Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 643
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Dzień książki

Piątek, 21 kwietnia 2023, 17:05
Autor: red
Świebodzice: Dzień książki
Fot. UM Świebodzice
Światowy dzień książki i praw autorskich oraz obchody roku Aleksandra Fredry w świebodzickiej bibliotece.

Zachęcamy do przeczytania artykułu przygotowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną o sztuce przygotowanej dla uczniów szkoły. To świetne przedstawienie teatralne na długo pozostanie w naszej pamięci, dzięki dużemu zaangażowaniu Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Beaty Wiciak oraz pracowników Biblioteki. Dziękujemy także dzieciom za świetną atmosferę. Czekamy na kolejne przedstawienia.
23 kwietnia to data narodzin w śmierci Williama Szekspira, a także wiąże się z przyjściem na świat czy odejściem znakomitych pisarzy: Miguela de Cervantesa, Inci de la Vegi czy Vladimira Nabokowa. Nie było bardziej magicznego dnia, który mógłby stać się świętem. W 1995 roku UNESCO ogłosiło, że należy uhonorować w/w Wydarzenia ustanawiając Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

W jego przededniu, w dniu 20 kwietnia 2023 r. Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach postanowił uczcić to święto przygotowując dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 przedstawienie oparte na motywach wierszowanej bajki Aleksandra Fredry, a zatytułowanej „Paweł i Gaweł”, które w miarę upływu czasu prezentować będziemy pozostałym dzieciom w mieście korzystając z rozmaitych okazji. (wakacje, Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek itp.) Uzasadniają wybór Aleksandra Fredry na pisarza, którego twórczość warto pokazać dyrektor biblioteki pani Beata Wiciak uzasadniła tym, iż Sejm RP ogłosił rok 2023 m. in. ROKIEM ALEKSANDRA FREDRY.

W uroczystościach święta książki udział wzięła Sekretarz Miasta Świebodzice Sabina Cebula oraz Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Ilona Szczygielska nadając szczególną rangę temu Wydarzeniu. Sekretarz Miasta w dowód uznania dla zaangażowania dyrekcji i pracowników MBP przekazała słodycze z lokalnej firmy ZPC Śnieżka S.A.

Cały Zespół Biblioteki włączył się do organizacji tego święta. Pracownicy zadbali o każdy szczegół. Spektakl poprzedzono nie tylko zaangażowaniem dla stworzenia ról aktorskich, ale i ciężką pracą fizyczną. Bibliotekarki samodzielnie wykonały dekoracje, scenografię czy opracowując scenariusz i dobierając odpowiednie fragmenty muzyki. Jeśli dodamy do tego codzienną obsługę czytelników, przeprowadzane lekcje biblioteczne, a także porządkowanie biblioteki dla dorosłych po modernizacji to dopiero możemy przekonać się o ogromie pracy bibliotecznej.

Największą nagrodą za poniesiony trud było zainteresowanie i zaangażowanie młodych czytelników na widowni, żywiołowe reakcje i włączenie się do spektaklu oraz wspólne odśpiewanie piosenki na koniec przedstawienia. Również uśmiechnięte i zadowolone buzie dzieci i pamiątkowa fotografia to także dowód na to, że obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Świebodzicach udały się na medal.

Dodatkowo w tym dniu spotkała się Komisja Konkursowa w składzie: Sekretarz Miasta Świebodzice Sabina Cebula, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach Beata Wiciak, Kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Świebodzicach Ilona Szczygielska oraz Starszy bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach Agnieszka Konieczna, by rozstrzygnąć konkurs ogłoszony przez świebodzicką bibliotekę pt. „ ANDERSEN W BAŚNI UKRYTY”.

O szczegółach poinformujemy w czasie tegorocznego Tygodnia Bibliotek pod hasłem: Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!- na które już dziś zapraszamy świebodziczan. Informacji prosimy poszukiwać na plakatach w wyznaczonych punktach w mieście, lokalnej prasie oraz stronach internetowych i portalach społecznościowych biblioteki i Miasta Świebodzice.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group