Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 835
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Gminne Obchody Święta Niepodległości

Czwartek, 3 listopada 2016, 10:46
Autor: red
Dobromierz: Gminne Obchody Święta Niepodległości
Fot. organizatorzy
Gmina Dobromierz szykuje się do Gminnych Obchodów Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce najważniejszym świętem państwowym.

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Doprowadziła do tego współpraca różnych ugrupowań patriotycznych, odwaga polskich żołnierzy, a także sprzyjająca Polakom sytuacja międzynarodowa.

W latach 1772-1795 Austria, Prusy i Rosja dokonały rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polacy podejmowali wiele prób odzyskania własnej państwowości, począwszy od koalicji z Napoleonem, aż po powstania listopadowe czy styczniowe. Dopiero podczas I wojny światowej doszło do sprzyjającej dla nas sytuacji. Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w jej odzyskaniu odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Tegoroczne gminne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w czwartek, 10 listopada. O godz. 17.00 w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dobromierzu odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Na godzinę 18.00 zaplanowano uroczystą akademię patriotyczną w Hali Sportowej w Dobromierzu. Prezentację programu artystycznego powierzono uczniom ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu oraz dzieciom z dobromierskiego przedszkola. Listopadowa uroczystość będzie także doskonałym momentem na wręczenie medali przyznanych przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Podczas uroczystości goście wysłuchają również wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu gminnych zespołów patriotycznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group