Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Dwustu dwóch dawców życia

Poniedziałek, 8 listopada 2010, 11:17
Aktualizacja: 12:48
Autor: red.
Świebodzice: Dwustu dwóch dawców życia
Fot. UM Świebodzice
Ponad dwieście osób przyszło w sobotę do świebodzickiego szpitala Mikulicz, by zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Akcja zorganizowana przez Fundację DKMS przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Tak wielki był odzew na apel pomocy choremu na białaczkę Karolowi Szozdzie.

Rejestracja odbywała się od godziny 10.00 do 16.00. W szpitalu Mikulicz, który włączył się w akcję udostępniając pomieszczenia i służąc wykwalifikowaną kadrą medyczną, pojawili się głównie młodzi ludzie, wielu z nich po raz pierwszy postanowiło oddać krew, by stać się dawca szpiku.

Wśród osób, które pojawiły się na akcji, był Przemek Mikulski, strzegomianin, który trzy lata temu przeszedł przeszczep szpiku. Jak sam mówił, przyjechał do Świebodzic by nie tylko wesprzeć akcję, ale pokazać swoim przykładem, że przeszczep może uratować życie i umożliwić człowiekowi pełny powrót do zdrowia.

- Dowiedziałem się o chorobie nagle, to po prostu spadło jak grom z jasnego nieba – mówi. – Nagle musiałem zostawić rodzinę, firmę i zacząć walczyć o życie. To był szok, przerażenie, ale jednocześnie ogromna wola życia.

Pan Przemysław trafił do Kliniki Hematologii we Wrocławiu – tam, gdzie teraz leczy się Karol. Po serii bardzo silnych chemioterapii rozpoczęło się szukanie dla niego dawcy szpiku. I udało się go znaleźć bardzo szybko – zaledwie po 3 miesiącach. A wtedy akcje oddawania szpiku nie była tak rozpowszechniona.

Dziś mężczyzna żyje normalnie, jest zdrowy, znów prowadzi swoją firmę. Przyznaje, że dostał drugą szansę od życia, więc teraz bardziej cieszy się każdą chwilą. Przyjechał do Świebodzic, żeby pokazać swoją obecnością, że warto się zarejestrować i być może komuś uratować życie, bo po przeszczepie ludzie wracają do zdrowia, normalnego życia, do rodzin.

Takie wsparcie jest bardzo ważne dla bliskich osiemnastolatka. Tata chłopaka, Tadeusz Szozda jest poruszony, że tyle osób chce pomagać jego synowi. Bo przecież rejestracja dawców szpiku to już kolejny akcja pomocowa, wcześniej odbyły się dwie zbiórki krwi i koncert charytatywny.

- Dla Karola to bardzo ważne, że tylu ludzi chce mu pomóc, to mu na pewno dodaje siły, choć jednocześnie czuje się bardzo zawstydzony tym całym zamieszaniem, zawsze był bardzo skromnym chłopakiem, nigdy nie robił wokół siebie rozgłosu – mówi pan Tadeusz. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy pomagają i udzielają nam wsparcia.

Agata Maraszek z Fundacji DKMS podkreśla, jak ważna jest zmieniająca się w społeczeństwie świadomość dotycząca przeszczepów i oddawania szpiku.

- Podczas roku naszej działalności w Polsce zarejestrowaliśmy osiemdziesiąt pięć tysięcy dawców, podczas gdy wcześniej, przez 10 lat, zarejestrowanych było zaledwie czterdzieści pięć tysięcy – mówi. – Dziś to się zmienia, kampanie medialne i fakt, że choroba dotyka znane osoby sprawia, że ludzie chętniej odpowiadają na apele. Słynny SMS Dody, wysłany do znajomych z prośbą o pomoc jej narzeczonemu Nergalowi zrobił więcej, niż wszystkie spoty i apele razem wzięte. Przygotowujemy właśnie dużą kampanię medialną z udziałem Dody i mamy nadzieję, że uda się zarejestrować milion potencjalnych dawców. Taki jest cel fundacji.

W Świebodzicach zarejestrowały się 202 osoby – to świetny wynik jak na pierwszą akcję. Na pewno będą wśród nich potencjalni dawcy szpiku dla chorych.

W akcji pomagali wolontariusze – świebodziccy harcerze i uczniowie szkół.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group