Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 985
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: II Zjazd Świdniczan – już za miesiąc

Środa, 23 lipca 2014, 10:53
Aktualizacja: 10:56
Autor: red.
Świdnica: II Zjazd Świdniczan – już za miesiąc
Fot. użyczone
Już za niespełna miesiąc rusza kolejny Zjazd Wszystkich Świdniczan. Od 21 do 24 sierpnia 2014 roku świdniczanie mieszkający stale w mieście i przyjeżdżający z Polski, Europy i świata spotkają się w swoim rodzinnym mieście, by wspólnie pobawić się i powspominać.

Zapisy cały czas trwają, a do dziś swój udział zapowiedziało ponad 800 osób, wśród nich są świdniczanie z Australii, USA, Grecji, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy, jak przed rokiem, szykują atrakcyjny program (w załączniku). Nie zabraknie wycieczek w bliższe i dalsze okolice Świdnicy, które – tak jak przed rokiem – cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Także świdniccy restauratorzy przygotowują popołudnia lub wieczory tematyczne, podczas których będzie można skosztować potraw z kuchni greckiej, bawarskiej czy francuskiej, posłuchać muzyki na żywo czy obejrzeć ciekawy film. W czwartek, piątek i sobotę co wieczór w Rynku odbędą się koncerty, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podobnie jak przed rokiem, w ramach zjazdu zaplanowano mszę św. w intencji wszystkich świdniczan, która zostanie odprawiona w katedrze w niedzielę – ostatniego dnia zjazdu. Po niej zapraszamy do wspólnego zdjęcia świdniczan na placu przed katedrą.

Tegoroczną ciekawostką są także zjazdowe gadżety – koszulki, kubki, maskotki itd., z których każdy uczestnik zapisujący się na zjazd może skomponować dowolny zestaw. Gadżety, które są zamawiane w trakcie wypełniania formularza zgłoszeń, cieszą się naprawdę dużym powodzeniem.

W ramach zjazdu zaplanowano również konkurs fotograficzny „Ze Świdnicą w tle”. Nagrodą główną w nim jest tablet ufundowany przez Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość. Co zrobić, by dać sobie szansę na wygraną? Wystarczy znaleźć w archiwum lub zrobić sobie albo komuś z rodziny czy znajomych zdjęcie, na którym w tle jest charakterystyczny element architektoniczny albo obiekt w Świdnicy. Szczegóły w regulaminie.

Na Zjazd Świdniczan, podobnie jak przed rokiem, zaproszeni są wszyscy ci, którzy urodzili się w Świdnicy przed wojną, jak też ci, którzy trafili tu po 1945 roku. Zapraszamy zarówno tych żyjących w mieście obecnie, jak i tych, którzy z różnych powodów stąd wyjechali. Jak pokazał I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan, mieszkańcy naszego miasta mają ogromną potrzebę spotkania się i integracji.

***
Jak się zapisać?
Formularze zgłoszeniowe wydawane są w Informacji Turystycznej w świdnickim Rynku oraz w wieży ratuszowej. W tym roku uruchomione zostały także formularze, które można wypełnić on-line na stronie www.zjazdswidniczan.pl

***
O II Integracyjnym Zjeździe Wszystkich Świdniczan
II Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (21-24 sierpnia 2014 roku) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w latach 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w. Słowem wszystkich, którzy byli bądź są związani ze Świdnicą!

Organizatorami II Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan są Świdnicki Ośrodek Kultury, Miasto Świdnica oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Program Zjazdu Świdniczan 2014

