Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Hańba! gościem specjalnym przeglądu Truskawka!

Czwartek, 11 lutego 2016, 8:59
Autor: opr.red.
Świdnica: Hańba! gościem specjalnym przeglądu Truskawka!
Fot. użyczone
Już tylko do najbliższej soboty można przesyłać zgłoszenia do udziału w przeglądzie muzycznym Truskawka. Pierwszym pozakonkursowym gościem finału, który odbędzie się 23 kwietnia, będzie krakowska orkiestra zbuntowana Hańba!

Do 12 lutego trwa nabór wykonawców do jednego z najstarszych przeglądów muzycznych na Dolnym Śląsku – świdnickiej Truskawki (www.facebook.com/TruskawkaFest/). W ostatnich latach impreza była skierowana do zespołów z powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego i jaworskiego i tak też jest w tym roku. Główną nagrodą w przeglądzie są 2000 zł. Koncerty eliminacyjne zaplanowano na 5 marca, 19 marca i 2 kwietnia a finał na 23 kwietnia. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w tym roku w Klubie Bolko. Zwycięzcami poprzednich edycji Truskawki były m.in. zespoły Comin, Demia Doberman Live Band, Trichomes i Johnny Trzy Palce a jako gwiazdy na scenie ŚOK pojawiali się m.in. Żywiołak, The Analogs, Blade Loki.

Jednym z dwóch głównych wykonawców w tym roku będzie Hańba!, której muzycy tak piszą o sobie: „W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać…

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70-tych, lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczpospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.”

Organizatorem przeglądu Truskawka jest Świdnicki Ośrodek Kultury a szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz dokumenty zgłoszeniowe dla zespołów można znaleźć na stronie http://www.sok.com.pl/truskawka/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group