• Środa, 19 lutego 2020
  • Godz. 1:58
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 763
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jedenaście sposobów na wyższą emeryturę

Wiadomości: Polska
Środa, 27 czerwca 2012, 1:14
Aktualizacja: 1:16
Autor: red.
Fot. użyczone
Każdy emeryt, jeśli spełnia określone przepisami warunki, ma prawo starać się o przeliczenie swojego świadczenia i dostawać więcej. Ustawa emerytalna przewiduje wiele możliwości ponownego ustalenia emerytury w nowej, korzystniejszej wysokości. Jeśli nowe wyliczenie okaże się mniej korzystne od dotychczasowego, emeryt nic nie traci. ZUS z urzędu kontynuować będzie wypłatę emerytury w dotychczasowej, wyższej wysokości.

Sposób pierwszy - dokumenty

Warto sprawdzić, czy w wykazie zarobków, które przedłożyliśmy do wniosku, wskazaliśmy rzeczywiście te najlepsze, jakie otrzymywaliśmy oraz czy nie mieliśmy zarobków, które nie zostały wykazane, kiedy staraliśmy się o emeryturę. Jeśli nie - poszukajmy dokumentacji potwierdzającej staż, który jeszcze nie został uwzględniony w wysokości emerytury. Liczy się każdy dzień. O ile bowiem przy ustalaniu prawa do emerytury został uwzględniony każdy dzień, o tyle do obliczenia jej wysokości - zgodnie z ustawą emerytalną - ZUS przyjął pełne lata i miesiące, a pominął dni.

Sposób drugi - dorabiaj

Do emerytury można dorobić. Ci emeryci, którzy ukończyli już wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń, nie obawiając się, że ZUS zmniejszy im wysokość świadczenia lub zawiesi jego wypłatę, chyba że przechodząc na emeryturę jako pracownicy nie rozwiązali stosunku pracy. Jeśli natomiast jest się tzw. wcześniejszym emerytem, osiąganie dodatkowych przychodów pociąga za sobą skutki dla wysokości świadczenia. Aktualnie (od 1 maja br. do 31 lipca br.) bez żadnych konsekwencji można dorobić miesięcznie maksymalnie 2552,30 zł brutto (70% przeciętnego wynagrodzenia). ZUS zawiesi wypłatę świadczenia, jeśli zarobki przekroczą 4740,oo zł brutto (130% przeciętnego wynagrodzenia). Emerytura będzie zmniejszona, jeśli dodatkowe przychody przekroczą 2552,30 zł, jednakże nie będą wyższe od 4740,00 zł miesięcznie.

Sposób trzeci - pracuj i przelicz

Warto pracować po przyznaniu emerytury, albowiem liczy się to podwójnie. Po pierwsze, zarabia się pieniądze, po drugie dodatkowo przepracowany okres oraz osiągnięte zarobki mogą podwyższyć wysokość świadczenia. Konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu. Taki wniosek można zgłaszać nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału, a jeśli przestałeś pracować - można go zgłosić nie czekając na zakończenie kwartału.

Sposób czwarty - znalazłeś zarobki

Jeśli przechodziłeś na emeryturę przed 1999 r., może korzystniejsze będą zarobki z innych 3, 4 czy 8 lat niż te, od których obliczono emeryturę. A może korzystniejsze będą zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych ze wszystkich lat pracy sprzed przyznania świadczenia lub sprzed daty zgłoszenia wniosku o przeliczenie emerytury? A może pracodawca wypłacił jakieś zaległe wynagrodzenie, za które opłacono składki na ubezpieczenie społeczne?

Sposób piąty - miałeś prawo do renty lub świadczenia przedemerytalnego - sprawdź

Jeżeli w chwili ubiegania się o emeryturę byłeś uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do świadczenia przedemerytalnego, ale tego przyznanego jeszcze przez urząd pracy - do obliczenia podstawy wymiaru emerytury mogłeś wskazać zarobki uzyskane w 10 kolejnych latach wybranych z 20 lat sprzed roku zgłoszenia wniosku o emeryturę albo z dowolnych 20 lat, w których byłeś ubezpieczony. Sprawdź, czy za podstawę wymiaru emerytury masz przyjętą podstawę wymiaru renty albo emerytury obliczonej do ustalenia świadczenia przedemerytalnego, czy też podstawę tę masz ustaloną na nowo, a więc od zarobków i od kwoty bazowej obowiązującej w dacie ustalenia emerytury.

Sposób szósty - zamiana

Zamiana emerytury wcześniejszej na emeryturę przyznaną po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego też może przynieść korzyści. Zamienić emeryturę może każdy, kto jest na wcześniejszej emeryturze i osiągnął wiek emerytalny, a urodził się przed 1949 rokiem.

Sposób siódmy - z renty na emeryturę

Każda osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, a spełniająca warunki do emerytury, może zgłosić wniosek o to drugie świadczenie. Korzyści takiej zamiany świadczeń sprowadzają się do tego, że do ustalenia podstawy wymiaru emerytury możesz wskazać te same zarobki, jakie wskazałeś do renty, a obliczenie podstawy wymiaru emerytury od nowej kwoty bazowej gwarantuje wyższą wysokość świadczenia.

Sposób ósmy - zbieg świadczeń

Są osoby, które mają ustalone prawo do dwóch lub więcej świadczeń. Osoby mające przyznaną rentę z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, albo z tytułu wypadku z drodze do pracy bądź rentę inwalidy wojennego czy wojskowego, gdy nabędą emeryturę, uzyskają możliwość pobierania dwóch świadczeń. Mogą pobierać jednak emeryturę powiększoną o połowę renty lub rentę powiększoną o połowę emerytury.

Sposób dziewiąty - dodatki

Gdy emeryt ukończy 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego w miesięcznej wysokości wynoszącej od 1 marca br. 195,67 zł. Wypłacany jest on bez potrzeby składania wniosku.

Sposób dziesiąty - waloryzacja

„Podwyżka” emerytur, to waloryzacja, która - zgodnie z ustawą emerytalną - będzie przeprowadzana corocznie, zawsze od 1 marca.

Sposób jedenasty - zastąpienie zarobków zerowych minimalnymi

Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono zasadę pozwalającą na zastąpienie zarobków zerowych zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy osób, które były zatrudnione z ramach stosunku pracy. Jeśli więc w chwili wyliczania emerytury przyznanej przed 2009 rokiem nie udało Ci się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków i przyjęto dochód zerowy, wystąp do ZUS o przeliczenie świadczenia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group