Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 1706
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Honorowi i zasłużeni obywatele Gminy Świdnica

Sobota, 15 października 2011, 10:39
Aktualizacja: 10:40
Autor: UG Świdnica
Gmina Świdnica: Honorowi i zasłużeni obywatele Gminy Świdnica
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Maria Skiślewicz i Hanna Raszkiewicz Honorowymi Obywatelkami Gminy Świdnica. Uchwały w sprawie nadania tego tytułu zapadły jednogłośnie na czwartkowej XVI Sesji Rady Gminy Świdnica. Tym samym obie Panie dołączyły do grona 11 osób, które posiadają ten zaszczytny tytuł.

Pierwszymi Honorowymi Obywatelami Gminy Świdnica zostali w 1998 r. ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl i Premier RP Tadeusz Mazowiecki. Tytuł ”Honorowy obywatel Gminy Świdnica'' nadaje się osobom które przez swoją działalność w szczególny sposób zasłużyły się dla Gminy Świdnica. Natomiast tytuł ,,Zasłużony dla Gminy Świdnica'' nadaje się jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym dla Gminy Świdnica. Zgodnie z treścią uchwały z 11 kwietnia 2002 r. w/w tytuły określone mogą być przyznane zarówno za działalność długotrwałą, jak też za pojedynczy czyn o wyjątkowym znaczeniu dla gminy i jej mieszkańców.

Pani Maria Skiślewicz związana jest z amatorskim ruchem artystycznym w Gminie Świdnica od 1996 roku. Od 15 lat z zaangażowaniem prowadzi stworzone przez siebie amatorskie zespoły artystyczne, promując taniec narodowy, ludowy i estradowy. Praca jaką wykonuje przyczynia się do upowszechniania kultury oraz kultywowania polskich tradycji. Przez lata zaraża pasją do tańca i dobrej zabawy, łączy pokolenia tworząc widowiska artystyczne i wielopokoleniowe - gdzie obok wnuczki występuje również jej dziadek a obok mamy syn. Dzięki pracy Marii Skiślewicz możemy podziwiać i zachować od zapomnienia najpiękniejsze polskie zwyczaje, które w wielu regionach Polski kultywowane są do dziś. Umiejętnie współpracuje z innymi zespołami artystycznymi, potrafi zainteresować tańcem dzieci, młodzież i dorosłych czego dowodem są widowiska pokoleniowe. Dąży do systematycznego rozwoju kultury. Maria Skiślewicz swoją pracą przyczynia się do wychowania dzieci i młodzieży, łączy pokolenia, kultywuje polskie zwyczaje, rozsławia naszą Gminę w kraju i za jej granicami.

Pani Hanna Raszkiewicz pracuje na terenie Gminy Świdnica z zespołami śpiewaczymi od marca 1990 roku. Przez dwadzieścia jeden lat jest związana z amatorskim ruchem artystycznym. Zaczynała pracę w Słotwinie, następnie Pogorzale i Witoszowie. Wszystkie trzy zespoły „Złoty Kłos”, „Kalina” i „Jubilatki”, które występują również razem jako zespół śpiewaczy „Ale Babki” stworzone przez Hannę Raszkiewicz istnieją i koncertują nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Hanna Raszkiewicz pisze własne programy autorskie, teksty piosenek. Systematycznie pracuje z paniami z zespołów nad emisją głosu i ogólnym wyrazem artystycznym, dba o estetykę, tradycję, kulturę. Praca jaką wykonuje przyczynia się do upowszechniania kultury oraz kultywowania polskich tradycji. Jest ambasadorem kultury polskiej. Promuje naszą Gminę w kraju i za granicą.

Zespoły prowadzone przez Hannę Raszkiewicz biorą rok rocznie udział w różnych imprezach środowiskowych, gminnych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich, przeglądach i festiwalach /np. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach, Częstochowa, Leszno, Świnoujście, Wołów, Szprotawa na ogólnopolskich festiwalach grup śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”, Dolnośląskie Święto Folkloru „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce, Mietkowie, Głuszycy, wyjazd poza granice kraju np.: Francja, Niemcy, Czechy. Zespoły otrzymały szereg nagród i wyróżnień.

O nadanie tego tytułu wnioskowała Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Podczas obrad XVI Sesji radni podjęli także uchwały w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica” dla :

* Pani Władysława Łach (na wniosek Wójta Gminy Świdnica T. Mazurek)
* Pana Janusza Marudy (na wniosek Wójta Gminy Świdnica T. Mazurek)
* Pani Anieli Bizoń (na wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Lutomia Dolna)
* Pani Krystyny Fabiś (na wniosek Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym)
* Pani Krystyny Ornat (na wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Lutomia Dolna)

(Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group