Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Europiknik w Krzyżowej

Środa, 7 sierpnia 2013, 8:37
Aktualizacja: 8:39
Autor: red.
Krzyżowa: Europiknik w Krzyżowej
Fot. użyczone
Bon o wartości 300 zł na wyprawkę szkolną to nagroda w konkursie rodzinnym, który organizatorzy EUROPikniku zaplanowali 10 sierpnia w Krzyżowej.

Polsko-niemiecko-ukraińskie spotkanie młodzieży „Europa – pierwszy gwizdek. Piłka nożna & muzyka“ to 7-dniowe warsztaty muzyczno-sportowe, w wyniku których utworzona zostanie 88-osobowa międzynarodowa orkiestra dęta, będąca jednocześnie 44-osobową drużyną piłkarską.

Podczas tygodniowego pobytu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Krzyżowej grupa 88 młodych ludzi w wieku 10-18 lat z Polski, Niemiec i Ukrainy, będzie rozwijać swoje umiejętności gry na instrumentach dętych, umiejętności taneczne oraz umiejętności sportowe, czerpiąc inspirację z tradycji kulturowych krajów swojego pochodzenia. Na przedsmak muzycznych wrażeń zapraszamy już w najbliższą środę (7.08.2013) w godzinach 10.00-12.00 do Świdnicy, gdzie z wieży ratuszowej w Świdnicy rozlegnie się dźwięk muzyki dętej, w wykonaniu młodzieżowej orkiestry, która w tej nietypowej formie będzie zapraszać świdniczan na swoje koncerty.

Celem projektu jest wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży szkolnej, pobudzenie ich kreatywności i chęci do działania artystycznego jak również zmotywowanie do twórczego działania i myślenia, odbiegającego od szablonowych zajęć szkolnych. Projekt ma również na celu pomóc uczestnikom w zrozumieniu, oswojeniu i zaangażowaniu się w szeroko rozumianą kulturę i stać się impulsem do ponownego odwiedzenia instytucji kulturalne.

Ważnym elementem projektu jest różnorodność społeczno-kulturowa uczestników, nadająca warsztatom szczególnego wymiaru. Poprzez warsztaty oparte na muzyce i sporcie projekt „Europa - pierwszy gwizdek. Piłka nożna & muzyka” ma na celu przekazać młodym ludziom jak ważne jest wzajemne uznanie, tolerancja i szacunek do innych kultur, oraz jaką rolę w tym pełni europejska wspólnota. Oferta różnych warsztatów, muzyki, tańca i sportu umożliwi młodym uczestnikom poznanie i wypróbowanie różnych form wyrażania siebie i własnych emocji, co przyczyni się pozytywnie do rozwoju umiejętności na różnych poziomach. Dużą rolę w projekcie odgrywają sportowe wartości jak, fair play, równość, odwaga, szczerość i szacunek do różnorodności, ale nie tylko sport wzbudza emocje i oddaje treść. Muzyka jako wyraz radości i entuzjazmu, synchronizacji, wzajemnego słuchanie, szacunku i uwagi, ułatwi młodym ludziom świat tych sportowo-muzycznych zasad wcielić w życie i wspólnie rozwinąć ducha drużyny.

Połączenie w projekcie muzyki dętej i piłki nożnej, których wspólną cechą jest harmonia, wprawianie w ruch, przekazanie emocji i treści, nadaje zadaniu unikalny, interdyscyplinarny charakter oraz ułatwia dialog międzykulturowy, będący cennym źródłem wiedzy o wartościach innych kultur, ale i o sobie samym oraz własnej tradycji kulturowej. Udział w projekcie osób z obszarów wiejskich i małych gmin miejskich ułatwi im dostęp im do życia kulturalnego, stymulując jednocześnie dialog i wyzwalając pasje.

Wynik muzycznych warsztatów będzie można usłyszeć na premierowym koncercie orkiestry w piątek 9.08.2013 o godz. 18:00 w sali teatralnej ŚOK w Świdnicy, z kolei wynik warsztatów sportowych dzień później 10.08.2013 na rodzinnym EUROPikniku w Krzyżowej, gdzie oprócz turnieju piłki nożnej odbędą się również występy przedszkolaków z Krzyżowej i Pszenna oraz grup tanecznych „Boleścin”, „Krąg” i „Mokrzeszów”.

Realizacja koncertów oraz EUROPikniku jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Powiatu Świdnickiego, Gminy Świdnica, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz pomocy finansowej, rzeczowej oraz merytorycznej partnerów projektu.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group