Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 1529
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzień Niepodległości to dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny

Sobota, 12 listopada 2011, 17:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 listopada 2011, 13:43
Autor: red.
Świdnica: Dzień Niepodległości to dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny
Pani Władysława Łach
Fot. Urząd Gminy Świdnica
W atmosferze zadumy, ale i radości mieszkańcy gminy Świdnica obchodzili 93 r. odzyskania niepodległości. Motywem przewodnim uroczystości był montaż słowno–muzyczny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej pt. „Powrócisz tu”. To właśnie w polskich pieśniach patriotycznych, jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu. W tym dniu wójt gminy Świdnica wręczyła tytuły: Honorowy Obywatel Gminy Świdnica i Zasłużony dla Gminy Świdnica.

Dzień Niepodległości to dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie radość. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń – mówiła podczas gminnych obchodów Dnia Niepodległości wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Stwarzając poetycki nastrój uczniowie Gimnazjum w Lutomi przenieśli przybyłych gości w czasy znojów, walk będących udziałem Polaków kochających i ratujących Ojczyznę. Program został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Pani Edyty Bosch, Pani Edyty Zerki oraz Pana Dariusza Jarosa. Wiele wzruszeń dostarczył utwór "Ja to mam szczęście" w wykonaniu Marty Adamczyk, uczennicy i przewodniczącej Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Jej wykonanie zyskało aplauz publiczności i gromkie brawa.

Święto Niepodległości było okazją do podziękowań oraz wręczania nagród i odznaczeń zasłużonym mieszkańcom oraz osobom współpracującym i działającym na rzecz Gminy Świdnica.

13 października 2011 r. na XVI Sesji Rady Gminy podjęła 2 uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdncia, który otrzymały Pani Marii Skiślewicz oraz pani Hanna Raszkiewicz.

Pani Maria Skiślewicz instruktor, choreograf, kierownik amatorskich zespołów artystycznych w Gminie Świdnica takich jak: Mały Boleścin, Ludowo – Estradowy Zespół Mokrzeszów i Mały Mokrzeszów. Związana z amatorskim ruchem artystycznym w Gminie Świdnica od 1996 roku. Praca jaką wykonuje przyczynia się do upowszechniania kultury oraz kultywowania polskich tradycji. Dzięki pracy pani Marii Skiślewicz możemy podziwiać i zachowywać od zapomnienia najpiękniejsze polskie zwyczaje takie jak: Wesele Boryny, kiszenie Kapusty, Widowisko Wielkanocne. Przyczynia się do swoją pracą do wychowywania dzieci i młodzieży, łączy pokolenia, kultywuje polskie zwyczaje oraz rozsławia naszą gminę w kraju i zagranicą.

Pani Hanna Raszkiewicz pracuje na terenie Gminy Świdnica z zespołami śpiewaczymi od marca 1990 roku. Przez dwadzieścia jeden lat jest związana z amatorskim ruchem artystycznym. Prowadzi zespoły „Złoty Kłos”, „Kalina” i „Jubilatki”, które występują również razem jako zespół śpiewaczy „Ale Babki”. Praca jaką wykonuje przyczynia się do upowszechniania kultury oraz kultywowania polskich tradycji. Jest ambasadorem kultury polskiej. Promuje naszą Gminę w kraju i za granicą. Zespoły prowadzone przez Panią Hannę Raszkiewicz biorą rok rocznie udział w różnych imprezach środowiskowych, gminnych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich, przeglądach i festiwalach.
Zespoły uzyskują szeregi nagród i wyróżnień.

Tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica został nadany: Pani Władysławie Łach, Panu Januszowi Maruda, Pani Anieli Bizoń, Janinie Ornat, Pani Krystynie Fabiś.

Pani Władysława Łach mieszka w Komorowie od 1970 roku, funkcję sołtysa wsi Komorów pełni piątą kadencję. Jest osobą aktywną i zaangażowaną społecznie w życie i rozwój sołectwa Komorów. Od wielu lat uczestniczy w działaniach kulturalnych, oświatowych, gospodarczych i sportowych na wsi.
Chętnie służy radą i pomocą w przedsięwzięciach organizowanych w Komorowie. Jest otwarta na współpracę, inicjuje wiele wydarzeń kulturalnych w swoim środowisku ( festyny, dożynki, spotkania i uroczystości środowiskowe)., które cieszą się uznaniem wśród mieszkańców. Dobra współpraca z mieszkańcami przyczynia się do poprawy estetyki wsi i zaangażowania mieszkańców w systematyczny rozwój wsi. Pani Władysława Łach cieszy się uznaniem w lokalnym środowisku, a jej działania mają pozytywny odbiór wśród mieszkańców.

Pan Janusz Maruda - Mieszkaniec Burkatowa od urodzenia, Radny od 1998 roku do chwili obecnej.
Aktywnie uczestniczy w życiu sołectwa Burkatów, ale jako radny również jego zaangażowanie widoczne jest w Sołectwie Modliszów, Bystrzyca Górna, Bystrzyca Dolna, Lubachów. Współpracuje z sołtysami i radami sołeckimi w tych miejscowościach w rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańców. Na uwagę zasługuje współpraca ze strażakami z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sportowcami. Jest otwarty na wszelkie działania społeczne, służy radą i pomocą w różnych akcjach społecznych, które mają pozytywny wymiar w sołectwach. Współpracuje z rolnikami. Jest współorganizatorem uroczystości i imprez środowiskowych jak np. festyny, dożynki oraz Gminnych np. „Dzień Seniora, Śpiewanie Nad Bystrzycą”.

Pani Aniela Bizoń – mieszkanka Lutomi Dolnej od 1966 roku. Jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich od roku 1960. Od 27 lat śpiewa w zespole śpiewaczym Kądziołeczka”. Swoją aktywnością i zaangażowaniem zachęca do pracy na rzecz Sołectwa inne osoby. Odznaczona Orderem „Matki Polki” za wychowanie sześciorga (6) dzieci, Jest także odznaczona medalem - „Zasłużony dla Rolnictwa.

Pani Janina Krystyna Ornat - mieszkanka Lutomi od 1979 roku. Aktywnie uczestniczy w życiu wsi, jest wieloletnim członkiem Koła Gospodyń Wiejskich oraz od 27 lat śpiewa w zespole Śpiewaczym Kądziołeczka. Pracuje aktywnie od wielu lat w Radzie Sołeckiej. Jest współorganizatorką przygotowywanych imprez kulturalnych i uroczystości środowiskowych.

Pani Krystyna Fabiś jest mieszkanką Witoszowa Dolnego od 1945 roku. Od 1962 roku jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym. Od 20 lat śpiewa w zespole śpiewaczym „Jubilatki”.
Aktywnie uczestniczy w zyciu wsi, jest organizatorką wielu uroczystości środowiskowych, bezinteresownie angażując się w ich przygotowanie. Chętnie służy radą i pomoca młodym gospodyniom, które działają na terenie wsi. Aktywnie uczestniczy również od wielu lat w pracach Rady Parafialnej. Swoim entuzjazmem i aktywnościa zachęca do działania innych mieszkańców. ani Krystyna cieszy się dużym uznaniem i zaufaniem wśród mieszkańców, przy czym jest osobą bardzo skromną.

Urząd Gminy Świdnica

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group