Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 904
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Dożynki Gminne 2014

Piątek, 5 września 2014, 13:58
Aktualizacja: 21:05
Autor: red
Krzyżowa: Dożynki Gminne 2014
Fot. UG Świdnica
W ostatnią sierpniową niedzielę (31.08) w Krzyżowej rolnicy gminy Świdnica dziękowali za zebrane plony. Tradycyjne wieńce dożynkowe z kłosów, ziaren zbóż, kwiatów wykonali mieszkańcy wszystkich 33 sołectw. Ponadto starostowie tegorocznych dożynek z Boleścina: Józef Wrona i Helena Kukla złożyli na ołtarzu bochen chleba, owoce i warzywa – symbol pracy rolników, ogrodników i sadowników. Podczas dożynkowego świętowania nie zabrakło też muzycznych i artystycznych akcentów.

Doroczne święto plonów w gminie Świdnica rozpoczęła msza święta polowa, której przewodniczył po raz pierwszy J.E. Ks. Bp Prof. dr hab. Ignacy Dec. Dzisiejszy dzień to spojrzenie na całoroczny trud pracy człowieka i podziękowanie Bogu za plony – mówił podczas homilii biskup świdnicki. - Chleb dziś przyniesiony do kościoła staje się symbolem pracy rąk ludzkich. On daje siłę człowiekowi, by ten nie ustał w drodze do nieba, której celem jest spotkanie z Bogiem.

Podczas dziękczynnej mszy świętej za plony starostowie dożynek, władze gminy Świdnica i miast partnerskich złożyli dziękczynne dary. Gromadzimy się dzisiaj przy Chrystusowym stole aby oddać Panu Bogu chwałę za rolniczy trud. To właśnie my rolnicy, którzy stokroć bardziej niż inni, znamy piękno tej błogosławionej ziemi: pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta, co roku przychodzimy, aby błogosławić Boga za dar ziemi i chleba - prosząc aby nigdy nikomu go nie brakowało – mówił starosta dożynek Józef Wrona.

Starostowie dożynek – Helena Kukla oraz Józef Wrona ofiarowali – kosz owoców oraz chleb wypieczony z ziaren tegorocznych plonów. Wójt gminy Świdnica – Teresa Mazurek przyniosła do ołtarza kielich z komunikatami, które mocą sprawowanej Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa. Burmistrz Żukowa, gminy partnerskiej, Jerzy Żurawicz ofiarował w darze – chustę z haftem kaszubskim oraz album Kościoła Mariackiego w Żukowie. Burmistrz Lampertheim, Gottfried Störmer złożył na ołtarzu wino – owoc pracy rąk ludzkich i wysiłku ziemi, które podczas każdej Eucharystii staje się Krwią Chrystusa. Burmistrz miasta partnerskiego Maldegem, Marleen Van den Bussche przyniosła w darze słodycze. Mieszkańcy Boleścina, radny Gminy Świdnica Krzysztof Trzeciak oraz sołtys Renata Wołków ofiarowali na ołtarzu miód. Uczennica Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Grodziszczu Marcela Waligóra złożyła kwiaty – symbol piękna i wdzięczności.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wypowiedziała, w imieniu władz samorządowych, wójt gminy Teresa Mazurek. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność za zbiory a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Dziękuję J.E. za sprawowaną mszę św. w intencji wszystkich rolników i ludzi pracujących na roli.

Następnie barwny korowód, w którym udział wzięły wszystkie 33 sołectwa przemaszerował sprzed ołtarza na dziedziniec Fundacji „Krzyżowa”. Tam rozpoczęła się druga część uroczystości. Powitano przybyłych gości dożynek, nastąpiły okolicznościowe przemówienia, przekazanie chleba przez starostów oraz dzielenie się dożynkowym chlebem z wszystkimi uczestnikami i gośćmi rolniczego święta.

Jak co roku rolnicy przybywają na dożynki z wieńcami, nieodzownym symbolem tego święta. Po poświęceniu ich przez księdza biskupa, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec. Zawracano szczególną uwagę na wykorzystywanie kłosów zbóż, kwiatów, ziół, owoców i warzyw, podkreślano walory estetyczne oraz zgodność z polską tradycją. I miejsce jury konkursowe przyznało sołectwu Lubachów, II miejsce sołectwu Komorów a III miejsce przypadło w udziale sołectwu Mokrzeszów. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za wieńce sołectw: Wiśniowa i Wilków. W głosowaniu na wieniec publiczności nagrodę główną zdobyło sołectwo Burkatów. W konkursie na stragan sołectwa I miejsce otrzymało sołectwo Boleścin, II miejsce Witoszów Dolny, a III miejsce sołectwo Burkatów.

W tym roku jestem pod wrażeniem, jestem szczęśliwa i wdzięczna wszystkim mieszkańcom gminy Świdnica za przepiękne wieńce dożynkowe, które przygotowały wszystkie 33 sołectwa. Myślę, że jako gmina o charakterze typowo wiejskim, bo taki charakter nadal zachowujemy możemy być szczęśliwi, że właśnie w ten sposób świętujemy dożynki. Dożynki to nasza piękna tradycja i naszym obowiązkiem jest ją chronić i kultywować – dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

Na scenie prezentowały się m.in. Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów”, z bogatym w formę i treść misterium chleba. Zespół Taneczny „Rapsodia” z gminy Żukowo, grupa śpiewacza D. Jarosa - „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”, „Kądziołeczka”, „Stokrotki”, „Ale Babki”, „A to Heca”, „Mały Boleścin”, Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca”.

Sołectwa zachęcały do odwiedzenia licznych stoisk promujących małe ojczyzny, z tradycyjną żywnością i do skosztowania lokalnych przysmaków. Rolnicze świętowanie w gminie Świdnica zakończył koncert zespołu Bayer Full oraz zabawa taneczna.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group