Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1046
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Izba już otwarta

Piątek, 24 czerwca 2022, 17:08
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Izba już otwarta
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Dzięki pasji do historii i determinacji w tworzeniu miejsca, gdzie będzie można naocznie przekonać się, jak dawniej żyli mieszkańcy naszej gminy, po latach zbierania materiałów i eksponatów, w środę, 22 czerwca uroczyście otwarto Izbę Historyczną Gminy Jaworzyna Śląska. Udostępniono też pierwszą z lokalizacji, w których będzie można podziwiać pamiątki z dawnych lat.

Otwarcia izby dokonali burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Sylwester Bartczak i dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej Krzysztof Sołtys, który przedstawił wizję działalności izby w obu lokalizacjach jako instytucji żywej, pełniącej istotną rolę w kształtowaniu lokalnego patriotyzmu i prowadzącej edukację historyczną wśród dzieci i młodzieży.

Izba powstała głównie na bazie zbiorów zgromadzonych w ramach projektu „Dawno temu w Jaworzynie”, prowadzonego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej. Nieoceniona w przygotowaniu materiałów okazała się pomoc mieszkańców, jednostek samorządowych i lokalnych instytucji, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania zbioru historycznych pamiątek. Uroczystość otwarcia była więc też okazją do podziękowania osobom najbardziej zaangażowanym w projekt. Jak podkreślił dyrektor SOKiBP Sylwester Bartczak, powstanie izby to przede wszystkim efekt wysiłku lokalnej społeczności i należy docenić wszystkich, którzy przekazali materiały, często będące osobistymi, rodzinnymi pamiątkami. Lista darczyńców, którzy wsparli projekt materialnie, liczy ponad 80 osób, a jest to zaledwie część osób i instytucji współpracujących i pomagających przy tworzeniu historycznego archiwum gminy.

Podczas uroczystości jaworzyńska izba wzbogaciła się o nowe eksponaty. Maciej Wabik ze Stowarzyszenia „Labiryntarium” z Żarowa przekazał w prezencie pamiątki związane z historią Jaworzyny Śląskiej: porcelanową plakietkę fabryki porcelany Königszelt, fotografię przedwojennego jaworzyńskiego fotografa Richarda Nieslera i korespondencję z pieczęciami placówek pocztowych z terenu gminy. Od Romana Wojtachy z Torunia izba otrzymała przedwojenne rachunki lokalnych przedsiębiorców, od Grzegorza Piaseckiego - wyjątkowy porcelanowy półmisek wyprodukowany w pierwszych, powojennych latach w jaworzyńskiej fabryce porcelany.

Izba Historyczna Gminy Jaworzyna Śląska będzie dostępna dla zwiedzających od 1 lipca 2022 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00. Chętni do obejrzenia ekspozycji zlokalizowanej w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej przy ul. Wolności 23b w Jaworzynie Śląskiej (I piętro remizy OSP) proszeni są o wcześniejszy kontakt z sekretariatem SOKiBP (tel. 504 088 676) w celu uzgodnienia dokładnych godzin odwiedzin.

Na wrzesień 2022 r. planowane jest otwarcie drugiej części Izby Historycznej, która znajduje się w odrestaurowanych pomieszczeniach piwnicy budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Mickiewicza w Jaworzynie Śląskiej. Tu będą prezentowane zbiory o większych rozmiarach oraz pamiątki związane z historią szkoły.

Cały czas zbierane są pamiątki. Jeżeli posiadacie państwo w swoich domach przedmioty związane z historią gminy, gospodarstw rolnych, funkcjonowaniem przedsiębiorstw i przemysłu (fabryka porcelany, gorzelnia, cukrownia itd.), działalnością węzła kolejowego, przedmioty użytku codziennego lub materiały dotyczące lokalnych wydarzeń lub znanych i wybitnych obywateli naszej gminy i chcielibyście przekazać je jako eksponat do izby, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 513 186 132 lub poprzez adres e-mail: kontakt@sokibp.pl. Każda z osób, która zdecyduje się przekazać obiekt na rzecz Izby Historycznej gminy Jaworzyna Śląska, otrzyma od nas specjalny certyfikat, będący jednocześnie podziękowaniem za wsparcie inicjatywy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group