Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 943
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Europejski wymiar kształcenia w Zespole Szkół w Strzegomiu

Sobota, 5 listopada 2016, 9:26
Autor: red
Strzegom: Europejski wymiar kształcenia w Zespole Szkół w Strzegomiu
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Kadra zarządzająca, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu odbędą mobilności zagraniczne do Austrii, Niemiec, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Kierując się założeniem, że celem każdej placówki edukacyjnej jest dbanie o coraz lepszy rozwój jej uczniów i kadry edukacyjnej szkolnej, nauczycielki Zespołu Szkół w Strzegomiu Halina Fitas i Laura Rychlik opracowały dwa projekty, realizowane z funduszy unijnych w ramach programów ERASMUS+ i PO WER.

Celem nadrzędnym projektów jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, poszerzenie wiedzy na temat innowacyjnych metod kształcenia w edukacji zawodowej, podnoszenie kompetencji komunikowania się w języku angielskim kadry edukacyjnej i uczniów, unowocześnianie systemu edukacji oraz dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Miło nam poinformować, iż oba projekty zostały pozytywnie zaakceptowane przez FRSE w Warszawie i szkoła otrzymała dofinansowanie na ich realizację w wysokości 132006,00 euro (60 staży zagranicznych dla uczniów klas trzecich technikum) oraz 25 828,00 euro (10 mobilności kadry edukacyjnej). Pragniemy nadmienić, iż szkoła w latach 2013-2016 zrealizowała już 90 mobilności zagranicznych uczniów do Irlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dla naszej instytucji, realizującej projekty międzynarodowe jest niezwykle ważne, aby również nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z metodami nauczania stosowanymi w innych krajach, ponieważ wiedza zdobyta w trakcie pobytu za granicą wyposaża pedagogów w lepsze narzędzia pracy i podnosi jakość oferty szkoły. Kadra Zespołu Szkół to otwarci na nowinki pedagodzy, potrafiący z sukcesem wprowadzać innowacje pedagogiczne, które przyczyniają się do postępów edukacyjnych uczniów. Nauczyciele chętnie podnoszą swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w stażach zagranicznych, co przekłada się na europejski wymiar kształcenia młodzieży. Kadra kształcąca młodzież w zawodzie informatyk odbyła już staże w zakresie nowych technologii w Hiszpanii, nauczyciele przedmiotów ekonomicznych w Berlinie i Wiedniu oraz nauczyciele języka niemieckiego w Regensburgu. W podróż po doświadczenie do Wiednia wyruszyły w październiku 2016 r. dwie germanistki Halina Fitas i Laura Rychlik w ramach dofinansowanego projektu „Profesjonalny europejski nauczyciel – profesjonalny absolwent Zespołu Szkół w Strzegomiu”. W trakcie dwóch tygodni kursu metodycznego z języka niemieckiego uczestniczkom stworzono możliwość poznania najnowszych osiągnięć w zakresie metodyki nauczanego przedmiotu, odświeżenia umiejętności językowych, a także porównania systemów nauczania, warunków pracy nauczycieli i funkcjonowanie podobnych placówek w innych krajach. Szkolenie miało charakter międzynarodowy - pozwoliło to na nawiązanie międzynarodowych znajomości, co być może w przyszłości przyczyni się do jeszcze intensywniejszej współpracy i międzyszkolnej wymiany uczniów. W lipcu 2017 r. kadra zarządzająca, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz koordynatorki projektu wyjadą na kurs języka angielskiego do Dublina, natomiast nauczycielka języka angielskiego podniesie swoje kompetencje zawodowe na kursie metodycznym.

W latach 2016-2018 młodzież Zespołu Szkół, realizując projekt „Shape our future”, wyjedzie na trzytygodniowe bezpłatne praktyki zawodowe do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Pierwsze mobilności dla 30 uczniów rozpoczną się w lutym 2017 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group