Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 1022
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowie: Gmina przejęła pałac w Chwałkowie

Piątek, 24 lutego 2012, 8:04
Aktualizacja: 8:06
Autor: red
Gmina Marcinowie: Gmina przejęła pałac w Chwałkowie
Fot. użyczone
Choć budynek pałacu w Chwałkowie jest w złym stanie technicznym i wymaga poważnych remontów Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik podpisał w listopadzie ubiegłego roku akt notarialny na mocy, którego Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała Gminie Marcinowice piękny zabytkowy pałac w Chwałkowie wraz z parkiem przypałacowym.

To jest kontynuacja działań jakie w ubiegłym roku rozpoczął Wójt Gminy, aby mieszkańcy Gminy Marcinowice, którzy byli pracownikami Państwowych Gospodarstw Rolnych pozostali i dalej mogli pracować, uczyć się i mieszkać na terenie Gminy Marcinowice. Pierwsze decyzje jakie podjął Wójt Jerzy Guzik to przejęcie 2 lokali mieszkalnych.

W miejscowości Kątki mieszkanie po wykonaniu kompleksowego remontu zostało na podstawie umowy najmu przekazane 10-osobowej rodzinie. W kolejnym w Chwałkowie wykonano szereg podstawowych prac remontowych jak wymiana pokrycia dachowego, wykonanie elewacji zewnętrznej, wymiana stolarki okiennej, wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej, pozostała część prac zostanie wykonana przez najemców. Na wykonane prace Gmina Marcinowice pozyskała w 100 % środki z Agencji Nieruchomości Rolnych. Przed Wójtem Marcinowic obecnie jest trudniejsze zadanie, gdyż pałac w Chwałkowie to obiekt wymagający bardzo kosztownych i trudnych prac zabezpieczających wykonywanych pod nadzorem konserwatora zabytków. Gmina nie posiada środków finansowych na kompleksowy remont całego obiektu, dlatego też z pozyskanych środków finansowych z Agencji Nieruchomości Rolnych będą wykonany remont dachu i odwodnienie obiektu oraz naprawa zewnętrznych elementów budynku. W chwili obecnej wykonywana jest dokumentacja techniczna oraz kosztorysowa. W najbliższym czasie zostanie złożony wniosek w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Dużym atutem przekazanego pałacu jest jego malownicze położenie w pięknym 80 arowym parku, którego właścicielem została Gmina Marcinowice. W najbliższym czasie zostanie on uporządkowany i jego urok będą mogli podziwiać wszyscy mieszkańcy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group