Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 889
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Imbramowice: Dożynki Gminne w Imbramowicach

Piątek, 21 września 2018, 13:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 września 2018, 11:04
Autor: red
Imbramowice: Dożynki Gminne w Imbramowicach
Fot. UM Żarów
Dożynki to szczególne wydarzenie obchodzone co roku, już po zakończeniu najważniejszych prac na polu. Inaczej zwane świętem plonów, są radosnym czasem dziękczynienia za zebrane plony, a także wyrazem ogromnego szacunku dla ciężkiej pracy każdego rolnika. Święto plonów stanowi piękny element polskiej kultury, uroczystości dożynkowe są nie tylko wyrazem pielęgnowania tradycji narodowej, ale też wdzięczności Bogu i Matce Bożej za pomyślnie zakończone żniwa oraz inne zebrane plony.

W tym roku podziękowaliśmy naszym rolnikom na dożynkach gminnych w Imbramowicach. Najpierw odbyła się msza święta dziękczynna w kościele p.w Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imbramowicach, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. - Dziś gromadzimy się na mszy dożynkowej w Imbramowicach, aby podziękować Bogu i umocnić z Nim naszą więź. Pamiętajmy, że wszystkie dary, które znajdują się na naszych stołach to dzieło naszego Boga. Podziękujmy za to wszystko i za te małe ziarenka chleba, z których wyrasta później chleb nasz powszedni - mówił ks. Ryszard Mencel proboszcz parafii w Imbramowicach, który celebrował liturgię.

Po nabożeństwie w Imbramowicach wszystkie wieńce dożynkowe przetransportowano na platformę i przywieziono na boisko sportowe, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Kolorowy korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na boisko, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek. Dożynkowe wieńce można było podziwiać tuż przed główną sceną. Wszystkie zachwycały swoim wykonaniem.

Podczas rolniczego święta, burmistrz Leszek Michalak, w asyście starostów dożynek Karoliny Ożgi i Krzysztofa Ciastonia podzielili wśród uczestników chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. - W tym roku spotykamy się w Imbramowicach, aby wraz z gospodarzami dożynek oraz wszystkimi tu zgromadzonymi wspólnie uczcić prace rolnika. Drodzy starostowie dożynek, przekazaliście na moje ręce bochen pysznego chleba, owoc tegorocznych zbiorów z pól. Przyjmuję ten chleb jako symbol ciężkiej pracy oraz wyraz umiłowania ziemi przez Was - mówił burmistrz Leszek Michalak.

Dożynkowe stoły uginały się od pomysłowych dekoracji, a przede wszystkim pysznego jedzenia. Przez cały dzień, stoiska poszczególnych miejscowości odwiedziły tłumy mieszkańców, którzy mieli okazję skosztować tradycyjnych wyrobów i podziwiać nietypowe dekoracje. - Na naszym stoisku dziś można skosztować wiejskiego smalcu z ogórkiem, są także ciasta własnej roboty i pyszne konfitury. Wszystko przygotowane przez nasze niezawodne panie, które są aktywne i chcą działać na rzecz naszej wsi. Dziękujemy także za pomoc naszym panom, którzy także zaangażowali się w prace przygotowawcze do dożynek. Świetnie się dziś bawimy, pogoda cudowna i mnóstwo mieszkańców odwiedzających nasze stoisko - mówiła Marta Wądołowska sołtys Mikoszowej.

W rytm dożynkowych przyśpiewek bawili się wszyscy zgromadzeni na boisku uczestnicy. Na scenie prezentowały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich, radni Rady Miejskiej, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie szkół oraz mieszkańcy. Ze znanych polskich hitów, jak każdego roku skorzystało wiele sołectw. Dokładając do nich swoje własne teksty powstały prawdziwe dożynkowe hity. Mieszkańcy dziękowali w nich za tegoroczne plony, władzom za zrealizowane inwestycje, wyrażając jednocześnie prośbę o ich kontynuację.

Podczas tegorocznych dożynek gminnych burmistrz Leszek Michalak za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie podziękował także sołectwom oraz zespołom Żarowianie i Senyor Rici. Na ręce sołtysów i przedstawicieli wsi podziękowania i czeki, wspólnie z burmistrzem Leszkiem Michalakiem wręczał również Wojciech Murdzek poseł na Sejm RP.

Podziękowania otrzymał także ustępujący Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak za wielkie zaangażowanie w sprawy dzieci i młodzieży oraz liczne działania podejmowane na rzecz naszych mieszkańców. Na ręce Ministra Marka Michalaka podziękowania wręczyli burmistrz Leszek Michalak, była burmistrz Lilla Gruntkowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny. Rzecznik Praw Dziecka otrzymał także serdeczne podziękowania od społeczności Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group