Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 526
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Gmina Strzegom na Targach Branży Kamieniarskiej STONE 2015

Piątek, 4 grudnia 2015, 10:53
Autor: opr.red.
Strzegom: Gmina Strzegom na Targach Branży Kamieniarskiej STONE 2015
Fot. www.strzegom.pl
4 dni targów w ramach Stone 2015, ponad setka wystawców, efektywne rozmowy biznesowe, fachowe wykłady, tłumy profesjonalnych gości i… wielka promocja gminy Strzegom podczas XIV Otwartego Kongresu Kamieniarskiego.

Tegoroczna edycja Targów Branży Kamieniarskiej STONE 2015, która odbyła się w Poznaniu w terminie 18-21 listopada 2015. zgromadziła ponad 130 wystawców z 13 krajów, z innowacyjną kompleksową ofertą maszyn i narzędzi i materiałów kamieniarskich. Targi STONE były adresowane do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności, czyli nie tylko kamieniarzy, ale także dostawców kamienia, architektów oraz przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej.

W targach uczestniczyli jak zwykle przedsiębiorcy z branży kamieniarskiej gminy Strzegom, w tym m.in.: przedstawiciele klastra kamieniarskiego, Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Fundacji Bazalt i firmy Weha.

Władze samorządowe gminy Strzegom reprezentował Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Nie zabrakło także wizytówki artystycznej gminy - Zespołu Kostrzanie wraz z kapelą oraz oferty gastronomicznej, w której dominowały swojskie wędliny oraz tradycyjny smalec z ogórkami kiszonymi. Niekwestionowaną, najlepszą wizytówką gminy był granit, jego możliwości i rodzime firmy kamieniarskie.

- Gmina Strzegom jako Granitowe Serce Polski, lider w wydobyciu, obróbce i przeróbce granitu mocno zaakcentowała swój udział w targach kamienia. Targi pokazały jak dynamicznie rozwija się przemysł kamieniarski i jak mocno technika wkracza w obróbkę granitu, w efekcie czego twardy kamień staje się taki kruchy – komentuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. O swoim pobycie na targach mówi: – Moja obecność wywołała pozytywne zaskoczenie wśród wystawców z gminy Strzegom. Cieszy fakt, że większość firm kamieniarskich i okołobranżowych wyraziła wolę uczestnictwa w przyszłorocznym Święcie Granitu Strzegomskiego. Największym zainteresowaniem zwiedzających - jak zauważyłem - cieszyła się biżuteria z granitu, wyeksponowana przez fundację Bazalt. Pozytywnie o udziale w targach i frekwencji wypowiadają się strzegomscy uczestnicy targów. - Radością i nadzieją napawa fakt, że targi były większe niż poprzednio, co spowodowało większą liczbę zwiedzających – mówi Bogusław Solima, z Firmy Piramida z Kostrzy.

W trakcie targów w Poznaniu odbył się XIV Otwarty Kongres Kamieniarski Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, podczas którego uczczono Jubileusz 15 - lecia działalności związku. Zasłużonym przedstawicielom branży kamieniarskiej z całej Polski burmistrz Strzegomia wręczył medale „ Zasłużony dla kamieniarstwa”, w podziękowaniu za wielki wkład w rozwój kamieniarstwa na przestrzeni tych 15 lat, a statuetki w formie wazonu i dyplomy wręczyli - Stanisław Sitarz, prezes związku oraz Bogusław Solima, wiceprezes.

Medale „ Zasłużony dla kamieniarstwa” otrzymali: Tomasz Czekaj, Roman Mitoraj, Tadeusz Modliński, Wojciech Popielski, Włodzimierz Ratajczak, Kazimierz Wolski, Henryk Grzelak oraz Krzysztof Skolak.

Statuetki w kształcie wazonu wraz z dyplomami, w podziękowaniu za wielki wkład pracy włożony w kreowanie wizerunku branży kamieniarskiej na przestrzeni 15 lat, otrzymali: Krystyna Banaszczyk, Piotr Bartosz, Maria Jolanta Bukacka, Henryk Ciemny, Tomasz Czekaj, Mariusz Eichler, Ryszard Goliński, Andrzej Krawczyk, Roman Mitoraj, Mateusz Modliński, Zenon Piekielny, Wojciech Popielski, Robert Popkowski, Andrzej Rewak, Bożena Rybicka, Stanisław Sitarz, Bogusław Skolak, Marian Alfred Sroka, Marek Szalwa, Kazimierz Wolski, Ziętek Jan.

Podczas tegorocznej edycji targów STONE odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu Kamień 2015. Jury przyznało siedem statuetek Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie w trzech kategoriach: „Kamień w obiektach architektonicznych”, „Nagrobek” oraz „Elementy architektoniczne, rzeźba, wnętrza”.

W kategorii rzeźba jedna z dwóch głównych nagród przypadła bułgarskiej Stupie Buddyjskiej - o ciężarze 94 ton - zrealizowanej z granitu strzegomskiego, wykonanej, dostarczonej do Bułgarii i zmontowanej przez firmę Piramida sp. z o.o. Projekt sporządził architekt Wojciech Kossowski. Jak widać strzegomskie firmy nie ograniczają się tylko do rynku krajowego, czy lokalnego. Potrafią wyjść poza granice kraju, montując instalacje kamienne daleko od siedziby własnej firmy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group