Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 845
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Dzień Kobiet

Wtorek, 8 marca 2016, 8:18
Aktualizacja: 13:55
Autor: opr.red.
Kraj: Dzień Kobiet
Fot. red.
8 marca – Dzień Kobiet – to święto płci pięknej, które jest wyrazem szacunku dla kobiet i ich długiej walki o równouprawnienie. To czas, w którym każda z pań powinna poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowa.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce natomiast święto zaczęto oficjalnie obchodzić w 1924 roku. Po II wojnie światowej uznano je za święto państwowe. Nieco później jego symbolami stały się czerwone goździki i rajstopy – prezenty, które najchętniej były wręczanie paniom. W 1993 roku Dzień Kobiet utracił jednak status święta państwowego.

Obecnie obchodzony jest on w wielu krajach. Wiążą się z nim także różnorodne tradycje. W Portugalii i Rumunii noc 8 marca panie często świętują na przyjęciach, których hasło brzmi: "Tylko dla pań". W Rosji - charakterystycznym podarkiem dla kobiet są gałązki akacji srebrzystej. We Włoszech symbolem Dnia Kobiet jest żółta mimoza a Hiszpanki skupiają się tego dnia na równości w prawach kobiet i mężczyzn.

8 marca, specjalnie dla wszystkich pań, organizowane są feministyczne manifestacje, konferencje, spotkania, a nawet koncerty, spektakle i zabawy. Nie brakuje także licznych życzeń ani upominków – najczęściej są to kwiaty, czekoladki lub drobne prezenty.

Życzymy w tym szczególnym dniu wszystkim świdniczankom: paniom, dziewczętom i naszym najmniejszym kobietkom wszystkiego najlepszego, samych pięknych chwil i dużo wytrwałości w codziennych działaniach. A panom, by traktowali swoje kobiety, jak gdyby Dzień Kobiet był każdego dnia w roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group