Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 897
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Festiwal otwarty, „Rewizyta” przerwana

Wtorek, 8 czerwca 2010, 21:49
Aktualizacja: Środa, 9 czerwca 2010, 17:20
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Festiwal otwarty, „Rewizyta” przerwana
Fot. Wiktor Bąkiewcz
Pierwsze nagrody w ramach III Festiwalu Reżyserii Filmowej zostały dziś wręczone podczas uroczystej gali otwarcia. Kryształowego Dzika otrzymał za całokształt twórczości reżyser Krzysztof Zanussi, którego film mieliśmy obejrzeć po gali, ale nie obejrzeliśmy. No… Nie do końca.

Galę prowadzili aktorzy Joanna Liszowska i Robert Gonera, a festiwal uznał za otwarty – za wyraźna namową dyrektora artystycznego imprezy Janusza Zaorskiego – prezydent Wojciech Murdzek. I prezydent, i Robert Gonera, dziękowali za zorganizowanie tego wydarzenia producentowi Stanisławowi Dzierniejce i reżyserowi Januszowi Zaorskiemu.

- Już prosimy o więcej, do zobaczenia za rok – powiedział Gonera.

Prócz Krzysztofa Zannusiego nagrodzono dwóch wybitnych aktorów – nieżyjącego Zbigniewa Zapasiewicza (Kryształowego Dzika w imieniu rodziny odebrał Zanussi) i obecnego na festiwalu Jana Nowickiego, który jest twarzą trzeciej edycji imprezy. Nowicki przyznał, że obecni na sali reżyserzy: Zanussi, Chęciński i Zaorski są najlepszymi w swoim fachu, ale jednocześnie skrytykował sporą część reżyserskiego światka.

- Większość reżyserów, których spotykamy na swojej drodze, jest nieszczęściami, którym należy pomagać – skwitował aktor.

Prowadzący zaprosili na scenę satyryka Krzysztofa Daukszewicza i pożegnali się z widzami życząc przyjemnego seansu.

- Mam pełnić rolę supportu – stwierdził Daukszewicz i po chwili zagrał dla zebranych pieśń o końcu swojego życia, w której wspomniał dawnych znajomych.

I rozpoczęła się projekcja „Rewizyty”, filmu podsumowującego wcześniejsze obrazy Krzysztofa Zanussiego (w jednej z głównych ról Jan Nowicki). Najpierw przez kilka minut nie udawało się włączyć filmu, a gdy widzowie na dobre wczuli się w klimat dzieła, projekcja została przerwana. Technicy kilkanaście minut walczyli, w tym czasie większość widzów opuściła salę…

Stanisław Dzierniejko zaprosił tych, którzy zgromadzili się w holu, na bankiet. Dlaczego film przerwano?

- Zawiesił się odtwarzacz Blu-ray, a mamy tylko jeden – powiedziała nam Adrianna Miara, dyrektorka świdnickiej biblioteki, która organizuje festiwal. – Nie wiem, jak to się stało, sprawdzaliśmy wszystko.

Czy będziemy mieli okazję obejrzeć jeszcze raz „Rewizytę”?

- Tak, oczywiście. Najprawdopodobniej w sobotę – zapowiedział Stanisław Dzierniejko.

Na Blu-ray’u ma być odtwarzany jeszcze jeden film – „Zamiana” Konrada Aksinowicza (scenariusz: Cezary Harasimowicz, występują m.in. Joanna Liszowska i Grażyna Wolszczak).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group