Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 989
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bolesławice: Dożynki Gminne w Bolesławicach

Poniedziałek, 2 września 2013, 18:41
Aktualizacja: 18:52
Autor: red.
W sobotę, 31 sierpnia odbyło się tradycyjne Święto Plonów. W tym roku organizatorami uroczystości byli mieszkańcy Bolesławic. Świętowanie na boisku sportowym w Bolesławicach poprzedziła Msza św. w intencji rolników. Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, podziękował rolnikom za trud i pełną wysiłku pracę. Do podziękowań przyłączył się również przybyły Senator RP Pan Wiesław Kilian.

Wraz z nami świętowały delegacje z miast partnerskich – Teplice nad Metuji i Pfeffenhausen oraz zaproszeni goście z Ukrainy. Reprezentanci Pffefenhausen przywieźli swoje tradycyjne bawarskie wyroby: piwo, kiełbasę i precle. Gospodarze i organizatorzy zadbali o to, by w święto dziękczynienia za plony nikt się nie nudził. Smakosze mogli spróbować przepysznych potraw. Były pierogi, mięso, żurek, zupa cebulowa, wyroby własne w postaci chleba i smalcu. Fani słodkości wybierać mogli wśród różnorodnych ciast i miodu, a amatorzy szlachetnych trunków degustowali wino i pili nalewki.

To wszystko można było znaleźć na przepięknie ozdobionych sołeckich stoiskach dożynkowych. Zaskakujące pomysły, wspaniałe rękodzieła i dekoracje, a także różnorodność i oryginalność potraw przysporzyły jury konkursów na najładniejsze stoisko i najlepszy produkt lokalny ogromnych kłopotów. Jednak komisja zdecydowała, że nagrody (sprzęt AGD) ufundowane przez Lokalną Grupę Działania „Szlakiem Granitu” za najładniejsze stoisko powędrują do: Piotrowic (I miejsce), drugie miejsce przypadło Nowicom, a III miejsce z tamtego roku obroniły Czechy.

W konkursie na najlepszy produkt lokalny I miejsce zdobyło Sołectwo z Witkowa za placuszki z cukini, które szczególnie przypadły do gustu naszym zagranicznym gościom, II miejsce za udziec wieprzowy zajęły Milikowice, a III miejsce wywalczyli gospodarze swoją zupą cebulową. Kto ceni rozrywkę, mógł zobaczyć scenki kabaretowe i posłuchać pieśni ludowych w wykonaniu zespołu seniorów z Jaworzyny Śląskiej.

Znalazło się też coś dla lubiących rywalizację, bowiem do konkursów stanęły wszystkie wsie. Był rzut kaloszem, ziemniakiem, „kręcioł” czy picie napoju przez rurkę. Turniej pod sędziowskim okiem przedstawicieli Samorządowego Ośrodka Kultury wygrała wieś Tomkowa, która wyprzedziła Pasieczną i Nowy Jaworów (ex aequo II miejsce) i Bolesławice z Pastuchowem, które zajęły ex aequo III miejsce.

Zwycięzcy odebrali nagrody i dyplomy z rąk Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza i Dyrektora SOKiBP Sylwestra Bartczaka. Jak co roku dzieci mogły zjeżdżać na olbrzymiej zamkowej zjeżdżalni, a dorośli strzelać do celu z łuku udostępnionego przez rycerzy z Bractwa Św. Barbary. Gdy zapadł zmrok, rozpoczęły się tańce przy muzyce zespołu Ekspert.

(UG Jaworzyna Śląska)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group