Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 975
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Docelowo 700 mln sztuk pieczywa rocznie ze Strzegomia

Środa, 11 września 2013, 12:53
Aktualizacja: Czwartek, 12 września 2013, 10:00
Autor: red.
Strzegom: Docelowo 700 mln sztuk pieczywa rocznie ze Strzegomia
Fot. UM Strzegom
10 września w Strzegomiu uroczyście otwarto jeden z najnowocześniejszych zakładów piekarniczych w Europie – FSB Piekarnia Strzegom, którego właścicielem jest trzecia co do wielkości firma piekarnicza na świecie ARYZTA. Wartość inwestycji to ponad 45 mln Euro, już planowany jest jej rozwój i uruchomienie kolejnych linii produkcyjnych.

Ceremonia otwarcia – międzynarodowe spotkanie biznesu i administracji
10 września miała w Strzegomiu miejsce uroczystość oficjalnego otwarcia zakładu piekarniczego, który obok kamieniarstwa stał się już znakiem rozpoznawczym miasta w Polsce południowej. Symbolicznego przecięcia wstęgi zakładu FSB Piekarnia Strzegom dokonali w obecności setki gości: Hilliard Lombard (Chief Operating Officer ARYZTA Europe), JP McGrath (Managing Director ARYZTA Bakeries Continental Europe), Karl Fritz (Chief Supply Chain Officer McDonald’s Europe, Kristof Hanko (General Manager McDonald’s Polska), burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz prezes WSSE „Invest-Park” Barbara Kaśnikowska. W ceremonii udział wzięli także: poseł na Sejm Monika Wielichowska, ks. Prałat Marek Mabuśka (Proboszcz Parafii Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu), liczni partnerzy biznesowi, podwykonawcy inwestycji w Strzegomiu, a także pracownicy nowootwartego Zakładu.

- Jesteśmy zaszczyceni mogąc gościć dziś tych, którzy tworzyli plan inwestycji w Strzegomiu i od początku ją wspierali. – powiedział JP McGrath, odpowiadający za ARYZTA w Europie – Dotrzymaliśmy wszystkich deklaracji terminowych budowy i rozpoczęcia produkcji, już działają w pełni dwie linie, jesteśmy w przededniu instalacji trzeciej. Wszyscy realizatorzy tego projektu zasługują na uznanie, bo pierwsza inwestycja w ramach strzegomskiej podstrefy WSSE „Invest-Park” jest zdecydowanie wspólnym sukcesem naszej firmy, naszych partnerów biznesowych i władz regionu. Fachowość, rzetelność, zaangażowanie i zaufanie to wartości, które od początku są siłą sprawczą powodzenia tego Zakładu. Dziękuję Wam wszystkim i gratuluję!

Innowacje na skalę Europy, 45 mln Euro wartości inwestycji
- Zakład jest wyposażony w, światowej klasy park maszynowy, gwarantujący najwyższą jakość finalnego produktu. Przeznaczeniem Zakładu jest produkcja pieczywa hamburgerowego oraz innych rodzajów pieczywa i wyrobów piekarniczych, posiadamy także mroźnię z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz zaplecze biurowo-socjalne. Dziś Zakład zatrudnia ponad 120 osób – chcę podkreślić, że to dwukrotnie więcej od naszych początkowych deklaracji - w pełni przeszkolonych aby sprostać wysokiej automatyzacji procesów produkcji, część po kilkumiesięcznych praktykach w zakładach ARYZTA zagranicą. Wartość inwestycji przekroczyła 45 milionów Euro – tłumaczy Waldemar Topolski, Managing Director, Head of Sales ARYZTA Poland.

