Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1028
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Dołącz do wolontariuszy "Szlachetnej Paczki"

Poniedziałek, 18 września 2017, 17:21
Aktualizacja: Czwartek, 21 września 2017, 14:08
Autor: red
Żarów: Dołącz do wolontariuszy "Szlachetnej Paczki"
Fot. organizatorzy
Będą pomagać rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych i materialnych, osobom chorym, niepełnosprawnym, starszym i samotnym.

Każdy z nas może dołączyć do grupy wolontariuszy "Szlachetnej Paczki", którzy pracować będą z rodzinami i wspierać ich w trudnych momentach życia.

Organizatorem akcji jest żarowska firma Daicel Safety Systems Europe, która zachęca wszystkich mieszkańców, aby przyłączyć się do tej inicjatywy i wesprzeć tych, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej.
- Do "Szlachetniej Paczki" włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Docieramy do prawdziwej biedy - tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. W Polsce nie brakuje osób, które nauczyły się wyglądać na ubogie i dzięki wzbudzaniu litości, zarabiają na swojej "biedzie". Takim ludziom nie pomagamy. Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę. Dlatego do Paczki trafiają te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany.
Zwracamy szczególną uwagę na historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji, dochód przypadający na jednego członka rodziny, postawę - czy rodzina podejmuje jakieś kroki, by zmienić swoją sytuacją, przynależność do jednej z kategorii, które określają sytuację rodziny -wyjaśnia Małgorzata Adamczyk z firmy DSSE i lider "Szlachetnej Paczki" Rejon Żarów.

Co zrobić, aby zostać wolontariuszem?

Uzupełnij wstępny formularz - daj znak, że chcesz dołączyć do drużyny SuperW

Weź udział w e-learningu, by lepiej poznać nasze programy

Wypełnij główny formularz rekrutacyjny. Poznamy twoje oczekiwania oraz kompetencje

Spotkaj się z liderem twojego regionu/kolegium

Uciesz się z zakończenia rekrutacji. Jeśli zostałeś Super W, niezwłocznie zadbamy o twoje wdrożenie

Rodziny włączone do Paczki należą do co najmniej jednej z poniższych kategorii:

1. Chore lub niepełnosprawne dziecko w rodzinie

Ciężko chore lub niepełnosprawne dziecko w rodzinie często wiąże się z wysokimi kosztami leczenia i rehabilitacji oraz z koniecznością nieustannej opieki rodziców, która ogranicza możliwość podjęcia przez nich pracy. Często przestaje wystarczać środków na najbardziej podstawowe potrzeby.

2. Choroba lub niepełnosprawność w rodzinie

Jeśli jednego z członków dotyka przewlekła choroba lub niepełnosprawność - znacząco wpływa to na obniżenie standardu życia rodziny. Leczenie chorego jest zazwyczaj bardzo kosztowne: pieniądze są wydawane na rehabilitację, leki, specjalistyczny sprzęt czy dojazdy do szpitali, wobec czego inne potrzeby rodziny są odkładane na dalszy plan. Konieczność ciągłej opieki nad osobą chorą może też wiązać się z rezygnacją z pracy jego opiekunów.

3. Rodzina wielodzietna

To rodzina, w której jest 3 lub więcej dzieci. Pomagamy wtedy, gdy rodzice mimo starań, nie są w stanie zapewnić dzieciom odpowiednich warunków rozwojowych i edukacyjnych. W tym roku, ze względu na program "500+" chcemy szczególnie zwrócić uwagę na to, czy sytuacja rodzin wielodzietnych zmieniła się. Być może nowym obszarem do pracy będzie tutaj edukacja finansowa, uczenie rodzin przedsiębiorczości.

4. Starość i samotność

Kryterium, zgodnie z którym włączamy do udziału w projekcie samotne osoby w podeszłym wieku. Bezdzietne lub pozbawione opieki ze strony rodziny. Dla osoby pozostawionej samej sobie, niedołężność oraz choroby w połączeniu z niską rentą lub emeryturą powodują brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych i życiowych. Leczenie schorzeń typowych dla podeszłego wieku pochłania często znaczną część dochodów.

