Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 1449
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak precyzyjnie obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania?

Czwartek, 25 kwietnia 2024, 21:28
Aktualizacja: 21:29
Autor: ts
Polska: Jak precyzyjnie obliczyć powierzchnię użytkową mieszkania?
Fot. ts
Nabycie mieszkania to ważna decyzja, a metraż użytkowy lokalu pełni istotną rolę w tym procesie. Jednak co konkretnie oznacza pojęcie "powierzchnia użytkowa mieszkania" i jak się ją mierzy?

Jaka jest powierzchnia użytkowa?


Powierzchnia użytkowa mieszkania jest jednym z kluczowych parametrów decydujących o komforcie zamieszkania oraz cenie nieruchomości. Informacje na temat tej powierzchni zazwyczaj są dostępne w dokumentacji przygotowanej przez deweloperów, na przykład w broszurze informacyjnej, która umożliwia potencjalnym nabywcom szybką ocenę głównych cech nieruchomości. Ta powierzchnia obejmuje wszystkie części mieszkania, które mogą być wykorzystane do stałego użytku.

Dostęp do danych o powierzchni użytkowej można uzyskać nie tylko z prospektu informacyjnego. Deweloperzy często umieszczają te dane także w materiałach promocyjnych oraz w umowach, takich jak umowa rezerwacyjna czy deweloperska.

Sposób wyliczania powierzchni użytkowej zgodnie z PN-ISO 9836:2022-07


Według rozporządzenia Ministra Rozwoju dotyczącego szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, które odwołuje się do normy PN-ISO 9836:2022-07, powierzchnia użytkowa mieszkania jest wyliczana na podstawie ściśle określonych zasad:
• Do powierzchni użytkowej wlicza się elementy takie jak antresole, wbudowane szafy czy ogród zimowy.
• Nie wlicza się powierzchni balkonów, tarasów, nieużytkowego poddasza, podestów w wielopoziomowych mieszkaniach oraz schodów wewnętrznych.
• Pomija się również powierzchnie pomieszczeń lub ich części o wysokości mniejszej niż 1,4 m.
• Bierze się pod uwagę 50% powierzchni pomieszczeń, gdzie wysokość mieści się pomiędzy 1,4 m a 2,2 m.
• Pomiaru dokonuje się od podłogi danej kondygnacji.
• Aktualne przepisy już nie pozwalają na wliczanie do powierzchni użytkowej demontowalnych ścianek działowych, rur i kanałów.

Jakie podjąć kroki, gdy powierzchnia mieszkania nie zgadza się z tą z umowy?


Zdarza się, że faktyczna powierzchnia mieszkania różni się od tej zadeklarowanej w dokumentach. Deweloperzy, mimo starań, mogą napotkać na ograniczenia technologiczne, które uniemożliwiają dokładne wykonanie projektu. Jeśli różnica w powierzchni mieszkania nie przekracza 2%, uznaje się to za dopuszczalny margines błędu. W takiej sytuacji, finalna cena mieszkania jest dostosowywana do rzeczywistej powierzchni użytkowej – jeśli powierzchnia jest mniejsza niż przewidziano, cena ulega obniżeniu; jeśli jest większa – nabywca może zostać obciążony dodatkowym kosztem. Kupujący mają również możliwość odstąpienia od umowy, jeżeli taka opcja została w niej przewidziana.

Zrozumienie i poprawne obliczenie metrażu użytkowego mieszkania jest kluczowe dla każdego, kto rozważa zakup swojego pierwszego lokalu na rynku wtórnym. To istotny czynnik, który ma wpływ nie tylko na wartość nieruchomości, ale również na wygodę i funkcjonalność przyszłego domu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group