Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Heinrich też się doczeka

Niedziela, 4 marca 2018, 11:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 marca 2018, 9:49
Autor: red
Świebodzice: Heinrich też się doczeka
Fot. UM Świebodzice
W ubiegłym roku udało się wyremontować pierwszy z dziewięciu zabytkowych sarkofagów, znajdujących się w krypcie kościoła pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach. W tym roku będzie odrestaurowana następna trumna. Parafia dostała kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury.

Tym razem do renowacji pójdzie cynowa trumna Hansa Heinricha I Hochberga – dla przypomnienia jako pierwsza pieczołowicie odnowiona została trumna jego drugiej żony Zuzanny Schaffgotch.

Podobnie jak w przypadku pierwszej renowacji, swój wkład w ratowanie zabytku będzie miał samorząd miasta. Gmina przekazała na jego eksplorację 7 000 zł – w ubiegłym roku 6000 zł.

Odtworzeniem unikatowego zabytku zajmie się pracownia Państwa Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, którzy specjalizują się w rekonstrukcjach sarkofagów właścicieli Książa i Pszczyny.

- To świetna wiadomość, że kolejny, tak unikatowy zabytek, będzie poddany renowacji i udostępniony szerszej publiczności – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic.

Pierwszą z odrestaurowanych trumien można od ubiegłego roku podziwiać w kaplicy przy koście pw. Św. Mikołaja, którą przygotował specjalnie do tego celu i udostępnia do zwiedzania ksiądz dziekan Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja. Trzeba tu zaznaczyć, że renowacja zabytków jest możliwa przede wszystkim dzięki staraniom proboszcza parafii, który dostrzegł niezwykłą wartość tych obiektów i postanowił przywrócić im należny blask.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group