Podstawową działalnością strzegomskiego zakładu jest produkcja różnych rodzajów pieczywa, rozpoczęta w kwietniu tego roku. Piekarnia dysponuje najnowszą technologią wypieku pieczywa, tortilli czy rogalików francuskich z rozwiązaniami technologicznymi wiodących dostawców Europy i Ameryki. Dzięki trzem liniom produkcyjnym, w tym jednej z najnowocześniejszych w Europie linii do wypieku bułek, zakład w Strzegomiu może zaopatrywać rynki krajów Europy Centralnej, Skandynawii usprawniając przy tym dystrybucję na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dziś każdego dnia zakład strzegomski wytwarza prawie milion bułek, zużywając na ten cel ponad 30 ton mąki. Każdego dnia także strzegomskie wypieki trafiają do odbiorców w Polsce i zagranicą - już teraz ponad 50% strzegomskich wyrobów jest eksportowane. Wytwarzane wyroby są sprzedawane jako produkty gotowe do spożycia bądź też jako pieczywo mrożone. Łączna powierzchnia budynku produkcyjno-magazynowego wraz z częścią socjalno-biurową to 13’500 tysiąca metrów kwadratowych.

Piekarnia i administracja miasta – realna współpraca na rzecz rozwoju
Od początku swojej obecności w regionie, Zakład aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, współpracując z Urzędem Miasta Strzegomia. Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta tak podsumowuje te działania: - Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że naszą współpracę z FSB Piekarnia cechuje profesjonalizm, wysoki poziom merytoryczny i zaufanie, dzięki czemu składane deklaracje nie tylko się urzeczywistniają, ale także znacznie wcześniej wchodzą w życie niż to jest ustalane. Efektem naszego wspólnego działania jest dziś 120 miejsc pracy – to dwukrotnie więcej niż firma zadeklarowała na wstępie. Widzimy i doceniamy jak ważna jest dla firmy współpraca ze środowiskiem lokalnym i kształcenie kadr tutaj, w Strzegomiu - świadczy o tym na przykład porozumienie z Zespołem Szkół dotyczące powstania klasy o profilu piekarniczym czy organizacja badań profilaktycznych dla dzieci wspólnie z fundacją RMHC.

Rok temu przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przekazano 10 tysięcy złotych na potrzeby Stowarzyszenia Wspierania Kultury w Gminie Strzegom „Akcja”. Obecnie firma zaangażowana jest w budowę placu zabaw przy ulicy Bazaltowej w Strzegomiu. Prowadzone są prace projektowe oraz poszukiwania współfundatorów tego przedsięwzięcia. Szacowana wartość wyposażenia to 50 tysięcy złotych, a planowany termin realizacji tej inwestycji to pierwszy kwartał 2014 roku.

Natomiast w ramach porozumienia z Zespołem Szkół w Strzegomiu, w odpowiedzi na potrzeby lokalnego rynku oraz Piekarni, powstaje od tego roku szkolnego półoddział Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształcący w zawodzie piekarza (16 uczniów klasy I). 3-letni cykl nauczania obejmie kształcenie teoretyczne i praktyczne – także w samym zakładzie FSB Piekarnia. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Piekarni oraz Burmistrza Zbigniewa Suchyty, w szkole powstaje specjalistyczna pracownia piekarska, wyposażona zgodnie z wymaganymi standardami. Koszt remontu i przystosowania pomieszczenia na potrzeby funkcjonowania klasy poniesie Piekarnia, zakup wyposażenia sfinansuje natomiast Starostwo Powiatowe w Świdnicy.

ARYZTA AG to światowy lider specjalizujący się w produkcji pieczywa, którego siedziba znajduje się w Szwajcarii. Zakłady operacyjne tego koncernu zlokalizowane są na całym świecie, m.in. w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, południowo-wschodniej Azji, Australii i Nowej Zelandii. Aryzta AG jest notowana na giełdach w Zurychu i w Dublinie. W Polsce, do holdingu ARYZTA należy, obok FSB Piekarnia Strzegom Sp. z o.o. także firma Hiestand Sp. z o.o. posiadająca zakłady w Grodzisku Mazowieckim oraz Warszawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group