Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 2229
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Jan Lityński w Świdnicy otrzyma Diament Wolności

Czwartek, 17 lutego 2011, 12:04
Aktualizacja: 12:06
Autor: red.
Świdnica: Jan Lityński w Świdnicy otrzyma Diament Wolności
Jan Lityński podczas debaty w Świdnicy.
Fot. Karolina Osińska
Kapituła nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich postanowiła, że Diament Wolności trafi w tym roku do Jana Lityńskiego, polityka, działacza opozycji w czasach PRL, posła na Sejm X, I, II i III kadencji, dziś doradcy prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Diament Wolności przyznano po raz pierwszy w 2010 r., gdy jubileusz dwudziestolecia obchodziło Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Jest to nagroda dla tych, którzy odegrali wybitną rolę w wydarzeniach 1989 r., a także w życiu publicznym kraju w latach późniejszych. Pierwszymi laureatami Diamentów Wolności zostali: Lech Wałęsa, Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Mazowiecki, prof. Leszek Balcerowicz i Aleksander Kwaśniewski. – To ludzie, którzy przywrócili nam wszystkim Rzeczpospolitą Polską i otworzyli drogę do Unii Europejskiej – czytamy w publikacji wydanej przez SPiKŚ z okazji jubileuszu 20-lecia. – To wyraz naszego najwyższego szacunku, nasz głęboki ukłon przed tymi, którzy sprawili, że gdy mówimy „w naszym kraju” czujemy rzeczywiście to, że jesteśmy u siebie, w swojej własnej, niepodległej Ojczyźnie.

Laureaci pierwszych Diamentów Wolności zgodzili się nie tylko przyjąć nagrodę, ale także wziąć udział w pracach Kapituły Diamentów Wolności. To właśnie oni przesłali nominacje do tegorocznego Diamentu Wolności. Adam Michnik zaproponował kandydaturę Zbigniewa Bujaka, Władysław Frasyniuk – Jerzego Hausnera, Tadeusz Mazowiecki – Jana Lityńskiego, zaś Aleksander Kwaśniewski – Henryki Krzywonos. Jedynie prof. Leszek Balcerowicz oraz Lech Wałęsa nie podali swoich nominacji. W środę, 9 lutego, działający w stowarzyszeniu elitarny Klub 25, pełniący funkcję Kapituły Diamentu Wolności, w tajnym głosowaniu prawie jednogłośnie wskazał jako tegorocznego laureata tej nagrody Jana Lityńskiego.

Jan Lityński urodził się 18 stycznia 1946 w Warszawie, do 1968 r. studiował na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, w tym samym roku znalazł się wśród organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych. Został skazany za to na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Po przedterminowym zwolnieniu w 1969 r. pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. był współzałożycielem „Biuletynu Informacyjnego KSS »KOR«”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. W tym czasie wielokrotnie zostawał aresztowany. W 1977 r. redagował „Robotnika”, niezależne pismo na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Należał do KSS „KOR”, współpracował z Biurem Interwencji KSS KOR. W 1980 r. objął funkcję doradcy władz „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany do września 1982 r., następnie aresztowany. Od 1984 r. działał w podziemiu jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S” regionu Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Następnie w latach 1989-2001 sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, I i II kadencji z listy Unii Demokratycznej oraz III kadencji z listy Unii Wolności. W 2001 r. bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. W 2005 r. przystąpił do Partii Demokratycznej. Bezskutecznie z listy PD kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2005 r. w okręgu warszawskim oraz z listy koalicji Lewica i Demokraci w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. w okręgu wałbrzyskim. Jest autorem wielu publikacji w prasie polskiej i zagranicznej. 23 września 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. A 12 października 2010 r. został doradcą prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Wielokrotnie gościł w Świdnicy na zaproszenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Jest laureatem Nagrody Wiecznego Pióra SPiKŚ oraz pierwszym Członkiem Honorowym Stowarzyszenia.

Diament Wolności Jan Lityński odbierze dokładnie 4 czerwca 2011 r., w 22 rocznicę pierwszych wolnych wyborów. Warto dodać, iż członkowie SPiKŚ wystosowali w minionym roku do parlamentarzystów apel o ustanowienie tego dnia Świętem Narodowym.

***
Zobacz także:

* Adam Michnik: No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej! sobota, 25 września 2010, godz. 13.18 – relacja z debaty, w której wziął udział Jan Lityński,
* Diamentowe dwadzieścia lat wolności gospodarczej, niedziela, 26 września 2010, godz. 7.27 – relacja z jubileuszowej gali Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, na której wręczono pierwsze Diamenty Wolności; Jan Lityński wygłaszając laudację dla Tadeusza Mazowieckiego stwierdził, że aż strach powiedzieć, że Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski, bo być może usłyszymy zaraz, że pierwszym niekomunistycznym premierem był „jakiś Jarosław” – podobnie jak usłyszeliśmy niedawno, że to nie Lech Wałęsa był przywódcą Solidarności, tylko „inny Lech”…

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group