Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ile wody w maśle, a ile opium w opium – ciekawa wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Wtorek, 2 listopada 2010, 9:26
Aktualizacja: 18:04
Autor: KO
Świdnica: Ile wody w maśle, a ile opium w opium – ciekawa wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa
Do zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa na dwa i pół miesiąca dołączą zbiory państwa Gustowskich.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wyjątkowa wystawa pod tytułem „Zbiory Metrologiczne Aliny i Juliusza Gustowskich” zostanie otwarta w sobotę, 6 listopada. Wśród eksponatów znajdziemy wagę do opium, rzadkie wagi monetarne, wagi do przędzy, do nici, do papieru...

Kolejną wystawę kolekcjonerską przygotował dr Radosław Skowron. Do prezentowanych już w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa akcesoriów dołączą kolejne wagi, odważniki i przymiary. Zbiory państwa Gustowskich pochodzą z Niemiec i państw niemieckich, a także z Wielkiej Brytanii, Polski, Rosji, Francji, Szwajcarii, Szwecji, USA, Belgii, Czech, Danii, Węgier, Dalekiego Wschodu, Indonezji, Tajlandii oraz Australii.

Juliusz Gustowski to właściciel prawie stu pięćdziesięciu obiektów użyczonych na ekspozycję. Według niego najciekawsze eksponaty to waga osobowa z 1929 r. (wyprodukowana w Warszawie przez Fabrykę Wag Weber-Dähnes sp. akc.), wagi monetarne (najstarsza z nich pochodzi z lat siedemdziesiątych XVIII w.), waga opiumowa używana na Dalekim Wschodzie na początku XIX w., a także gęstościomierze zbożowe (przyrządy, na których poprzez ważenie określano jakość zboża; najstarszy pochodzi z przełomu XIX i XX w.), angielski zestaw pomiarowy z początku XX w. (służący do określania wagi przędzy i nici), wagi do papieru (określające jego gramaturę) oraz waga do określania ilości wody w maśle.

Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum do 23 stycznia 2011 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group