Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 554
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Gmina Żarów stara się o przejęcie gruntów

Poniedziałek, 24 września 2018, 11:53
Autor: red
Od kilku lat gmina Żarów stara się o przejęcie działek od Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa, dawnej Agencji Nieruchomości Rolnej, które do dziś dzierżawione są przez spółkę Stary Jaworów Sp. z o.o. Majątek Ziemski.

To właśnie na tym terenie od dwóch dni rozrzucany jest nawóz, który jest źródłem bardzo nieprzyjemnego zapachu rozprzestrzeniającego się po całym naszym mieście. Dziś zapach jest już mniej odczuwalny, ale w okolicach tych działek wciąż unosi się uciążliwy fetor.
- Nieprzyjemny zapach, który unosi się od ponad dwóch dni na terenie całego niemal miasta jest efektem okresowego nawożenia pól, które zazwyczaj ma miejsce o tej porze roku. Niestety zapach jest dla nas wszystkich mieszkańców bardzo nieprzyjemny, dlatego powiadomiliśmy o sprawie policję, Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska delegatura w Wałbrzychu. Instytucja WIOŚ sprawdza, czy nie doszło do zanieczyszczenia środowiska. Ponadto z uwagi na ogromne poruszenie społeczne mieszkańców naszej gminy zwróciliśmy się również z prośbą, aby w przyszłości nasza Gmina była informowana o planowanych tego typu pracach rolnych. Obecni właściciele pól, z których unosi się zwyczajny smród tłumaczą, że nawożenie odbywa się zgodnie ze sztuką rolniczą. Tymczasem, gdyby pola nawożone były nie w tak upalne dni, jakie mamy w tym tygodniu, fetor byłby, jak w latach ubiegłych nieuciążliwy - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Od 2009 roku gmina Żarów jest właścicielem dróg przy tych terenach. Ale grunty, które użytkuje spółka Stary Jaworów Sp. z o.o. Majątek Ziemski są własnością Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Działki są przedmiotem sporu sądowego pomiędzy KOWR a obecnymi jej dzierżawcami. Z informacji przekazanych od Urszuli Ganczarek z Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa sekcja zamiejscowa w Świdnicy wiemy, że decyzją sądu spółka, która dzierżawi ten teren ma wydać dzierżawione nieruchomości o powierzchni 2,5 tysiąca hektarów w gminach Żarów, Jaworzyna Śląska, Świdnica, Strzegom i Świebodzice. Wyrok jest prawomocny, jednak jeszcze do dziś grunty te nie zostały przekazane samorządom. Spółka dzierżawiąca te tereny złożyła apelację, dlatego sprawa na chwilę obecną dalej jest jeszcze nierozstrzygnięta.
- Tereny, które obecnie są dzierżawione przez spółkę Stary Jaworów Sp. z o.o. Majątek Ziemski mają w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową. Poniżej prezentujemy mapy - wyrysy z planu zagospodarowania przestrzennego, na których są zaznaczone przedmiotowe grunty, o których przejęcie staramy się od wielu lat. Z uwagi na toczący się spór termin ten przesuwa się w czasie. Są to bardzo strategiczne dla naszej gminy tereny - dopowiada burmistrz Leszek Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group