Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Maldegem: Europejski Tydzień Świadomości w Maldegem

Środa, 14 sierpnia 2013, 10:46
Aktualizacja: 10:49
Autor: red.
Maldegem: Europejski Tydzień Świadomości w Maldegem
Fot. użyczone
Ponad 60 młodych obywateli Unii Europejskiej od 5 do 12 sierpnia gościło w Maldegem, na wspólnym spotkaniu, którego nadrzędnym celem była integracja młodych ludzi do działania w aspekcie głównego tematu – Europejska Świadomość. W gronie uczestników nie mogło zabraknąć młodzieży z gminy Świdnica.

Tego lata Młodzieżowa Organizacja ds. Współpracy Partnerskiej z miasta Maldegem zorganizowała wymianę pomiędzy młodzieżą z 5 gmin partnerskich. Podczas „Europejskiego Tygodnia Świadomości” gościliśmy uczestników w wieku 16-30 lat z Adrii (Włochy), Ermont (Francja), Lamperthem (Niemcy), Świdnicy(Polska) i Wierden (Holandia) – mówi Stefani Keirse, sekretarz organizacji młodzieżowej z Maldegem.

Na realizację projektu organizatorzy spotkania otrzymali unijną dotację w wysokości ponad 23 tys. euro w ramach programu "Młodzież w działaniu”. Dzięki temu młodzi ludzie mogli realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki. Dla niektórych uczestników były to pierwsze podróże samolotem, wizyty w Brukseli, Parlamencie Europejskim, czy też spotkania w tak szerokim gronie europejskiej młodzieży.

Program tygodniowego spotkania obejmował liczne gry i zabawy integracyjne, sportowe i muzyczne. Każdy z nas mógł znaleźć coś dla siebie. Czas pobytu wypełniony był do maksimum, przez co naprawdę dużo mogliśmy zobaczyć. To dla nas bardzo cenne doświadczenie, bowiem młodzież w każdym kraju potrzebuje nowych pomysłów do działania, a tego typu spotkania są doskonałą okazją do wzajemnej wymiany takich doświadczeń – mówili zgodnie uczestnicy, reprezentujący gminę Świdnica.

Każdego wieczoru, poprzez różnorodne prezentacje, gry i konkursy uczestnicy Europejskiego Tygodnia Świadomości poznawali jak funkcjonują młodzi obywatele Unii w swoich krajach. Gospodarze, za pośrednictwem gry miejskiej zaprezentowali atrakcje swojego miasta, ale również szeroki obszar swojego działania. Pokazali nam jak aktywnie współpracują z mieszkańcami miasta Maldegem, włączając się w pomoc przy organizacji lokalnych imprez, akcji charytatywnych, czy pisania projektów unijnych, których byliśmy uczestnikami – mówi Igor Rataj, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica.

Mieszkańcy Adrii w zabawny i interesujący sposób zaprezentowali swój dorobek kulturalno- historyczny. Oprócz nauki słów do dobrze znanej włoskiej melodii, zaprosili uczestników zjazdu do udziału w ciekawych grach, polegających głównie na kreatywności i umiejętności pracy w grupach. I tak np. tworzenie znanych włoskich budowli, mając do dyspozycji tylko i wyłącznie kolegów z grupy, czy też tworzenie kreacji znanych projektantów mody, prosto z hiszpańskich schodów w Rzymie używając do tego tylko worków na śmieci i papieru toaletowego - to niektóre z zaproponowanych atrakcji podczas prezentacji.

Młodzież z Lampertheim w dowcipny sposób zaoferowała wszystkim bogatą naukę swojego języka. Jednak nie była to nudna i typowa szkolna lekcja. Oprócz zwrotów i wyrazów używanych w życiu codziennym sięgnęli również do takich mniej popularnych i używanych tylko w określonych środowiskach. Było to niezwykle ciekawe bo obrazowało w jaki sposób naleciałości slangu miejskiego zmieniają kontekst zdania i jak łatwo można zmienić znaczenie danego słowa. Przy okazji prezentacji warto wspomnieć o degustacji słodyczy i soków pochodzących z regionu Lampertheim.

Holendrzy natomiast postanowili postawić na QUIZ. Pytania często bardzo trudne, bo dotyczące bogatej historii kraju tulipanów, mobilizowały wszystkich uczestników do intensywnego myślenia oraz lepszego poznania. Piosenka w języku holenderskim, przy której dosłownie plątał się język była śmiesznym, ale i miłym zwieńczeniem występów wszystkich delegacji.

11 osobowa grupa z gminy Świdnica przygotowała prezentację multimedialną w zakresie dotychczasowej płaszczyzn współpracy i wykorzystywania środków unijnych do realizacji projektów, naukę tańców ludowych oraz gry integracyjne. Młodzież z Polski, podczas kulinarnych zmagań częstowała świeżym, polskim chlebem, upieczonym przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze Sztafeta Pokoleń. Natomiast tradycyjne, polskie niedzielne II danie, zyskało największą rzeszę smakoszy wśród wielu serwowanych w tym okresie potraw, które przygotowała młodzież z 6 państw UE.

Poznać i zrozumieć innych lepiej- to główna idea ukryta za działalnością miast partnerskich, która narodziła się tuż po zakończeniu II wojny światowej i która przetrwała do dziś. Cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi miastami przynosi wymierne efekty. Nasza młodzież szlifuje języki obce, poznaje kulturę swoich sąsiadów, pogłębia wiedzę, a także uczy się odpowiedzialności. Bezpośredni kontakt pomiędzy rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej jest nie tylko doskonałą lekcją historii, ale przede wszystkim daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia wspólnych projektów i kształtowania europejskiego społeczeństwa obywatelskiego – mówi wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group