Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: II Międzypokoleniowe Forum Lokalnych Sportowców: Puchar Świata siatkarzy głównym daniem uroczystości! [FOTO/VIDEO]

Sobota, 14 lutego 2015, 13:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 lutego 2015, 17:49
Autor: MDvR
Świdnica: II Międzypokoleniowe Forum Lokalnych Sportowców: Puchar Świata siatkarzy głównym daniem uroczystości! [FOTO/VIDEO]
Fot. MDvR
Gimnazjum nr 3 w Świdnicy z pomocą klubów sportowych: Polonia–Stal Świdnica, ŚKPR Świdnica, MKS Świdnica i Dekoria Świdnica było organizatorem II Międzypokoleniowego Forum Lokalnych Sportowców. Świdnicka młodzież miała szansę podziwiać w piątek, 13 lutego Puchar Mistrzów Świata wywalczony przez naszych siatkarzy podczas ubiegłorocznych mistrzostw globu, a także spotkać się ze znanymi sportowcami reprezentującymi różne dziedziny sportowe.

Materiał video: Mariusz Ordyniec

Na drugie spotkanie z uczniami świdnickich szkół przyjechali zawodnicy trenujący różne dyscypliny sportowe: kolarstwo szosowe, sztuki walki, modelarstwo, strzelectwo sportowe, sport motocyklowy, piłkę siatkową, piłkę nożną, piłkę ręczną. Zjawili się m. in. Renata Mauer - Różańska, Magdalena Sadowska, Bogumiła Pyziołek, Elżbieta Gaszyńska, Piotr Betlej, Jerzy Brzostowski, Jarosław Lato, Kamil Halicki, Łukasz Halicki, Ryszard Halicki, Tomasz Pałamarz, Paweł Sawicki, Bartosz Szubart, Tomasz Bohuszewicz, Szymon Sajnok, Damian Sławek, Zbigniew Romanowski, Krzysztof Janczak, Waldemar Cebula. Wszyscy mieli możliwość spotkania się z uczniami i opowiedzenia im o swoich sukcesach, porażkach, które tylko motywowały ich do dalszej pracy, o żmudnych treningach i wielkiej satysfakcji, gdy udawało się pokonać własne słabości.

Uczniowie gimnazjum po raz kolejny mieli możliwość uczestniczenia w treningach przeprowadzonych przez zawodników światowej klasy. Trening pod okiem czynnego sportowca sprawił im nie lada przyjemność, gdyż mogli sami się przekonać o swych umiejętnościach.

W trakcie Forum odbyła się debata na temat roli i rangi lekcji wychowania fizycznego w szkole. Kwadratowy Stół Sportowy zgromadził 20 przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.. Udział w debacie wzięli również goście: Zygmunt Worsa - wicestarosta, Dorota Fortuna-Rataj - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie, Tomasz Bohuszewicz - mistrz Europy w taekwon-do i Bogumiła Pyziołek, siatkarka była zawodniczka Polonii Świdnica, obecnie reprezentantka klubu Gwardia Wrocław.

Dyskusje toczyły się wokół trzech zasadniczych pytań: Co jest wartościowego w lekcjach wf? Dlaczego uczniowie z nich rezygnują? Jak można to zmienić? Uczestnicy debaty doszli do wniosku, że lekcje wychowania fizycznego dają możliwość rozwoju własnych pasji, uczą współpracy i zaangażowania w osiąganiu zamierzonych celów, a granie w gry zespołowe jest dobrą zabawą i daje dużo radości. Mimo tak wielu pozytywnych efektów uczniowie często rezygnują z lekcji. Najczęściej wymienianą przyczyną jest brak sprzętu i zaniedbane sale
gimnastyczne. Uczniowie stwierdzili także, że problemem jest brak czasu na prysznic po zajęciach. Przyznali także, że niechęć do wf bierze ze zwykłego lenistwa. Okazuje się też , że dużą rolę w odciąganiu uczniów od aktywności fizycznej spełnia ją nowoczesne technologie.

Jak temu zaradzić? Zdaniem dyskutantów szkoła powinna zatrudniać nauczycieli z pasją, którzy zaangażują uczniów do ćwiczeń. Zajęcia powinny odbywać się w takich godzinach, by był czas na prysznic. Ważne jest też prowadzenie lekcji w grupach zgodnych z zainteresowaniami uczniów.

Na koniec podkreślono, że ta debata może być przykładem dla innych szkół i zachętą, by tam też zorganizowano podobne dyskusje, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia liczby zwolnień z lekcji wf.

Kolejnym elementem Forum Sportowego było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego dla uczniów szkół podstawowych, który odbywał się pod hasłem "Mój sport, moja pasja". Pięć równorzędnych nagród w postaci kart upominkowych do salonów empik
otrzymali uczniowie:
* Ze Szkoły Podstawowej Nr 105 - Julia Agatowska kl. 6A i Julia Ogrodnik kl.4B,
* Ze Szkoły Podstawowej Nr 6 - Ignacy Marciniak kl.6C i Agnieszka Godula kl.5B
* Ze Szkoły Podstawowej Nr 1 - Martyna Jończyk kl. 5A.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group