Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 539
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dożynki pełne smaku

Wiadomości: Region
Środa, 2 września 2015, 6:50
Aktualizacja: 7:16
Autor: opr.red.
Fot. www.dobromierz.pl
Koniec żniw to w Polsce tradycyjnie czas świętowania, zaś dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy rolników i podziękowaniem za chleb, za plony i owoce ich pracy. Przygotowania do tej jakże ważnej dla rolników uroczystości trwały w naszej gminie od kilku tygodni.

Zaangażowanie w organizację było w tym roku wyjątkowo duże. Szczególnie mieszkańcy Kłaczyny stanęli na wysokości zadania, przygotowując wieś na przyjęcie wszystkich gości, począwszy od generalnego uporządkowania miejscowości, poprzez barwne dekoracje dożynkowe przy posesjach, jakie od kilku dni można było podziwiać przy wielu domach.

W sobotę, 29 sierpnia, gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie od przejścia barwnego korowodu misternie wyplecionych wieńców, ze wszystkich gminnych sołectw, na teren boiska sportowego w Kłaczynie, gdzie rozpoczęła się uroczysta Polowa Msza Święta, sprawowana w intencji rolników przez Biskupa Świdnickiego – Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ignacego Deca, ks. dziekana Wiesława Pisarskiego i proboszczów z parafii naszej gminy: ks. Sylwestra Kawę, ks. Andrzeja Walerowskiego, ks. wikariusza Romualda Witwickiego.

Ceremonii dożynkowej przewodniczyli starosta i starościna, a funkcje te pełnili mieszkańcy Kłaczyny: Małgorzata Chryplewicz i Stanisław Wieczerzak, którzy przekazali bochen chleba na ręce wójta Jerzego Ulbina. Gospodarz gminy podziękował za złożony symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Piękna słoneczna pogoda, chęć wspólnego świętowania oraz liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów sprawiły, że tegoroczne obchody Święta Plonów zgromadziły rekordową ilość mieszkańców gminy oraz sąsiednich miejscowości. Wśród przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli władz gminy, radnych, sołtysów, rad sołeckich i parafialnych, organizacji pozarządowych oraz kół gospodyń wiejskich. Swoją obecnością zaszczycili nas rolnicy oraz Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, senator Wiesław Kilian, posłanki: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Teresa Świło i Anna Zalewska, poseł Robert Jagła, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Krystian Ulbin, Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, radna Powiatu Świdnickiego Violetta Chorąży oraz kierownik Biura Lokalnej Grupy Działania ,,Szlakiem Granitu” Andrzej Sukta.

Po mszy świętej głos zabrał wójt Jerzy Ulbin, który podkreślił symbolikę gminnego święta plonów. Przypomniał, że tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważnym wydarzeniem, które świadczy o trudnej pracy rolnika i o randze tego zawodu, dzięki czemu na stoły naszych domów codziennie trafia chleb. Wójt zwrócił uwagę, że uroczystości dożynkowe to wynik wielotygodniowych przygotowań i pracy wielu ludzi, stąd szczególne podziękowania skierował w stronę mieszkańców Kłaczyny, pracowników Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Następnie wyrazy uznania przekazały poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka i poseł Anna Zalewska.

Podczas tegorocznych Dożynek Gminnych z rąk Wojewody Dolnośląskiego wyróżniający się rolnicy: Stanisław Wieczerzak, Edward Komarnicki i Franciszek Mazurkiewicz otrzymali oznakę honorową ,,Zasłużony dla rolnictwa”, nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W programie dożynek nie zabrakło konkursu na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy", w którym zwyciężyła Kłaczyna. Natomiast w konkursach na "Najładniejszy dożynkowy wystrój posesji" I miejsce zdobyły: Marzena Rakowska i Monika Szot, II Janina Wieczerzak, III Urszula Szarpak, zaś najsmaczniejsze ciasto dożynkowe upiekła Sabina Kolano, jako drugi oceniono wypiek Lucyny Nawary i jako trzeci Małgorzaty Chyplewicz.

W części artystycznej wystąpiły zespoły folklorystyczne, sekcje taneczne oraz sportowe. Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół MAXEL, który porwał do zabawy zgromadzoną publiczność. Niespodziankę dla uczestników Święta Plonów przygotowali mieszkańcy Kłaczyny w ramach ambitnego występu scenicznego pt. "Tradycje dożynkowe. Wśród atrakcji dla najmłodszych przewidziano gry i zabawy z ciekawymi nagrodami, blok plastyczny i sportowy, dmuchane zjeżdżalnie, a także kule na wodzie. Pokaz carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach w wykonaniu Rajmunda Królika, zgromadził liczne rzesze pań. W programie dożynek znalazła się również zabawa taneczna oraz pokaz grupy BLACK FIRE. Nie zabrakło kolorowych stoisk kuszących przybyłych gości swoją różnorodnością i oryginalnością oraz tradycyjnych przysmaków, o które zadbali organizatorzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group