Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Dolnośląskie organizacje pracodawców wypracowują mechanizm zarządzania funduszem szkoleniowym

Czwartek, 27 lutego 2014, 12:12
Aktualizacja: 12:17
Autor: red.
Cztery reprezentatywne organizacje pracodawców z Dolnego Śląska od stycznia br zaczęły tworzyć model współzarządzania zakładowym funduszem szkoleniowym dla firm z sektora MŚP. Model jest testowany w projekcie unijnym realizowanym przez Sudecki Związek Pracodawców w partnerstwie z Forum Aktywności Lokalnej pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W Polsce jest realizowanych tylko pięć takich projektów pilotażowych.

Zakładowy fundusz szkoleniowy to opłacalna metoda podniesienia i rozwoju kwalifikacji zawodowych pracowników. Fundusz szkoleniowy może założyć każdy pracodawca, niezależnie od wielkości zatrudnienia, czy zasięgu działania. Może także być powołany przez większą liczbę pracodawców; wówczas tworzenie i korzystanie z niego odbywa się w drodze porozumienia.

Podczas wyjazdowych warsztatów w Niemczy ustalono, jak docelowo powinien wyglądać zakładowy fundusz szkoleniowy. Uczestnikom spotkania udało się wypracować wstępną koncepcję współzarządzania zakładowym funduszem przez reprezentatywne organizacje pracodawców. Był to jeden z wymogów konkursu PARP, aby przetestować, jak związki pracodawców wspierają przedsiębiorców w identyfikacji potrzeb szkoleniowych, planowania rozwoju zasobów ludzkich oraz organizacji szkoleń. – Mechanizm musi być na tyle uniwersalny, że po ustaniu wsparcia pracodawca będzie bardziej skłonny do podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych w przyszłości – wyjaśnia Marcelina Palonek, Koordynatorka projektu i Dyrektor Biura SZP

W procesie wypracowania mechanizmu uczestniczyły przedstawicielki Sudeckiego Związku Pracodawców (Konfederacja Lewiatan), Forum Aktywności Lokalnej (partner projektu), oraz Związku Pracodawców Polska Miedź (Pracodawcy RP), Związku Pracodawców Ziemii Jaworskiej (Konfederacja Lewiatan) i Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej (Związek Rzemiosła Polskiego).

Głównym celem Projektu jest wzrost liczby mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Dolnego Śląska, które utworzą i wykorzystają FUNDUSZ SZKOLENIOWY przy wsparciu partnerów społecznych i realizując wypracowany w Projekcie mechanizm. Wsparciem docelowo zostanie objętych 15 firm. Projekt trwa od listopada 2013 do końca 2014 roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group