Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1053
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: I kto zawinił? Młodzi prawnicy i dziennikarze z całego świata w Krzyżowej

Czwartek, 19 kwietnia 2012, 10:37
Aktualizacja: 14:50
Autor: red
Krzyżowa: I kto zawinił? Młodzi prawnicy i dziennikarze z całego świata w Krzyżowej
Fot. użyczone
W 2005 roku Fundacja „Krzyżowa“ wraz ze swoim partnerem Kreisau–Initiative e.V. rozpoczęła cykl projektów „MICC – Model Międzynarodowego Trybunału Karnego”, skupiający się na tematyce łamania praw człowieka. W kwietniu tego roku projekt po raz pierwszy będzie przebiegać pod nazwą MICC–World. W dniach 20–26 kwietnia br. do Krzyżowej przybędzie 100 uczniów w wieku 15–19 lat z Polski, Niemiec, Słowenii, Holandii, Wietnamu, Afganistanu, Ugandy i Republiki Południowej Afryki.

Projekt MICC-World to gra symulacyjna, polegająca na odegraniu przebiegu znanych spraw sądowych przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Uczestnicy poznają pracę sądów i odgrywają role sędziów, zbrodniarzy oraz prokuratorów. Skupiają się przy tym przede wszystkim na tematyce ochrony praw człowieka oraz reguł prowadzenia działań wojennych. - Pobudzanie zdolności podejmowania trudnych decyzji przez młodych ludzi z różnych krajów, analiza prawa międzynarodowego i praw człowieka oraz przekładanie zdobytej wiedzy w praktykę to centralne punkty naszego projektu. Dzięki tak praktycznemu zastosowaniu swojej wiedzy podczas gry symulacyjnej uczniowie nabierają doświadczenia na polu prawa, wzmacniają wiarę w siebie, motywują się nawzajem, prowadząc przy tym międzynarodowy dialog. Tym razem będzie naprawdę bardzo międzynarodowo, bo uczestnikami projektu są uczniowie z wielu ciekawych krajów, takich jak Wietnam czy Ugandy - mówi Nina Lüders, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Kreisau-Initiative e.V. z Berlina.
W małych grupach przez kilka dni uczestnicy przygotowują się do odegrania ról jako oskarżeni, obrońcy, sędziowie i dziennikarze. Rekonstruują znane historyczne sprawy sądowe, które miały miejsce przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze, byłej Jugosławii i Ruandzie. W tym kontekście uczestnicy bliżej poznają często skomplikowane przyczyny konfliktów, podstawy orzecznictwa sądowego, temat praw człowieka i ruchu oporu w czasach reżimu.

Projekt MICC zmierza do propagowania w szkołach wiedzy o prawach człowieka, która stanowi uzupełnienie edukacji historycznej wszystkich młodych ludzi. Do udziału w projekcie zaproszeni są także nauczyciele i multiplikatorzy, dla których zorganizowane są specjalne warsztaty. Podczas spotkania dowiedzą się oni, jak tak ważny temat, jakim jest ochrona praw człowieka, można wprowadzić do planu zajęć w swoich szkołach.
Projekt MICC-World prowadzony jest w języku angielskim.

Na odegranie przebiegu procesów sadowych przez uczniów zapraszamy do Sali Majowej Pałacu w Krzyżowej w poniedziałek 23 kwietnia od 11:00 do13:00 oraz we wtorek, 24 kwietnia od 10:00 do 12:00. W niedzielę, 22 kwietnia o godzinie 19:30, odbędzie się dyskusja ze świadkiem czasu wojny w Jugosławii, panią Mają Nenadović.

Więcej informacji o projekcie: www.model-icc.org

Organizacja projektu: Fundacja „Krzyżowa“ dla Porozumienia Europejskiego, Kreisau-Initiative e.V. ze wsparciem finansowym Fundacji "Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość", programu Unii Europejskiej "Młodzież w działaniu", Fundacji "Avec et pour autres" i Niemiecko-Południowoafrykańskiego Związku Prawników.
Opiekun projektu: Nina Lüders.

Partnerami projektu są:
Afghan Youth Forum, Kabul, Afghanistan; Vietnam and Friends, Hanoi, Vietnam; International Association for Intercultural Education, Den Haag, Niederlande; Rhodes University Law Clinic, Grahamstown, Südafrika; Amnesty International, Ljublijana, Slowenien; African Youth Initiative Network, Lira, Uganda; Kreisau-Initiative e.V., Berlin.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group