Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 673
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Gmina dba o dobry uśmiech

Sobota, 11 sierpnia 2018, 9:25
Aktualizacja: 14:27
Autor: red
Gmina Świdnica: Gmina dba o dobry uśmiech
Fot. Gmina Świdnica
Po raz kolejny dla dzieci uczęszczających do 5 gminnych placówek oświatowych przeprowadzona zostanie bezpłatna profilaktyka stomatologiczna.

Od września do grudnia 2018 r. skorzystają z niej uczniowie powyżej 8 roku życia, którzy w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczać będą do klas IV i VI. Tylko w tym roku władze gminy Świdnica przeznaczą na ten cel 40 tys. zł.

Głównym celem Programu jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica, poprzez intensyfikację działań profilaktycznych:

promocję zachowań prozdrowotnych dotyczących higieny jamy ustnej,
zwiększenie liczby dzieci, u których zastosowano profesjonalne metody profilaktyki stomatologicznej,
przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia oraz wadom zgryzu u dzieci,
włączenie rodziców i środowiska szkolnego do działań profilaktycznych,
obalenie stereotypów, iż nie ma konieczności leczenia zębów mlecznych,
zmniejszenie zjawiska strachu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wśród dzieci,
zwiększenie dostępności świadczeń profilaktycznych dla dzieci z terenów wiejskich,
ograniczenie przypadków zaawansowanej próchnicy oraz utraty zębów u dzieci,
zmniejszenie kosztu leczenia stomatologicznego w późniejszych latach,
wzrost świadomości rodziców/opiekunów na temat korzystania ze świadczeń stomatologicznych przysługujących ich dzieciom w ramach NFZ,
dalszy monitoring stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i ocena potrzeb zdrowotnych badanej populacji uczniów na terenie gminy Świdnica.

- Od kilku lat ściśle współpracowaliśmy z kołem naukowym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Studenci przeprowadzali badania w szkołach gminy Świdnica, biorąc pod uwagę wady postawy naszych dzieci oraz ich stan uzębienia. Z tych danych wynikało, że ponad 80% przebadanych dzieci ma problemy z wadami postawy, a 70% próchnicę. Stąd też w czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół wyłącznie się mówi, postanowiliśmy podjąć skuteczne rozwiązania oferując uczniom gminnych placówek oświatowych darmową profilaktykę stomatologiczną. Byliśmy chyba pierwszą w naszej okolicy gminą, która to zrobiła. Każdy rodzic otrzymuje karteczkę z informacją, jaki jest stan uzębienia jego dziecka, co trzeba leczyć. Dzięki naszym działaniom i obecności gabinetów w sąsiedztwie gminnych szkół stan uzębienia naszych dzieci bardzo się poprawił – podkreśla Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Od 2014 do 2017 r. na realizację programu profilaktyki stomatologicznej w gminie Świdnica przeznaczono ponad 153,4 tys. zł. Z profilaktycznych badań stomatologicznych, indywidualnej fluoryzacjI prowadzonej pod nadzorem dentysty, lakowania bruzd I i II zębów trzonowych, lub I i II zębów przedtrzonowych, uzupełnienia braków położonego laku u dzieci, które miały wykonywany ten zabieg wcześniej, profilaktyka chorób przyzębia- usuwanie płytki bakteryjnej oraz akcji informacyjnych skorzystało 1217 uczniów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group