Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Film kostiumowy ze świdnickim regiment Alt Kreytzen

Wiadomości: Świdnica
Środa, 18 stycznia 2012, 8:36
Aktualizacja: 9:46
Autor: oprac.IKa
Fot. fimweb
DAAS– Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka.

Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego z Galicji, który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa. Goliński, zawieszony pomiędzy społecznością żydowską i chrześcijańską, próbuje ułożyć sobie życie po traumatycznych przeżyciach w sekcie Franka. Klein, z niemiecką precyzją, przeprowadza dochodzenie. Pomimo aury tajemnicy i niesamowitości jaka otacza Franka udaje mu się ustalić, że pseudomesjasz ogłosił się Bogiem, tworzy ze swoich wyznawców armię i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu. Niespodziewanie sytuacja komplikuje się, tropy prowadzą w nieoczekiwaną stronę, a rozwiązanie zagadki jest dla Kleina szokiem. Film opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa.

W filmie statystował świdnicki regiment Alt Kreytzen jako nadworne wojsko hrabiego Franka.

Projekcje odbędą się w kinie Gdynia w dniach 20 - 22 stycznia br. o godz. 19.00.

Obsada: Andrzej Chyra (Jakub Goliński), Mariusz Bonaszewski (Henryk Klein), Olgierd Łukaszewicz (Jakub Frank), Janusz Chabior (Łabędzki, człowiek Franka), Robert Gonera (Piasecki, człowiek Franka), Sławomir Orzechowski (radca Grossen)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Krzysiek 18-01-2012 9:14
Co ma tytuł informacji do całej treści ??? Co tam robił regiment ??? Oczywiście sam zobaczę ale ale dla mnie to infobubel :)
~Krzysiek 18-01-2012 21:40
Dzięki za uzupełnienie :)
~Łukasz11 22-06-2012 9:17
Pruski Alt Kreytzen w swoich różowych wdziankach, grający Austryjaków - to coś nowego. Czyj to pomysł ? Pieniądze widać były ważniejsze niż wierność historii, tradycji i barwom regimentowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group