Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 796
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzień Sapera i rocznica zbrodni katyńskiej

Czwartek, 17 kwietnia 2014, 18:45
Aktualizacja: 18:47
Autor: red.
Świdnica: Dzień Sapera i rocznica zbrodni katyńskiej
Fot. Starostwo Powiatowe
Kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji Dnia Sapera i 74. rocznicy zbrodni katyńskiej, które odbyły się 16 kwietnia w Świdnicy. Organizatorami uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – Koło Ziemi Świdnickiej, IV Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, radny Tadeusz Grabowski, władze miasta i powiatu świdnickiego oraz świdniccy harcerze.

Podczas uroczystości przypominano, że monument postawiony ku czci saperów to nie tylko oznaka pamięci, ale przede wszystkim dowód wdzięczności za ich wkład w walkach podczas II wojny światowej oraz misjach stabilizacyjnych. W budynkach przy ulicy Saperów, gdzie stoi pomnik, stacjonował 21 batalion saperów wrocławskich, pułk obrony terytorialnej, 59 batalion remontowo-budowlany. 21. batalion saperów forsował w 1945 r. Nysę Łużycką, zbudował 14 mostów, usunął 182 tysięcy min i 450 tysięcy sztuk amunicji. 16 kwietnia to czas kiedy możemy sobie przypomnieć heroiczną służbę nie tylko saperów, ale i wszystkich żołnierzy, którzy pełnią służbę w kraju oraz na misjach wojskowych i stabilizacyjnych poza granicami naszej Ojczyzny.

- Dziękuję z tego miejsca także związkom kombatanckim za to, że podtrzymujecie, zwłaszcza wśród młodzieży, pamięć o naszej historii, walkach i męczeństwie. Bez pamięci o przeszłości nie zbudujemy bowiem trwałych fundamentów na przyszłość – mówiła do zgromadzonych wicestarosta Alicja Synowska. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta oraz program artystyczny przygotowany przez uczniów IV LO. Po złożeniu wieńców uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac św. Małgorzaty. Przed dębem katyńskim, historię mordu na polskich oficerach, policjantach, pracownikach wymiaru sprawiedliwości i innych służb przypomniał harcmistrz Piotr Pamuła. W uroczystościach wzięła udział Teresa Gwara, córka oficera, któremu poświęcony jest dąb. O uroczystą oprawę zadbali harcerze i chór Pryma Voce z III LO ze Świdnicy.

(Piotr Dębek)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group