Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 907
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Dopłacą do oczyszczalni?

Wtorek, 12 lutego 2013, 14:34
Aktualizacja: 14:35
Autor: red.
Strzegom: Dopłacą do oczyszczalni?
Fot. użyczone
Wśród mieszkańców wsi pojawiają się zapytania odnośnie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Jako, że są to inwestycje kosztowne, zainteresowani poszukują źródeł dofinansowania tego typu działań.

- Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowią, że właściciele współwłaściciele zarządcy i użytkownicy, a także inne podmioty władające nieruchomościami zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych – mówi Anna Hałas, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Wynika z tego, że budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, może nastąpić wyłącznie w sytuacjach, gdy budowa kanalizacji sanitarnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. W przypadku gminy Strzegom przypadków takich jest niewiele, przede wszystkim z tego powodu, że większość wsi jest lub będzie w najbliższym czasie skanalizowana.

- Inwestorzy indywidualni, a szczególnie ci zamieszkujący skanalizowane wsie, przed podjęciem decyzji o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków winni upewnić się, czy w ich przypadku istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. W tym celu należy uzyskać opinię Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Strzegomiu (WiK), który oceni techniczne i ekonomiczne uzasadnienie budowy przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Dopiero po uzyskaniu opinii sensowne jest rozpoczęcie poszukiwania źródeł dofinansowania inwestycji. WiK udziela również informacji, czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania na budowę przyłączy do sieci kanalizacyjnej – wyjaśnia naczelnik.

Dofinansowanie z budżetu gminy jest uzależnione od posiadanych środków jednostki oraz od realizowanych przez nią programów. Należy jednak pamiętać, że środki gminne są przeznaczane na priorytetowe zadania. Pozostaje więc możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów i pożyczek na przydomowe oczyszczalnie ścieków, których udziela Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Są one przeznaczone dla osób prawnych oraz osób fizycznych, także prowadzących działalność gospodarczą. Zasady udzielania kredytów często ulegają zmianie, dlatego zachęcamy do sprawdzania szczegółów bezpośrednio w placówkach BOŚ lub na stronie internetowej banku.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group