Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 637
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Juszczyn: Dolnośląskie Dożynki 2013

Poniedziałek, 9 września 2013, 9:43
Aktualizacja: 9:44
Autor: red.
Juszczyn: Dolnośląskie Dożynki 2013
Fot. UMWD
Dolny Śląsk dziękuje rolnikom za ich pracę i trud włożony w zebranie tegorocznych plonów. To dzięki wytrwałości wielu osób na dolnośląskich stołach nie brakuje chleba. Gospodarzem wojewódzkich dożynek w tym roku była miejscowość Juszczyn w gminie Środa Śląska. W obchodach święta plonów wzięli udział m.in. marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec, członek zarządu Włodzimierz Chlebosz, wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, rolnicy, parlamentarzyści, włodarze dolnośląskich gmin i powiatów oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Dożynki wojewódzkie rozpoczął uroczysty korowód na czele którego stanął zespół folklorystyczny Dolnoślązacy. Na stadionie sportowym w Juszczynie Metropolita Wrocławski abp. Józef Kupny odprawił uroczystą mszę świętą dziękczynną za zebrane w tym roku plony. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy i misterium chleba. Uczestnicy dożynek podzielili się pieczywem z zebranych w tym roku zbóż.

W programie dożynek wojewódzkich nie zabrakło konkursów. Sołectwa z Dolnego Śląska zaprezentowały wieńce dożynkowe. Te tradycyjne, wykonane z dużą pieczołowitością i kunsztem, dzieła sztuki ludowej zrobiły na zebranych ogromne wrażenie. Spośród 19 wieńców dożynkowych komisja konkursowa wybrała ten najpiękniejszy. W tym roku zwyciężył wieniec autorstwa mieszkańców Chwalibożyc w gminie Oława. Drugie miejsce zajął wieniec z Dziadkowa w gminie Cieszków, trzecie wyróżnienie ex aequo zdobyła wieś Wolany w gminie Szczytna i Juszczyn w gminie Środa Śląska. Przypomnijmy, że przygotowania wieńców trwają nawet kilka miesięcy. W ubiegłym roku najpiękniejszy dolnośląski wieniec z Kraśnika Dolnego w Gminie Bolesławiec wygrał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP i stanął w Pałacu Prezydenckim.

Imprezę w Juszczynie uświetniły występy kapel ludowych: Dolnoślązacy, Polanie, Biesiadni oraz Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza. Na brak atrakcji nie mogli też narzekać najmłodsi uczestnicy dożynek. Dla nich przygotowano gry, zabawy i konkursy. Gwiazdą imprezy był zespół Brathanki. Obchody święta plonów zakończył pokaz sztucznych ogni i dyskoteka pod gwiazdami.

Organizacja wojewódzkich dożynek to zaszczyt ale także olbrzymie wyzwanie, któremu sprostali włodarze i mieszkańcy gminy Środa Śląska. Na słowa uznania zasługują też przede wszystkim dolnośląscy rolnicy. Marszałek Rafał Jurkowlaniec w trakcie święta plonów przypomniał, że wiosna i niesprzyjające warunki atmosferyczne opóźniły w tym roku żniwa o ok. dwa tygodnie w stosunku do lat poprzednich. W maju i czerwcu doszło do lokalnych podtopień, które spowodowały szkody w uprawach rolnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group