Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 666
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dni miast partnerskich – Znojmo 2012

Wiadomości: Strzegom
Wtorek, 15 maja 2012, 8:06
Aktualizacja: 13:31
Autor: red
Fot. użyczone
Czwarte już spotkanie miast partnerskich w Znojmo odbyło się w dniach 10 – 13 maja 2012 r.

Powitanie w ratuszu

Oficjalne powitanie przez nowego starostę Vlastimila Gabrhela delegacji z miast partnerskich w ratuszu miejskim stanowiło okazję do wymiany poglądów, jak również okazjonalnych upominków. Starosta wysoko ocenił efekty dotychczasowej współpracy partnerskiej i wyraził nadzieję, że w przyszłości będzie ona prowadzona tak samo efektywnie jak dotychczas. Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia skierował w stronę władz miasta słowa uznania i podziękowania z duże zaangażowanie w budowaniu płaszczyzn porozumienia i współpracy między naszymi miastami.- W ciągu ostatnich dwóch lat nasza współpraca owocowała w liczne wspólne przedsięwzięcia, które szczególnie nasiliły się w zakresie prac Rady Miejskiej, czy oświaty. Pragniemy rozszerzyć partnerskie współdziałania o nowe kontakty w zakresie szkół podstawowych i gminnych wsi- powiedział.

Muzyka, smaki i zapachy

Dni miast partnerskich w Znojmo potwierdziły tezę, że muzyka łączy kraje, pomaga pokonać bariery językowe i buduje mosty porozumienia. Rozbrzmiewający muzyką i wspólnym śpiewem rynek miejski był naturalną scenerią do przedstawienia nie tylko wspaniałego programu kulturalnego, lecz także do prezentacji bogatej oferty krajoznawczo- turystycznej i gastronomicznej miast zaprzyjaźnionych ze Znojmo. Cudowne zapachy, różne smaki narodowych potraw oraz arcydzieła sztuki ludowej przyciągały odwiedzających kramy, które w tym roku przygotowały miasta: Bratysława- Ružinov, Nowe Zamky, Pontassieve, Retz, Strzegom, Torgau, Trento- Villazano, Trento-Povo oraz Znojmo.

Promocja miasta

Wizyta w Znojmo strzegomskiej delegacji pod przewodnictwem Zbigniewa Suchyty, Burmistrza Strzegomia była doskonałą okazją do promocji miasta. Strzegom zaprezentował na swoim stoisku materiały promocyjne gminy, rękodzieła sztuki ludowej, a także produkty regionalne, wśród których wytworne ciasta, wędliny i Jaśkowe sery kozie, cieszyły się dużą popularnością. Walory smakowe Jaśkowych serów podkreślali także Włosi, znani z produkcji najwyższej jakości serów. Wyrazy uznania dla producentów!

"Ostatnie Takie Trio"

Reprezentujący Strzegom zespół muzyczny "Ostatnie Takie Trio" brawurowo zdobył aplauz widowni i liczne zaproszenia na koncerty do zaprzyjaźnionych krajów. Muzyczną wizytówkę Strzegomia na długo zapamiętają uczestnicy spotkania.

Efekty pobytu w Znojmo

- Nawiązaliśmy nowe kontakty z instytucjami. Przed nami nowe perspektywy i nowe formy działania, poszerzające naszą wiedzę i wzbogacające nas samych. Szerszy wachlarz naszej współpracy obejmujący szkoły podstawowe i nowa forma współpracy między wioskami przyczyni się do pogłębienia naszych więzi partnerskich - podsumował pobyt w Znojmo Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia.

Jubileusz 15- lecia

Rok 2012 jest ważnym w kalendarzu naszej współpracy, ponieważ wiąże się z obchodami 15 rocznicy podpisania aktu umowy partnerskiej Strzegom - Znojmo. Relacje między naszymi miastami cechuje wspaniała atmosfera współpracy, przyjaźń, indywidualne i grupowe kontakty, wysoko oceniane przez władze naszego miasta.
Zaproszenie do Hodonic Na zaproszenie polskiego księdza, którego spotkaliśmy na rynku w Znojmo, w drodze powrotnej zawitaliśmy do Hodonic, ziemi dotkniętej stopą świętego Klemensa. Razem z Czechami uczestniczyliśmy w Eucharystii, której oprawę liturgiczną wykonał nasz wspaniały zespół "Ostatnie Takie Trio". Zauroczył nas żywy kościół czeski i duża ilość małych dzieci uczestniczących z rodzicami w liturgii Mszy św. W rozmowie mieszkańcami dowiedzieliśmy się, że w regionie jest pielęgnowany kult św. Klemensa, a w pobliskich Tasowicach znajdują się jego relikwie. Mieszkańcy zapraszali do ponownych odwiedzin i zaproszenie zostało przyjęte.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group