Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: I Zjazd Świdniczan

Czwartek, 16 maja 2013, 7:17
Autor: red.
Świdnica: I Zjazd Świdniczan
Fot. archiwum
– W sierpniu 2013 roku planujemy zorganizować wielkie spotkanie, aby uczcić wkład wszystkich pokoleń i wielu narodów Europy w budowę Świdnicy – Miasta, które wyrosło na największych europejskich szlakach handlowych, na Dolnym Śląsku, w sercu naszego kontynentu – Miasta, które z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej uczyniło główny atut swojego rozwoju – Miasta, które nie zapomina o swoich mieszkańcach, żyjących w najodleglejszych zakątkach Europy i całego świata – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

- Chcemy, aby do Świdnicy przyjechali wszyscy Świdniczanie – i ci, którzy wyjechali w poszukiwaniu perspektyw, jakie otworzył przed nimi jednolity rynek pracy Unii Europejskiej, jak i ci, którzy musieli opuścić nasze Miasto w wyniku dramatycznych wydarzeń historycznych XX wieku. Powitajmy wszystkich Świdniczan 1 sierpnia 2013 roku! Serdecznie zapraszam – dodaje Wojciech Murdzek. I Zjazd Świdniczan planowany jest na okres od 1 do 4 sierpnia.

Nazwa projektu, źródła finansowania:

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wsparł kwotą prawie 200 tysięcy złotych projekt przygotowany przez Urząd Miejski w Świdnicy i Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”, pn. Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan 2013. LOT „KSJ” wzmiankowaną kwotę wesprze wkładem własnym w wysokości około 50 tys. zł.

Projekt jest realizowany od maja 2013 r., zakończy się we wrześniu 2013 r. Podstawowymi zadaniami merytorycznymi są – konferencja inauguracyjna w czerwcu i Zjazd w dniach 1-4 sierpnia.

Adresujemy ten projekt do:

• obecnych mieszkańców Świdnicy,
• przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej,
• uchodźców greckich, którzy znaleźli tu schronienie w latach 50-tych i 60-tych XX wieku,
• Żydów, którzy wyjechali w latach 50-tych, aby budować państwo Izrael, jak i tych, którzy zostali zmuszeni do emigracji po roku 1968,
• Polaków, którzy opuścili Świdnicę w latach 70-tych i 80-tych, często uciekając przed represjami politycznymi,
• Rosjan, którzy urodzili się w Świdnicy w rodzinach pracujących dla Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i opuścili nasze miasto w latach 1991-1992,
• tych wszystkich, którzy w poszukiwaniu tymczasowej lub stałej poprawy statusu materialnego wyemigrowali w XXI wieku do różnych zakątków Polski, wielu krajów Europy, obu Ameryk i Australii.

W Zjeździe uczestniczyć będą wszyscy, którzy zarejestrują się w biurze organizacyjnym lub wyślą formularz rejestracyjny i w dniach Zjazdu odbiorą specjalny identyfikator – szczegóły wkrótce.

Uczestnictwo w Zjeździe jest bezpłatne.

Na 1-4 sierpnia 2013 r. zaplanowane są następujące przedsięwzięcia:

Spotkania, prezentacje Narodów:

W wybranych świdnickich obiektach użyteczności publicznej i w lokalach gastronomicznych, które zwyciężą w postępowaniu konkurencyjnym, stworzone zostaną – za pomocą specyficznej scenografii i typowych dla różnych narodów posiłków i napojów bezalkoholowych – miejsca tzw. Spotkań Narodów. Będzie to m. in. miejsce spotkań żydowskich, rosyjskich, greckich, włoskich, portugalskich i irlandzkich. W tej przestrzeni odbywać się będą, trwające cztery dni, spotkania świdniczan mieszkających w różnych krajach, wieczory z pieśnią narodową, pokazy kulinarne, prezentacje poświęcone dziedzictwu kulturowemu i walorom turystycznym każdego narodu.