5. Nieszczęście

Do Paczki włączamy rodziny, które zostały dotknięte przez nieszczęście. Zdarzenie losowe (np. powódź, pożar, śmierć jednego z członków rodziny) są w stanie diametralnie zmienić sytuację rodziny i doprowadzić do biedy nawet dobrze sytuowane osoby. Odbudowanie strat może przekraczać możliwości finansowe wielu rodzin.

6. Samodzielny rodzic

To kryterium stosujemy do osób samotnych, będących w trudnej sytuacji materialnej, które mają na utrzymaniu jedno lub więcej dzieci. Takie osoby często nie mają kogo prosić o wsparcie. Dodatkowym obciążeniem jest nierozwiązana sytuacja rodzinna lub mieszkaniowa, czy traumatyczne doświadczenia, które były przyczyną rozstania z partnerem.

7. Start w samodzielność

To nowa kategoria - chcemy wesprzeć osoby, które zaczynają dopiero samodzielne życie albo odbudowują je na nowo. Mogą to być zwłaszcza: absolwentki Domu Samotnej Matki i absolwenci Domów Dziecka. Jak również studenci, którzy starają się utrzymać i uczyć (a nie mogą liczyć na wsparcie rodziny) i młode rodziny na starcie zmagające się z trudną sytuacją finansową (i również nie mogą liczyć na wsparcie bliskich). Paczka może pomagać także tym, którzy wychodzą z życiowego kryzysu, jak np. uzależnienie, wspierając w ten sposób stawanie się samodzielnym.

8. Inne

Jeśli przyczyny biedy nie należą do żadnego z wcześniej wspomnianych kryteriów, a jesteśmy przekonani, że pomoc udzielona danej rodzinie byłaby dla niej impulsem do zmiany - także włączamy ją do Paczki. To sytuacje, w których rodzina, mimo podejmowanych starań o poprawę swoich warunków materialnych, długotrwale żyje poniżej progu ubóstwa i ma trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Może być to spowodowane brakiem kwalifikacji, trudną sytuacją na rynku pracy itd.

Co robi SUPERW = Wolontariusz!

Wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI pracuje z rodziną. Poprzez spotkania (około 2-3) odkrywa potencjał rodziny i - na ile to możliwe - prowadzi ją do samodzielności.

Jest łącznikiem między rodziną a darczyńcą.

Wspiera realizację zadań całego zespołu wolontariuszy w rejonie.

Podstawowe zadania wolontariusza to:

Współtworzenie rejonu

Wolontariusz nie działa sam. Ma swojego szefa - lidera, a także współpracowników - innych wolontariuszy, razem z którymi tworzy rejon. Dobra atmosfera i wzajemne wsparcie budowane są m.in. poprzez obecność na spotkaniach zespołu, zaangażowanie w działania promocyjne itd.

Spotkania z rodzinami

Wolontariusz podejmuje decyzję o włączeniu rodziny do Paczki - o przekazaniu pomocy materialnej i/lub specjalistycznej. Po spotkaniach wprowadza dane do systemu i na ich podstawie tworzy opis rodziny. Dzięki temu po otwarciu bazy darczyńcy mogą wybrać w systemie konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę.

Kontakt z darczyńcą

Wolontariusz, po tym jak Darczyńca wybierze "jego" rodzinę, kontaktuje się z nim, by wesprzeć go w przygotowaniu paczki: wyjaśnić, co jest rodzinie potrzebne, porozmawiać o niej i umówić termin, w którym spotkają się w magazynie podczas Finału Paczki.

Finał Paczki odbędzie się w weekend 9-10 grudnia. To czas, kiedy wolontariusz przyjmuje paczki od Darczyńców i dostarcza je rodzinom, które ma pod swoją opieką. W kolejnych miesiącach wolontariusz wraca do rodziny, by towarzyszyć jej w odkrywaniu zasobów i prowadzić ku samodzielności.

Liderem Szlachetnej Paczki Rejon Żarów jest Pani Małgorzata Adamczyk, nr tel. 607 794 822, paczka.adamczyk@wp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group