Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 667
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Hit festiwalowy w Świdnicy

Środa, 11 stycznia 2012, 8:43
Aktualizacja: 8:45
Autor: red
Świdnica: Hit festiwalowy w Świdnicy
Fot. użyczone
„Droga na drugą stronę” to rumuńsko–polska koprodukcja, w której reżyserce Ance Damian perfekcyjnie udała się sztuka połączenia w spójną całość: dokumentu, animacji i fabuły.

Film nawiązuje do autentycznych wydarzeń, do jakich doszło w Polsce w roku 2007. Przedstawiona na ekranie historia zachwyca widzów na całym świecie, a już 18 stycznia przebój międzynarodowych festiwali filmowych będzie można zobaczyć w Świdnicy.

„Droga na drugą stronę” to pełnometrażowa opowieść o człowieku, który poprzez strajk głodowy starał się zwrócić uwagę na krzywdę, jaka go spotykała. Głodówka skończyła się tragicznie – Claudiu Crulic, rumuński imigrant, zmarł w krakowskim areszcie. Jak do tego doszło? Czy taki musiał być koniec 33-letniego mężczyzny? Dziś wiemy ze stuprocentową pewnością, że był niewinny zarzucanych mu czynów, a i w roku 2007 trudno dostrzec jasne przesłanki zatrzymania Crulica. Jeszcze więcej wątpliwości pojawiło się później, kiedy to organy ścigania dopuściły się rażących zaniechań, a efektem okazała się śmierć przetrzymywanego niesłusznie w areszcie człowieka.

Film powstał jako koprodukcja rumuńsko-polska. Nasz kraj reprezentowała Fundacja im. Ferdynanda Magellana z Wrocławia. Szybko stał się festiwalową sensacją, ponieważ ważny temat bezduszności systemu został ujęty w niecodzienny i nowatorski sposób. „Droga na drugą stronę” łączy w sobie warstwę dokumentalną (historia Crulica) z animacją (sposób przedstawienia) oraz z elementami fabularnymi (narracja Claudiu, któremu w polskiej wersji językowej głosu udziela doskonale znany Maciej Stuhr). Film Anki Damian dostrzeżono w konkursie międzynarodowym 64. MFF w Locarno, gdzie zdobył wyróżnienie Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Filmowych. „Droga na drugą stronę” wywalczyła też dwa wyróżnienia na Warszawskim Festiwalu Filmowym i wygrała nagrodę „Silver Eye” w czeskiej Jihlavie, na najważniejszym w Europie Środkowej i Wschodniej festiwalu kina dokumentalnego. Niedawno Fundacja Magellana wprowadziła dokument na ekrany polskich kin.

Pokaz w Świdnickim Ośrodku Kultury będzie częścią prezentacji kina dokumentalnego, promujących Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Z tej okazji prezentowane były „Daleko od miasta” Macieja Cuskego oraz „Koniec Rosji” Michała Marczaka, a w marcu pokazywane będą dokumentalne filmy Leszka Dawida, obecnie lepiej kojarzonego jako autor „Ki” i „Jesteś bogiem”. Stałym elementem pokazów specjalnych „Okiem Młodych” są dyskusje po pokazach. Tym razem rozmowę na temat filmu Lech Moliński, dziennikarz filmowy i dyrektor artystyczny „Okiem Młodych”, poprowadzi z Arkadiuszem Wojnarowskim, polskim producentem filmu. Rozmowa dotyczyć będzie wyjątkowości filmu na tle innych produkcji, znaczenia formy dla jego odbioru, a także samej historii i tego, jak doszło do powstania „Drogi na drugą stronę".

Bilet 2 zł

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group