Czwartek, 21 sierpnia 2014 r.
17:30 – Otwarcie wystawy „Spójrzmy w gwiazdy z Marią Kunic”
Wystawa ma na celu przybliżenie sylwetki naszej rodzimej astronomki oraz propagowanie amatorskiej astronomii wśród mieszkańców Świdnicy.
Na wystawie zobaczymy między innymi zdjęcia mgławic, galaktyk, wszystkich planet Układu Słonecznego, gwiazdozbiorów widocznych w Polsce oraz oczywiście plansze poświęcone Marii Kunic. Będzie można także skorzystać ze sprzętu obserwacyjnego: teleskopu i lornetka oraz obejrzeć pokazy slajdów zdjęć z teleskopu Hubble’a w wysokich rozdzielczościach. Wystawa trwa do 29 września. Miejsce: Wieża Ratuszowa
18:00-19:30 – Koncert Studia Artystycznego Katharsis
18:00-20:00 – Spotkania w restauracjach
Kuchnia francuska w Red Baronie
W ramach Zjazdu Świdniczan restauracja Red Baron zaprasza codziennie od 21 do 24 sierpnia na popołudnia francuskie. 21 sierpnia dodatkowo seans filmowy z filmem francuskim.
Klimaty greckie w Galerii 44
Galeria 44 tradycyjnie w ramach Zjazdu Świdniczan zaprasza codziennie na klimaty greckie – wystrój, muzyka, napoje i menu przeniosą każdego do kraju słońca, bogów i oliwek.
20:30-22:00 – Koncert „Jednego serca”
Projekt autorskich opracowań wybranych utworów Czesława Niemena w wykonaniu Studia Piosenki „Fart” z Bielawy pod kierunkiem Anny Lutz i z towarzyszeniem zespołu muzyków pod kierunkiem Dariusza Jarosa.
Od 22:00 do zamknięcia – Spotkania w restauracjach

Piątek, 22 sierpnia 2014 r.
12:00-18:00 – Festyn Rodzinny „Fundusze europejskie na wesoło”
Gry i zabawy z nagrodami dla dzieci, promocja funduszy unijnych. Miejsce: Rynek
18:45-20:00 – Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat wraz z gośćmi z Czech i Ukrainy. Miejsce: scena, Rynek
18:30 – Oficjalne otwarcie Zjazdu Świdniczan przez Prezydenta Miasta. Miejsce: scena, Rynek
18:00-20:00 – Spotkania w restauracjach
Bawarski dzień w Ratuszowej
W dniach 21-24 sierpnia w Świdnicy już po raz drugi zostanie zorganizowany Zjazd Wszystkich Świdniczan. Podobnie jak w ubiegłym roku Restauracja Piwnica Ratuszowa pragnie włączyć się w kulturalny program tego wydarzenia. Pamiętając ubiegłoroczną zabawę przy akompaniamentach rosyjskiej muzyki pragniemy zaprosić wszystkich uczestników Zjazdu do skorzystania z naszej oferty. W tym roku w Ratuszowej zorganizujemy wielki bawarski fest. Nie zabraknie zatem tradycyjnych kufli wypełnionych złotym trunkiem, niemieckich wurstów, golonek pieczonych na grillu i wesołego jodłowania w rytm bawarskich dźwięków. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy. Spotkajmy się 22 sierpnia o godzinie 14.00 do 20.00 w Ratuszowej!
Czasy PRL w Secie & Galarecie
W trakcie II Zjazdu Świdniczan 22 sierpnia Seta & Galareta zaprasza na powiew odległych czasów. W ten dzień jeszcze bardziej nadamy naszemu menu wyjątkowej oprawy z tamtych lat: sałatka warzywna z groszkiem, jajko w majonezie czy bigos. W ten dzień również będzie można potańczyć w rytm piosenek Anny Jantar, utworów Maanam, Lady Pank czy Maryli Rodowicz. To tylko kilka z naszych propozycji jakie zagoszczą w Secie tego dnia.
Kuchnia francuska w Red Baronie
W ramach Zjazdu Świdniczan restauracja Red Baron zaprasza codziennie od 21 do 24 sierpnia na popołudnia francuskie. 21 sierpnia dodatkowo seans filmowy z filmem francuskim.
Klimaty greckie w Galerii 44
Galeria 44 tradycyjnie w ramach Zjazdu Świdniczan zaprasza codziennie na klimaty greckie – wystrój, muzyka, napoje i menu przeniosą każdego kraju słońca, bogów i oliwek.
20:30 -22:00 – Koncert Folkowy „Przysłowianka”
Koncert oparty znanych melodiach ludowych i nowych autorskich kompozycjach autorstwa Dariusza Jarosa i Tadeusza Szarwaryna wykonywanych przez dzieci i młodzież pracowni muzycznej „Świat Rozdźwięków” działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Wokalistom zaakompaniuje „Folk-Band” pod kierownictwem Dariusza Jarosa. Miejsce: scena, Rynek
Od 22:00 do zamknięcia lokalu – Spotkania w restauracjach

