Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 850
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Japońska inwestycja w Świdnicy zagrożona – samorządowcy apelują do Premiera

Wtorek, 14 czerwca 2011, 15:35
Aktualizacja: 22:25
Autor: GrA
Świdnica: Japońska inwestycja w Świdnicy zagrożona – samorządowcy apelują do Premiera
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W wyniku ostatnich wydarzeń w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zagrożony jest kontrakt z japońskim inwestorem z branży spożywczej, który w czerwcu miał podjąć ostateczną decyzję w sprawie usytuowania fabryki w świdnickiej podstrefie. Rozmowy trwały ponad pół roku. Być może zupełnie na darmo.

- Dokładnie kilka godzin po zaistniałym zdarzeniu otrzymaliśmy zapytanie od inwestorów, co się dzieje?- wyjaśnia prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.- W tej chwili mamy informacje, że japońscy inwestorzy muszą ponownie przemyśleć decyzję o tym, czy ulokować inwestycję w Polsce, w Świdnicy, czy w innym kraju. Z naszej strony robimy wszystko, żeby do takiej sytuacji nie doszło. Ale ubiegłotygodniowe wydarzenia odwołania obecnego zarządu WSSE wzbudzają niepokój nie tylko inwestorów, ale i samorządowców.

Ci ostatni spotkali się dzisiaj w Świdnicy. Na specjalnie w tym celu zwołanym spotkaniu zebrali się dzisiaj przedstawiciele dwudziestu pięciu samorządów z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Wielkopolski, które obejmuje wałbrzyska specjalna strefa. W efekcie roboczego spotkania powstał apel wystosowany do premiera RP Donalda Tuska. – Wyrażamy w nim głębokie zaniepokojenie dokonanymi tak gwałtownie i bez jakiegokolwiek wytłumaczenia zmianami – wyjaśniał prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. – Chcemy zwrócić premierowi uwagę, że takie decyzje mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla planowanych inwestycji i są niepokojącym sygnałem dla inwestorów. Samorządowcy są zgodni – z decyzją odwołania zarządu w pełni się nie zgadzają. – Nie chcemy, żeby to wszystko odbyło się bez jakiejkolwiek argumentacji. Chcemy, żeby premier miał pełną wiedzę w tym temacie i zajął stanowisko. Spodziewamy się weryfikacji tej decyzji i przywrócenia byłego zarządu – dodaje Wojciech Murdzek.

Zaproszeni na dzisiejsze spotkanie prezydenci, wójtowie, burmistrzowie i ich przedstawiciele obawiają się o przyszłość planów inwestycyjnych i trwających już rozmów z inwestorami. A sprawa odwołania, ich zdaniem dobrze zarządzającego strefą zarządu, budzi ogromne emocje i oburzenie. – W trakcie walnego zgromadzenia zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Poinformowano nas o decyzji bez żadnego wytłumaczenia, bez możliwości zamknięcia pracy przez prezesa Grebera – relacjonuje burmistrz Żarowa Leszek Michalak, obecny na walnym zgromadzeniu, podczas którego odwołano zarząd. – To oburzająca sytuacja.

W efekcie dzisiejszego spotkania wystosowano apel do premiera RP Donalda Tuska. Jego treść prezentujemy poniżej:

Szanowny Panie Premierze,
Zwracamy się do Pana ze stanowczą prośbą o osobiste zainteresowanie oraz interwencję w sprawie zmiany zarządu WSSE „INVEST-PARK” w Wałbrzychu dokonanej podczas walnego zgromadzenia spółki w dniu 10 czerwca 2011 r. Z woli Ministra Gospodarki menedżerowie przez minionych kilkanaście lat osiągający wyśmienite rezultaty zastąpieni zostali przez osoby, których dokonania w sferze działalności gospodarczej są całkowicie nieznane. Ponadto, nowe kierownictwo spółki nie posiada żadnego doświadczenia w kontaktach z inwestorami. Dlatego bardzo trudno jest nam uwierzyć, że nowy zarząd będzie skuteczniej niż dotychczasowy kierować rozwojem wałbrzyskiej strefy.

