Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1598
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica, Region: I minął rok. Zobacz 2009 na zdjęciach!

Środa, 30 grudnia 2009, 11:33
Aktualizacja: Piątek, 1 stycznia 2010, 11:43
Autor: red.
Świdnica, Region: I minął rok. Zobacz 2009 na zdjęciach!
7 stycznia, automaty z biletami przy przystankach
Fot. Wiktor Bąkiewicz
2009 skończył się definitywnie! Jaki był dla miasta? Co się wydarzyło, z czego jesteśmy dumni, o czym wolelibyśmy zapomnieć? Poniżej przypomnienie najistotniejszych wydarzeń oraz kilka opinii.

17 lutego w Świdnicy odbył się Szczyt N15 – spotkanie najlepszych prezydentów polskich miast wybranych w rankingu, jaki przeprowadził „Newsweek”. Przyjechali do Świdnicy na zaproszenie Wojciecha Murdzka. Podczas spotkania poruszano tematy kryzysu.

27 marca przy wiadukcie na ulicy Śląskiej doszło wskutek nieuwagi kierowcy do tragicznego wypadku. Autokar z dziećmi ze szkoły w Bystrzycy, jadący do teatru w Świdnicy nie zmieścił się pod konstrukcją i wbił się pod nią z rozpędu.. W wyniku wypadku rannych zostało 39 osób.

29 maja przestał oficjalnie istnieć „stary” szpital przy ul. Westerplatte – wszystkie oddziały przeniosły się do „Latawca”.

30 maja w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” otwarto nowy zakład, produkujący artykuły biurowe, „Gryphon”, w którym zatrudnienie znalazło ponad 90 osób.

1 czerwca ucieszyły się dzieci i młodzież - otwarto skate-park nad zalewem Witoszówka.

23 czerwca silne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia w mieście. Najtrudniejsza sytuacja było w okolicach wiaduktu przy ul. Kopernika oraz przy żelaznym moście.

12 listopada miała miejsce uroczystość w Krzyżowej, w rocznicę Mszy Pojednania oraz szczyt gospodarczy, na który przyjechali goście z Niemiec, a 11 grudnia przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert i marszałek sejmu Bronisław Komorowski odsłonili tam fragment muru berlińskiego.

W grudniu otwarto Defalinet, zakład produkcji innowacyjnej siatki o różnorodnym splocie.

Kultura: odwiedzili nas w tym roku między innymi: Michał Bajor, Marek Długosz, Czesław „Śpiewa” Mozil, Kronos Quartet, Sun Ra Arkestra, Jan Nowicki, Magdalena Holland–Łazarkiewicz z ekipą filmową, Shahab Tolouie, Maciej Parowski, Michał Witkowski, Frank Parker jr, a w II Festiwalu Reżyserii Filmowej brali udział Sylwester Chęciński, Anna Dereszowska, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz, Marek Krajewski, Waldemar Krzystek, Bogusław Linda, Michał Rosa i Janusz Zaorski.

Polityka, osoby publiczne: gościliśmy między innymi Andrzeja Czumę, Władysława Stasiaka, Ewę Kierzkowską, ambasadora Izraela Zvi Rav-Ner (który urodził się w Świdnicy), Tadeusza Mazowieckiego, kardynała Joachima Meisnera, Ryszarda Legutkę, Kornela Morawieckiego, do Krzyżowej przyjechali Norbert Lammert i Bronisław Komorowski.

Remonty, inwestycje: budynek Sądu Okręgowego, nowy wiadukt kolejowy przy Alei Brzozowej, most żelazny przy ul. Wrocławskiej, skrzyżowanie ul. Sikorskiego i Esperantystów, dworzec Świdnica Przedmieście, plac św. Małgorzaty, ul. Środkowa, zupełnie nowa wersja Placu Jana Pawła II, skrzyżowanie ul. Bartosza Głowackiego z ul. Wałbrzyską, budynek dydaktyczny Zespołu Szkół Budowlanych i Elektrycznych, budowa zbiornika retencyjnego na Wapienniczce przy ul. Sikorskiego, otwarcie Orlika, nowe boiska.

Najważniejsze procesy sądowe: zbrodniarza Petra Petika (wrzesień) i kierowcy autokaru, który uderzył w wiadukt, Czesława K. (listopad).

Jednym z najważniejszych zadań było uratowanie sporej części miejsc pracy w zlikwidowanym zakładzie Remy Automotive Polska. Działalność rozpoczyna nowy inwestor - American Axle & Manufacturing.

O największe porażki i sukcesy Świdnicy w 2009 roku zapytaliśmy samorządowców.

