Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 645
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Kraj: Fajerwerki z głową

Wtorek, 22 grudnia 2015, 11:34
Aktualizacja: 11:39
Autor: opr.red.
Świdnica/Kraj: Fajerwerki z głową
Fot. użyczone
Używanie środków pirotechnicznych to duża odpowiedzialność

Zbliża się okres świąteczno-noworoczny. Jest to okres, kiedy Straż Miejska podejmuje interwencje związane z używaniem fajerwerków i petard. Stąd też nasz apel o zachowanie należytych zasad bezpieczeństwa.

Nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także pożarów. Możemy sobie oszczędzić tego typu konsekwencji, jeśli w tym okresie, a w szczególności w sylwestrową noc zachowamy rozsądek i rozwagę przy odpalaniu petard czy rakiet.

W celu uniknięcia tych nieprzyjemnych konsekwencji kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a także informujmy służby o handlowcach, którzy oferują fajerwerki dzieciom. Warto pamiętać, że sprzedawanie tego typu materiałów osobom do 18 roku życia jest przestępstwem.

Pamiętajmy, że fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania. Warto również sprawdzić czy petardy lub rakiety, które nabyliśmy nie posiadają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Czytajmy zatem instrukcję obsługi i bezwzględnie przestrzegajmy zaleceń producenta. Szczególną uwagę zwracajmy na to by:

- przy odpalaniu dowolnego materiału pirotechnicznego usytuować źródło inicjacji (zapalniczkę, zapałki itp.) w taki sposób, by ogień podpalał końcówkę lontu, a nie wnikał w głąb samego ładunku; w przeciwnym wypadku spowodować to może niekontrolowaną detonację w miejscu odpalania;
- nie odpalać ponownie niewypału (nie podchodzić do niego). Nie pochylać się nad fajerwerkami przy odpalaniu; zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które często próbują wykorzystać taki ładunek do ponownego odpalenia;
- rakiety z patykiem nie wbijać w ziemię, lecz tak, by swobodnie wraz z patykiem mogła się unieść w powietrze; kierować je w stronę, gdzie nie ma zabudowań, skupisk ludzi i zwierząt, a także innych miejsc, w których odpalony ładunek może spowodować pożar;
- fajerwerki odpalała osoba trzeźwa, a zgromadzona publiczność zachowała bezpieczną odległość;
- dzieci były znacznie oddalone od wystrzeliwanych sztucznych ogni, gdyż sam dźwięk, głośny i często o wysokiej częstotliwości, może je bardzo przestraszyć;

Huk petard niepokoi nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, szczególnie psy, zadbajmy, więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Warto, aby czas świąteczno-noworoczny przeżyć spokojnie, zdrowo i bez wizyty na oddziale chirurgicznym – pamiętajmy o tym w trakcie sylwestrowej nocy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group