Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 910
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Dożynki Wojewódzkie w Krzyżowej

Poniedziałek, 5 września 2016, 18:28
Aktualizacja: 18:31
Autor: red
Krzyżowa: Dożynki Wojewódzkie w Krzyżowej
Fot. Gmina Świdnica
Uroczysta msza święta, pachnące bochny chleba, 19 wieńców powiatowych, 33 wieńce gminne, barwne stragany na których serwowano lokalne przysmaki oraz tłumy gości. Tak w Krzyżowej dziękowano za tegoroczne plony podczas Dożynek Wojewódzkich.

W tym roku dożynki gminne zyskały rangę dożynek wojewódzkich, a zgodnie ze słowami J.E. Ks. Bpa prof. dr hab. Ignacego Deca – uroczystości w Krzyżowej były również dożynkami diecezji świdnickiej. Punktualnie o godz. 12.00 rolnicy, sadownicy, ogrodnicy z Dolnego Śląska oraz zaproszeni gości dziękowali za zebrane plony i płody ziemi.

Uroczystej sumie dożynkowej przewodniczył bp I. Dec. W homilii biskup świdnicki wskazał na chleb, który uczy szacunku do Boga i ludzkiej pracy. Podziękował również uprawiającym ziemię za ich pracę i zaapelował do wszystkich, by zawsze szanowali owoce pracy rolnika.

Starostami tegorocznych dożynek byli Zygmunt Balant i Agnieszka Krzeczkowska z Gogołowa.

ZYGMUNT BALANT - od urodzenia mieszkaniec Gogołowa. Absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku technika rolnicza i leśna. Rolnik z 20 letnim doświadczeniem. Wspólnie z żoną Katarzyną prowadzi gospodarstwo rolne, przejęte od rodziców w 1997 r. Dzięki funduszom unijnym zmodernizował park maszynowy stawiając na nowoczesne i jeszcze bardziej wydajne maszyny. Specjalizuje się w uprawie rzepaku, buraków cukrowych oraz zbóż na łącznej powierzchni 65 ha. W chwili przejęcia gospodarstwa rolnego od rodziców jego powierzchnia wynosiła 7 ha. Jak sam podkreśla, bycie gospodarzem wymaga nieustannego rozwijania umiejętności i kompetencji, dlatego też każdego roku regularnie uczestnicy w szkoleniach i prenumeruje fachową prasę. Szczęśliwy tato 3 synów: Mikołaja, Huberta i Błażeja, którzy pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach. W latach 1994-2002 radny Rady Gminy Świdnica oraz wieloletni członek Rady Sołeckiej Sołectwa Gogołów. Zaangażowany w sprawy lokalnej społeczności i gminy Świdnica. Swój wolny czas poświęca swoim pasjom: żeglarstwu i sportom motorowym.

AGNIESZKA KRZECZKOWSKA - od 23lat mieszkanka sołectwa Gogołów. Wraz z mężem Jarosławem od 1993 r. gospodaruje na powierzchni 2,18 ha prowadząc pieczarkarnię. Jak sama podkreśla, dobre plony zależą przede wszystkim od podłoża. Dlatego też rekordowe zbiory, które uzyskali z 1 m.kw. wyniosły aż 38 kg. Obecnie posiadają 10 hal, a w planach są kolejne dwie. Ich budowa była możliwa dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych oraz kredytów dla młodego rolnika. Łączna powierzchnia produkcyjna to 2000 m.kw. Oprócz codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej swój wolny czas spędza na podróżach, dobrym filmie i jeździe konnej. Wraz z mężem Jarosławem wychowuje 2 dzieci: syna Kamila i córkę Paulinę.

Rolnicze świętowanie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym udział wzięły delegacje z 19 powiatów Dolnego Śląska i 33 sołectw gminy Świdnica. Przepiękną historię dożynkowych tradycji i zwyczajów zaprezentował tańcem i śpiewem: Ludowo-Estradowy Zespół Mokrzeszów, który przygotował tegoroczne Misterium Chleba.

Starostowie dożynek wręczyli marszałkowi województwa dolnośląskiego, wójt gminy Świdnica oraz biskupowi świdnickiemu - bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Odbyły się także prezentacje „ośpiewania” wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty. Poznaliśmy także zwycięzcę konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec, który reprezentował będzie nasz region dolnośląski na Dożynkach Prezydenckich w Spale. W tym roku delegatem Dolnego Śląska będzie wieniec z powiatu oławskiego.

Tradycyjnie już podczas dożynek wręczone zostały odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali: Zbigniew Kaniowski, Józef Krupa, Mieczysław Bolek, Szczepanik Dariusz.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły: „Kądziołeczka”, „Stokrotki”, „A to Heca”, „Ale Babki”, a po nich publiczność usłyszała występ formacji „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”. Gwiazdą tegorocznych dożynek wojewódzkich był zespół Trubadurzy.

Zasłużony dla samorządu rolniczego przyznawane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą otrzymali m.in. Józef Kucharski z Różanej w gminie Mieroszów, Andrzej Szczepanik z Tomkowic w gminie Strzegom, Wiktor Skotnicki ze wsi Biernacice w gminie Ziębice.

W trakcie Dożynek Wojewódzkich wręczone zostaną nagrody w konkursach: „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe” oraz „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.

Stragan

· I miejsce sołectwo Gogołów
· II miejsce sołectwo Komorów
· III miejsce Klub Starszaka Grodziszcze

Wieniec

· I miejsce sołectwo Burkatów
· II miejsce sołectwo Grodziszcze
· III miejsce sołectwo Bojanice

Cenne nagrody rzeczowe czekały także na uczestników XIIjuż edycji Świdnickiego Łokcia, którego organizatorem był tygodnik Wiadomości Świdnickie. Po raz kolejny była konkurencja dedykowana mieszkańcom gminy Świdnica. W tym roku szukano NAJMŁODSZEJ GMINNEJ RODZINY. Łączny wiek dzieliliśmy przez liczbę osób w rodzinie obecnych w dniu konkursu. Im mniejszy wynik z dzielenia tym większa była szansa na zwycięstwo. Oznaczało to tym samym, że im więcej tym mniej. Zwyciężyli państwo Kowalscy z Boleścina. To dwoje rodziców z piątką dzieciaków. Ich najstarsza pociecha ma 9 lat, a najmłodsza zaledwie pół roku (Ich łączny wiek wyniósł 12,5 lat).Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i rękodzieła. Gwiazdą tegorocznych dożynek był koncert zespołu TRUBADURZY.

Obszerna fotorelacja z imprezy na stronie: www.gmina.swidnica.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group