Szanowny Panie Premierze,
Społeczności lokalne tworzące 40 podstref WSSE „INVEST-PARK” wiążą z jej działalnością ogromne nadzieje i oczekiwania. Są one uzasadnione, biorąc pod uwagę, że w budowę już istniejących fabryk zainwestowano 12 mld zł i zatrudniają one ponad 30 tys. pracowników. Wiemy, że w decydującą fazę wkroczyły negocjacje z kolejnymi, bardzo znaczącymi koncernami o światowej renomie. Jesteśmy przekonani, że kwalifikacje i doświadczenie kadry WSSE „INVEST-PARK” konsekwentnie prowadzącej spółkę od 1997 roku, są podstawowym źródłem dotychczasowych i warunkiem przyszłych sukcesów.

Szanowny Panie Premierze,
Podczas odbytego w maju II Kongresu Regionów samorządowcy z całej Polski podpisali Kartę Świdnicką. Jej pierwszą zasadą sformułowaną przez sygnatariuszy jest zasada partycypacji. Rozumiemy ją, jako możliwość współudziału w decydowaniu o ważnych sprawach nas dotyczących. Niestety, wydarzenia ubiegłego piątku potwierdzają, że bardzo wiele jest jeszcze do zrobienia, aby samorząd terytorialny był poważnie traktowany przez władzę centralną.
Doskonale rozumiemy, że funkcjonowanie specjalnych stref gospodarczych jest instrumentem polityki państwa, a przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki mają decydujący głos podczas walnych zgromadzeń spółek. Zwracamy jednak uwagę, że samorządy lokalne są pełnoprawnymi udziałowcami WSSE „INVEST-PARK”.
W kolejnych latach poniosły one ogromne nakłady na budowę infrastruktury koniecznej dla funkcjonowania strefy oraz przekazały grunty na cele inwestycyjne. Dlatego mamy uzasadnione powody dla wyrażania swej troski o przyszłość spółki. Zwłaszcza w sytuacji, gdy bez żadnych istotnych merytorycznych powodów całkowicie zaskakuje się nas nieuzasadnionymi zmianami personalnymi w zarządzie.

Szanowny Panie Premierze,
Bardzo liczymy na Pana zaangażowanie w rozwiązanie powstałego problemu. Szczególnie w obliczu ciągle trwającego światowego kryzysu gospodarczego Polska nie może sobie pozwolić na niewykorzystanie wszystkich swych atutów. Jednym z nich są znakomicie przygotowani do pełnienia dotychczasowych ról pracownicy WSSE „INVEST-PARK”, którzy swą pracą przez lata zdobywali rzecz bezcenną w kontaktach z biznesem – zaufanie inwestorów. Także wszystkie poprzednie rządy, reprezentujące przecież bardzo różne opcje polityczne, ceniły umiejętności i dostrzegały osiągnięcia zarządu strefy. Znamienny jest fakt, że pod względem rezultatów swej pracy WSSE „INVEST-PARK” oceniany jest przez ekspertów, jako strefa trzecia w Europie i siedemnasta na świecie.
Dla powodzenia działalności spółki równie ważna jest determinacja i zaangażowanie lokalnych samorządów żywotnie zainteresowanych znakomitym funkcjonowaniem strefy. Nasza ocena zarządu kierowanego przez pana Mirosława Grebera jest bardzo wysoka. Z tego względu oczekujemy, że zaistniała sytuacja zostanie powtórnie przeanalizowana przez Ministra Gospodarki, a podjęte decyzje dotyczące składu zarządu spółki zostaną zmienione. Taki bieg zdarzeń świadczyłby o prawdziwej odpowiedzialności kierowanego przez Pana Rządu RP za rozwój gospodarczy kraju oraz rzeczywistej gotowości partnerskiego traktowania społeczności lokalnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group