony i interesujący. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty językowe, zajęcia plastyczne i ceramiczne, które zachęciły uczestników do spontanicznych działań. Wieczorem grupa czeskich i polskich dzieci bawiła się na dyskotece oraz przy wspólnym ognisku.

W sobotę polscy uczniowie zaprezentowali swoim rówieśnikom z Republiki Czeskiej Szkołę i halę sportową w Witoszowie Dolnym. Następnie odbyły się wycieczki do najpiękniejszych turystycznych atrakcji regionu. Wspólnie zwiedzono Kościół Pokoju, Katedrę, świdnicki Rynek, Palmiarnię w Wałbrzychu oraz Zamek Książ. Niedziela upłynęła pod znakiem teatru. Uczestnicy oglądali przedstawienie kukiełkowe pt. Kozucha Kłamczucha, które także w czeskim języku zaprezentowali polscy uczniowie. Na zajęciach teatralnych dzieci przygotowywały scenografię, reżyserowały i odgrywały scenki związane z przygodami bajkowego rozbójnika Rumcajsa.

Podczas trzydniowych spotkań panowała przyjazna atmosfera, spontanicznie przełamano barierę języka. Uczestnicy z entuzjazmem poznawali zwyczaje, kulturę i język zaprzyjaźnionej grupy, poznawali uroki regionu i umacniali sąsiedzkie więzi. Dopisywały dobre humory, piękna słoneczna pogoda oraz radosny nastrój.

Janusz Waligóra
Rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group