Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 1544
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Jednoczymy się z powodzianami

Czwartek, 27 maja 2010, 10:58
Aktualizacja: 11:11
Autor: KO
powiat świdnicki: Jednoczymy się z powodzianami
Wielka woda przyszła rok temu do Strzelc i innych miejscowości w naszym powiecie.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Woda tym razem nas oszczędziła, ale mieszkańcy powiatu pamiętają o tym, jak strasznym żywiołem jest powódź. W gminie Marcinowice trwa akcja zbiórki pieniędzy, żywności, wody i środków czystości dla ludzi dotkniętych przez żywioł w innych częściach kraju.

Akcja w gminie Marcinowice trwa do niedzieli, 30 maja.

- Zainteresowanie pomocą dla powodzian jest tak duże, że nie wyklucza się przedłużenia terminu trwania zbiórki darów – mówi wójt gminy Marcinowice, Jerzy Guzik, który w tym tygodniu spotkał się z sołtysami i radnymi. Wszyscy zadeklarowali swą pomoc.

Do akcji przyłączyły się również szkoły, gdzie już od poniedziałku trwa zbiórka darów. Pomoc w akcji oferują rolnicy, przedsiębiorcy i właściciele sklepów, gdzie wystawiane są kosze, w których każdy może zostawić produkty dla powodzian.

Rada Parafialna z Mysłakowa zadeklarowała chęć przekazania kwoty 1 tys. zł z dochodu uzyskanego podczas niedzielnego festynu w Sadach.

Urząd Miejski w Strzegomiu też organizuje pomoc dla poszkodowanych. Dary są przyjmowane w Biurze Obsługi Interesanta w dni robocze w godz. 9.00-11.00 oraz 13.00-15.00. Zostaną one przekazane Caritas Diecezji Świdnickiej, który rozda je wśród potrzebujących.

Caritas Diecezji Świdnickiej organizuje pomoc również za pośrednictwem dwóch strzegomskich parafii – p.w. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej oraz p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Parafia p.w. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej prowadzi zbiórkę pieniężną po każdej mszy świętej. W parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła dary przyjmowane są codziennie, oprócz niedzieli, w godzinach od 8.00 do 9.00 oraz od 16.00 do 17.00.

Rok temu to nasz powiat nawiedziła powódź, za sprawą wielkiej wody zostały zalane setki budynków i gospodarstw. Do tego zatopione uprawy i uszkodzone mosty. Najgorsza sytuacja była w gminie Marcinowice, gdzie wylała Czarna Woda. Fala dotarła najpierw do Wir, Wirek i Zebrzydowa, a następnie objęła Chwałków, Sady, Tąpadłę i Białą. Gdy zaczęła przybierać rzeka Czarna Woda przepływająca przez wsie Zebrzydów, Szczepanów i Strzelce, uszkodzeniu uległy drogi, pobocza, rowy i przepusty, podtopionych zostało dziesiątki gospodarstw, zalanych ponad setka budynków mieszkalnych, w tym świetlica wiejska, ucierpiały setki hektarów upraw rolnych.

W całym powiecie wczesnym latem ubiegłego roku wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego, zadecydowano o zwiększeniu zrzutu wody ze zbiornika w Lubachowie. Na ulicach Świdnicy tworzyły się liczne rozlewiska. Najgorzej było na Zarzeczu. W okolicach wiaduktu przy ul. Kopernika było prawie metr wody. Wystąpiły rozlewiska rzeki w rejonie byłego ZEM-u i Renifera. Na szczęście nie odnotowano zalania budynków mieszkalnych. W Pankowie wzbierał rów zbierający wodę z pól, liczne podtopienia wystąpiły w Pszennie, Mokrzeszowie i Witkowie oraz w Komorowie. W gminie Jaworzyna Śląska w Pasiecznej rzeka wystąpiła z koryta powodując podtopienia pobliskich łąk, zalane zostały pomieszczenia piwniczne przychodni w Jaworzynie, woda wdarła się do piwnic gimnazjum, hali sportowej oraz wielu prywatnych posesji nie tylko w Jaworzynie, ale też w Pastuchowie, Witkowie, Starym i Nowym Jaworowie. Czasowo podtopiona była droga wojewódzka Świdnica-Strzegom. W Świebodzicach uszkodzona została linia wałów ochronnych oraz murów oporowych na Cierniach. W gminie Żarów podtopione były budynki, garaże, podwórka, ogródki oraz pola uprawne w Bukowie, Pyszczynie, Krukowie, Imbramowicach i Siedlimowicach. W gminie Strzegom przez kilka godzin zablokowana była droga w Olszanach, gdzie woda uniemożliwiała przejazd.

Jak można pomóc powodzianom?
- wpłać datek na konto Polskiego Czerwonego Krzyża (konto nr: 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem „Powódź 2010”),
- wyślij SMS (SMS dla powodzian),
- w niedzielę rzuć datek do puszki w kościele (Biskup apeluje o datki dla powodzian),
- przekaż dary materialne, najbardziej potrzebna pomoc to: środki czystości, środki dezynfekcyjne, wiadra, łopaty, rękawice gumowe, kalosze, peleryny, kurtki przeciwdeszczowe, ubrania robocze, odzież nieużywana, koce, śpiwory, materace, miotły różne, ręczniki, pościel, worki na śmieci, pampersy, odżywki i środki pielęgnacyjne dla dzieci, żywność o przedłużonej trwałości (np.: dżemy, konserwy, cukier, herbata, itp.), woda pitna niegazowana.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group