Wycieczki:

Dla uczestników przedsięwzięcia zostaną przygotowane wycieczki turystyczne – rowerowe i autokarowe – po Świdnicy i regionie. Dłuższe wycieczki, których czas przekroczy 5 godzin, będą połączone z cateringiem obiadowym. Każdy z uczestników będzie deklarował uczestnictwo w poszczególnych wycieczkach podzielonych na następujące grupy:
1) Rowerowe - krajobrazowe,
2) Autobusowe szlakiem zabytków (zabytków sakralnych, UNESCO, techniki i fortyfikacji oraz muzeów w Świdnicy, na Przedgórzu Sudeckim, w Kotlinie Kłodzkiej i we Wrocławiu),
3) Autobusowe szlakiem wspomnień (szlakiem obszarów uprzednio zajmowanych przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej w Świdnicy, szlakiem kultury żydowskiej w Świdnicy i w regionie oraz na podstawie propozycji tras przygotowanych przez samych uczestników)
4) Autobusowe szlakiem Europy (tereny specjalnej strefy ekonomicznej z nowymi inwestorami, nowe obiekty i przestrzenie publiczne finansowane z funduszy Unii Europejskiej, zrewitalizowane rejony Świdnicy).
Zaplanowano łącznie 15 wycieczek, o uczestnictwie w nich będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Widowisko historyczne:

Będzie to widowisko uliczne, podczas którego prezentować będziemy najważniejsze i najbardziej dramatyczne wydarzenia XX i XXI wieku w Świdnicy (jednocześnie ważne dla regionu i całej Polski), w tym: ekscesy i pogromy antyżydowskie nazistów w latach 30-tych XX wieku, wejście wojsk sowieckich i przyjazd przedstawicieli polskiej administracji na teren Świdnicy w roku 1945 oraz trudny i pełen konfliktów okres koegzystencji Polaków i Rosjan, wywózka świdniczan narodowości niemieckiej w latach 1945-1948, przyjazd i asymilacja greckich uciekinierów w latach 50-tych, przyjazd osób narodowości żydowskiej ocalałych z holokaustu, a następnie ich dobrowolny, jak i przymusowy wyjazd ze Świdnicy w latach 1953-1968, systematyczne niszczenie przez władze komunistyczne zabytków Starego Miasta uwieńczone zawaleniem się wieży ratuszowej w 1967 r., organizacja struktur Solidarności oraz wprowadzenie stanu wojennego i demonstracje antykomunistyczne w latach 1980-1989, opuszczenie Świdnicy przez wojska sowieckie oraz rosyjską obsługę wojsk w latach 1991-1992, wejście Polski do Unii Europejskiej w roku 2004, odbudowa wieży ratuszowej w 2012 roku. Widowisko historyczne będzie połączone ze spektaklem muzycznym, będącym przypomnieniem historii polskiej muzyki rozrywkowej od zakończenia drugiej wojny światowej do czasów współczesnych.

Zmagania Narodów:

Planowane są na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji rodzinne zawody sportowo-rekreacyjne w wielu dyscyplinach, podczas których świdniczanie mieszkający w różnych krajach tworzyć będą drużyny występujące w barwach poszczególnych narodów przy udziale zgromadzonej widowni. Zawody poprzedzi przemarsz zawodników przez świdnicki Rynek i złożenie przysięgi fair play.

Porozumienie na Rzecz Integracji Świdniczan:

Podczas uroczystości zakończenia Zmagań Narodów, w imieniu grup świdniczan z poszczególnych krajów, chorążowie drużyn sportowych podpiszą symboliczny akt porozumienia, które będzie zbiorem zasad wzajemnego wspierania się świdniczan mieszkających w naszym mieście i za granicą oraz promowania Świdnicy na wszystkich kontynentach.

I Zjazdowi Wszystkich Świdniczan towarzyszyć też będą przedsięwzięcia komercyjne, na które każdy uczestnik Zjazdu będzie mógł wykupić bilety w biurze organizacyjnym lub bezpośrednio przed imprezą:

• Bal Wszystkich Świdniczan w klubie Bolko,
• Koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego,
• Koncerty klubowe – m.in. jazz, folk,

Sprawy organizacyjne:

Wkrótce uruchomione zostanie biuro organizacyjne, strona internetowa z regulaminem Zjazdu, formularzami zgłoszeniowymi i szczegółowym opisem imprezy oraz profile na portalach społecznościowych.

Najbliższe dni upłyną na przygotowaniach do konferencji inauguracyjnej oraz na promocji i reklamie projektu.

Patronat honorowy: Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek

(Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group