Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 2229
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Echa Ojczyzny – naszej i tej zza wschodniej granicy

Wtorek, 9 listopada 2010, 9:33
Aktualizacja: 15:26
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Echa Ojczyzny – naszej i tej zza wschodniej granicy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Barwne stroje, uśmiechy na twarzach młodych artystów, taniec i śpiew. A wszystko w klimacie narodowym. Trzy zespoły zaprezentowały się wczoraj na scenie świdnickiego teatru. Świdnicki Krąg wprowadził nas w podniosły nastrój swoim popisowym polonezem, a zakończył występ z elementami… macareny!

Koncert „Echa Ojczyzny” to jeden z elementów uroczystości z okazji obchodzonego w tym tygodniu Święta Niepodległości. Rozpoczął się od wiązanki tańców narodowych w wykonaniu świdnickiego Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego Krąg (który ostatnio obchodził jubileusz 35-lecia – o tym więcej: tutaj). Zdjęcia z pierwszej części wczorajszego koncertu w naszej fotogalerii.

Zaprezentowali się też goście - Zespół Uniwersytecki z Iwano-Frankowska oraz zespół Żajwir z Dniepropietrowska. Pierwszy to zawodowi tancerze, przyszli ukraińscy instruktorzy, jak ich określił Wojciech Skiślewicz z Kręgu. Drugi to grupa wokalno-taneczna, która pokazała nieco bardziej współczesne oblicze Ukrainy.

Nie zabrakło akcentów politycznych. Gdy szef zespołu z Iwano-Frankowska wyszedł na scenę, zachwalał przymioty prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, wspominając, że w jego mieście też niedawno odbyły się wybory. Mającego tłumaczyć jego słowa Tomasza Kościówa, urzędnika z magistratu startującego na radnego, też zachwalał i popierał jego drogę „w deputaty”.

- Drodzy państwo, nie umawialiśmy się na elementy kampanii wyborczej – powiedział ze sceny Wojciech Murdzek. – Ale oni są już po i w związku z tym podchodzą do tego z większym luzem.

Tancerze z Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankowsku rozpoczęli swój występ od programu „Karpaty”. Przenieśliśmy się za wschodnią granicę. Zobaczyliśmy nie tylko tańce narodowe i ludowe, ale też i hip-hop w wykonaniu najmłodszych z grupy Żajwir. Wysłuchaliśmy też współczesnych piosenek śpiewanych przez wokalistów z Dniepropietrowska. Były barwne kostiumy, dwie myszki nawet poszły przywitać się z publicznością.

Na scenę znów wyszedł Krąg i zaprezentował połączenie tańców ludowych z nowoczesnymi. Przez chwilę tańczył (i śpiewał!) nawet Wojtek Skiślewicz. A Magda Waligóra zatańczyła macarenę. Były też elementy hip-hopu, które w połączeniu z kolorowymi ludowymi strojami robiły niesamowite wrażenie.

Trzy zespoły zakończyły występ prezentacją na scenie przy dźwiękach „Hej Sokoły”. I dostały owacje na stojąco.

Co jeszcze nas czeka w ramach obchodów Święta Niepodległości?
Jutro wykład w Muzeum Dawnego Kupiectwa - „Polskie drogi do wolności”, spotkanie młodzieży z kombatantami w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, happening „Niepodległość”, finał Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” oraz wernisaże prac plastycznych nadesłanych na konkurs „Barwy niepodległości” i wystawy okolicznościowej poświęconej początkom polskiej państwowości w latach 1914-1918 – „Początek - Trudna droga ku wolności”. Uroczystości główne zaplanowano na czwartek, 11 listopada, rozpoczną się one manifestacją patriotyczną pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim. Szczegółowy program obchodów: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group