Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1212
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Dokarmiajmy ptaki

Czwartek, 14 stycznia 2021, 7:31
Aktualizacja: 12:31
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Dokarmiajmy ptaki
Fot. UM Świebodzice
Zima to trudny czas dla dzikiego ptactwa.

Zmienna pogoda, brak insektów i roślinności sprawiają, że ptaki, aby przetrwać szczególnie potrzebują naszej pomocy. Jak dokarmiać, żeby nie zaszkodzić? Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy. Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej wraz z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego rozpoczynają akcję edukacyjno-pomocową dla naszych małych przyjaciół. Świetnym wysokoenergetycznym pokarmem dla ptaków są kule tłuszczowe, które w prosty sposób może zrobić każdy z nas. Przygotowanie przysmaków dla ptaków jest bardzo proste, nie wymaga również zgromadzenia wielu składników.

Przepis na kule tłuszczowe:

smalec (niesolony) – jedna kostka;
gotowa mieszanka ziaren dla ptaków;
siatka po warzywach (z dużymi oczkami) lub myjka kąpielowa;
miska;
sznurek.
Warto przed rozpoczęciem tworzenia kuli smalec położyć w ciepłym miejscu, np. w pobliżu grzejnika, aby stał się bardziej plastyczny i łatwiej było go połączyć z ziarnami. Następnie przekładamy go do miski;
Mieszamy ziarna z lekko ogrzanym smalcem;
Z powstałej masy formujemy kule, które później pakujemy w woreczek siatkę na warzywa. Zamiast takiej siatki możemy wykorzystać pociętą na kawałki myjkę kąpielową lub elastyczną siatkę do pieczenia mięs.
Kulkę zawiązujemy sznurkiem z obydwu stron.

Kula jest gotowa. Po przygotowaniu można ją zawiesić na oknie, w ogrodzie lub na dowolnym drzewie w parku. Nasze wydziałowe ptasie stołówki już wiszą w Parku Miejskim.

Miasto Świebodzice dbając o równowagę w środowisku, zachęca do przygotowania kul tłuszczowych lub innych zawieszek z ziaren połączonych żelatyną spożywczą i zawieszenia ich na drzewach w przestrzeni miejskiej. Za nasze obecne starania, ptaki odwdzięczą się wesołymi trelami, których słuchać będziemy od wiosny do jesieni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group