Sobota, 23 sierpnia 2014 r.
10:00-16:00 – Planetarium. Miejsce: Świdnicki Ośrodek Kultury
11:00-13:00 – Warsztaty taneczne z Zespołem Jubilat. Miejsce: Rynek, Świdnicki Ośrodek Kultury
12:00-18:00 – Dzik na szlaku cysterskim – piknik rodzinny
W programie m.in.: jarmark, zwierzyniec w Rynku, pokazy rycerskie i kowalskie, bicie monet, degustacje dziczyzny, pokazy myśliwych, ryby, pokazy rybactwa, regionalni producenci z obszaru Doliny Baryczy, gry i zabawy dla dzieci i wiele innych. Miejsce: Rynek
10:00 – Inauguracja ścieżek biegowych nad Zalewem Witoszówka. Miejsce: zalew Witoszówka
17:30 – 20-lecie partnerstwa Świdnica – Police nad Metuji. Miejsce: scena, Rynek
18:00 – Otwarcie wystawy fotograficznej „Ze Świdnicą w tle” i wręczenie nagrody głównej. Miejsce: Wieża Ratuszowa
18:00-20:00 – Spotkania w restauracjach
Kuchnia francuska w Red Baronie
W ramach Zjazdu Świdniczan restauracja Red Baron zaprasza codziennie od 21 do 24 sierpnia na popołudnia francuskie. 21 sierpnia dodatkowo seans filmowy z filmem francuskim.
Klimaty greckie w Galerii 44
Galeria 44 tradycyjnie w ramach Zjazdu Świdniczan zaprasza codziennie na klimaty greckie – wystrój, muzyka, napoje i menu przeniosą każdego do kraju słońca, bogów i oliwek.
18.30-20:00 – Koncert Zespołu Krąg i przyjaciół. Miejsce: scena, Rynek
20:30 -22:00 – Koncert Przebojów Polskiej Piosenki
Widowisko muzycznego z udziałem młodzieży świdnickiej odnoszącej sukcesy na scenie muzycznej naszego kraju i nie tylko. Tegoroczna edycja ukaże pokoleniowość i ponadczasowość polskiej piosenki, dzięki czemu po raz kolejny zaprezentujemy wielkie polskie przeboje w wykonaniu świdnickiej młodzieży z towarzyszeniem zespołu muzyków pod kierunkiem Dariusza Jarosa. Miejsce: scena, Rynek
Od 22 do zamknięcia lokalu – Spotkania w restauracjach

Niedziela, 24 sierpnia 2014 r.
10:00 – Msza Św. w intencji wszystkich świdniczan. Miejsce: katedra świdnicka
11:00-11:15 – Wspólne zdjęcie Wszystkich Świdniczan. Miejsce: plac Jana Pawła II przed katedrą
10:00 – Rekonstrukcje historycznych bitew – prezentacja regimentów. Miejsce: Rynek
16:00 – Grill Wszystkich Świdniczan. Miejsce: Ośrodek Sportu i Rekreacji
17:00 – Rekonstrukcje bitew historycznych. Miejsce: Flesza Nowomłyńska, obozowisko na terenie OSiR-u
Ponadto w ramach Zjazdu Świdniczan codziennie odbywają się wycieczki, jednak większość miejsc na nich jest już zajęta.
Szczegóły na stronie www.zjazdswidniczan.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group