Prezydent miasta Wojciech Murdzek:
Sukcesem niewątpliwym jest takie mocne wejście z dużym pakietem rewitalizacyjnym, a wiąże się to także z pozyskaniem dużych dotacji unijnych – mówimy o 15 milionach złotych. Pierwszym widocznym akcentem jest remont placu Jana Pawła. Zaczyna się w widoczny sposób realizacja marzeń świdniczan, którzy od 1967 roku czekają na odbudowę wieży ratuszowej. Były nieudane zbiórki społeczne, obietnice wielu polityków, a teraz to już nie kwestia marzeń – wieża będzie. Porażkę fundujemy sobie sami na własne życzenie, a tu chodzi o utratę spójności w pracy naszego samorządu. Działaliśmy razem bez względu na opcje polityczne, a teraz tak jak w innych miastach jesteśmy podzieleni i szukamy problemów tam, gdzie ich nie ma.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Lewandowski:
- Jeszcze nie robiłem takiego rachunku sumienia…ale raczej spektakularnych sukcesów nie mieliśmy. Było na pewno dużo małych, może mniej zauważalnych, ale złożyły się na jedno – Świdnica znów stała się atrakcyjna, bo zatrzymała się fala odpływu mieszkańców. Już nie słyszy się o zmasowanych wyjazdach świdniczan za chlebem do Anglii, czy gdziekolwiek indziej. Ludzie zostają, widza, że jest dla nich szansa w Świdnicy, że otwierają się nowe, może niewielkie fabryki, ale jest praca. A porażka? Chyba jednak podwyżka wody i ścieków o 32%. Nikt nie potrafił się temu przeciwstawić, nikt z nas radnych nie znalazł rozwiązania, by powstrzymać taki wzrost cen.

Janusz Solecki, klub radnych Lewica i Demokraci
Największy sukces i porażka? Rozumiem, że pytają Państwo o sukces prezydenta? Mamy dwa w jednym. Wojciech Murdzek dokonał rzeczy niebywałej, mianowicie z tak szlachetnego materiału, jakim jest granit, potrafił zrobić zabetonowane lądowisko! Mówię oczywiście o przebudowie placu Jana Pawła II. Na pewno tez porażką jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. Świdnica jest jednym z najdalej sklasyfikowanych miast jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych.

Bieżący rok podsumowali także szefowie policji i straży pożarnej.

- Zdarzeniem, które najbardziej utkwiło w pamięci był wypadek autokaru z dziećmi na ul. Śląskiej. Wszystkie służby: straż pożarna, pogotowie ratunkowe, funkcjonujące w zintegrowanym systemie ratowniczym, pokazały wysoki profesjonalizm w działaniu kryzysowym. Niewątpliwie miało to wpływ na późniejszy stan zdrowia rannych w wypadku dzieci. Policja świdnicka w sposób systematyczny podnosi jakość swojej pracy, świadczenie usług, czego potwierdzeniem jest uzyskanie Certyfikatu Jakości ISO 9001:2000, w zakresie: wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców oraz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Ważnym elementem jest również poprawa wizerunku radiowozów. Łącznie na terenie powiatu poruszają się 24 nowe radiowozy, co niewątpliwie poprawia wizerunek policji i jej skuteczność. W imieniu świdnickiej policji dziękuję mieszkańcom powiatu za udział w badaniach ankietowych , w których wskazują na główne problemy społeczności lokalnej, to dla nas priorytety zarówno w roku bieżącym jak i przyszłym. – mówi komendant policji, mł.insp. Krzysztof Niziołek

Komendant straży pożarnej, Tadeusz Szuszwalak, również wspomina feralny wypadek pod wiaduktem. – To byli nasi znajomi z Burkatowa, nasze dzieci, znane strażakom, dlatego tak mocno to w nas utkwiło, akcja była także bardzo trudna. Drugi dramatyczny wypadek to katastrofa śmigłowca pogotowia koło Budziszowa, który leciał do wypadku na autostradzie 17 lutego, zginęły tam 2 osoby. Ratownik, który został uratowany, stracił wprawdzie nogę, ale nadal chce pracować w pogotowiu. Był też, mimo trudnej akcji, powód do dumy, po długich poszukiwaniach jako pierwsza na miejsce dotarła nasza jednostka ze Świebodzic. Podsumowując: kolejny rok ciężkiej pracy, budowy systemu ratunkowego przy niewielkich nakładach, którymi dysponujemy – udało się nabyć nowe auta i rozpocząć inwestycje budowlane. W sumie – rok oceniam pozytywnie.

A jaki będzie rok 2010? Za rok o tej porze będziemy to wiedzieć na pewno.

Właśnie 2010 r. w Świdnicy przyniesie dalszą realizację ogromnych inwestycji z funduszy unijnych. Wszystko to w ramach projektu rewitalizacji miasta, który będzie kosztował ponad 25 mln zł. – Te wielkie wielomilionowe inwestycje są bezprecedensowe w historii miasta. Rewitalizacja to program nie tylko ważny dla władz miasta, ale przede wszystkim świdniczan i naszych partnerów. Co więcej ożywia również lokalny rynek pracy – mówi Wojciech Murdzek.

W 2010 r. według planu ma ruszyć odbudowa wieży ratuszowej, która ponad 40 lat temu runęła w świdnickim Rynku. Wypięknieje ulica Łukowa prowadząca do Rynku. Rozpocznie się przebudowa budynku, w którym będą działać organizacje pozarządowe. Spore inwestycje realizują również partnerzy miasta. Caritas Diecezji Świdnickiej – Centrum Charytatywne, a Diecezja Świdnica utworzy Centrum Profilaktyki Wspierania i Resocjalizacji Rodzin i Osób Dotkniętych Problemami Uzależnień.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group