Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1055
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: IV Żarowska Prelekcja Historyczna

Wtorek, 25 października 2016, 16:18
Aktualizacja: 16:20
Autor: red
Żarów: IV Żarowska Prelekcja Historyczna
Fot. UM Żarów
Zgromadzeni w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w piątek, 21 października widzowie mieli niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć opowieści o czasach średniowiecza, kiedy Zakon Templariuszy wznosił nie tylko wspaniałe świątynie, ale także deponował w tajemnych miejscach ogromne bogactwa.

O związkach Templariuszy ze strzegomską Bazyliką Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ukrytych skarbach oraz świętych relikwiach opowiadał mieszkaniec Strzegomia - Krzysztof Kaszub. Radny miasta Strzegomia, historyk i grotołaz, który od lat bada dzieje swojego miasta, penetruje archiwa, zdobywa dokumenty, odkrywa nieznane wątki historyczne, ale jest także autorem książek "Strzegomskie kościoły i klasztory" oraz "Terra Sigillata de Strigonensis". Obecnie pracuje nad książką poświęconą w całości architekturze strzegomskiej Bazyliki Mniejszej, ale jak sam mówi … po jej ukończeniu przyjdzie czas na pozycję poświęconą w całości II wojnie śląskiej z lat 1744-1745 i mającej wówczas miejsce wielkiej bitwie pod Strzegomiem, gdzie starły się ze sobą armie Prus i Austrii. Podczas IV Żarowskiej Prelekcji Historycznej Krzysztof Kaszub w płynny sposób przeniósł słuchaczy z odległych czasów średniowiecza w te bardziej nam współczesne II wojny światowej, które były utrwalone w pamięci kilku starszych uczestników spotkania. Prelegent mówił o nieznanym dotychczas obozie Lager 122 Striegau i tajnym podziemnym kompleksie "Balthazar". Czy osoby internowane z różnych zakątków podbitej przez III Rzeszę Europy, faktycznie pracowały przy budowie rozległych strzegomskich podziemi? Czym był kompleks znany pod kryptonimem "Balthazar" oraz jakie było jego przeznaczenie? Wiele zagadek oraz interesująca dyskusja z licznymi pytaniami po wystąpieniu naszego Gościa ze Strzegomia.

Piotr Polak z Lichwina, Jan Kolda, Albrecht Wallenstein, Karl von Liechtenstein, Raimundo Montecuccoli, Lenart Torstenson, Leopold von Daun, Aleksander Buturlin, Dominique Vandamme, Louis Montbrun, Michaił de Tolly to nazwiska najemników, wodzów i dowódców wojsk, które na przestrzeni kilku wieków plądrowały Ziemię Żarowską, doprowadzając do ruiny jej mieszkańców. Wojny Husyckie, Wojna Trzydziestoletnia, Wojny Śląskie i Napoleońskie oraz ich dotkliwe skutki to temat, który przybliżył uczestnikom IV Żarowskiej Prelekcji Historycznej, specjalista d/s zbiorów muzealnych i opiekun Żarowskiej Izby Historycznej, archeolog Bogdan Mucha. Autor publikacji Ziemia Żarowska.

Od Prehistorii do Współczesności, nadmienił, że prezentacja multimedialna jest jedynie skromnym ujęciem zagadnień, które szerzej potraktowane zostaną w kolejnej książce pt. Szkice z dziejów Żarowa i jego okolic, która ukaże się już niebawem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group