Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 572
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Jednogłośnie na tak– budżet gminy Świdnica uchwalony

Piątek, 30 grudnia 2011, 15:24
Aktualizacja: Piątek, 6 stycznia 2012, 9:52
Autor: red
Gmina Świdnica: Jednogłośnie na tak– budżet gminy Świdnica uchwalony
Fot. użyczone
Podobnie jak w latach poprzednich, tak i tym razem Rada Gminy jednomyślnie przyjęła Uchwałę Budżetową Gminy Świdnica na 2012 rok.

16 grudnia 2011 r. na wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów wraz z Przewodniczącymi Komisji Stałych Rady Gminy zakończono prace nad opiniowaniem projektu Budżetu Gminy Świdnica na 2012 r. W nowym roku budżetowym planuje się wydatki na inwestycje w wysokości 23% planowanych wydatków budżetu gminny. Zadania inwestycyjne przewiduje się realizować przy współudziale środków pochodzących z funduszy unijnych, Funduszu Ochrony Środowiska, dotacji z budżetu państwa – mówił przed uchwaleniem budżetu przew.Komisji Budżetu i Finansów Janusz Maruda.

Dziękuję za szybką i sprawną pracę nad przyszłorocznym budżetem. Z pewnością będziemy kontynuować proces inwestycyjny, zachowując proporcje z lat poprzednich, tj. 2010 i 2011 r. Jednakże będzie to także budżet ostrożnościowy ze względu na sytuację ekonomiczną jaką możemy obserwować w kraju. Życzę pomyślnego Nowego Roku i dobrej współpracy, która będzie służyła mieszkańcom gminy – mówi wójt gminy T. Mazurek.

W budżecie Gminy Świdnica na 2012 rok planuje się dochody w wysokości 48,3 mln zł, w tym: dochody majątkowe w kwocie 5,08 mln zł i dochody bieżące 43,2 mln zł . W stosunku do przewidywanego wykonania za rok 2011, szacuje się spadek dochodów o 2,36 mln zł. tj. o 4,7%. Zmniejszenie dochodów spowodowane jest przede wszystkim wyczerpaniem funduszy unijnych z przeznaczeniem na inwestycje jakie planowane były na lata 2007-2012. Ponadto na wielkość planowanych dochodów wpływ będzie miała zmniejszona część wyrównawcza subwencji ogólnej, ponieważ w roku 2010 gmina uzyskała wyższy wskaźnik dochodów własnych na 1 mieszkańca.
Aby móc kontynuować obraną strategię rozwoju Gminy Świdnica, planujemy utrzymać dotychczasowy poziom wydatków majątkowych. W nowym roku budżetowym na zadania inwestycyjne przeznaczymy 11,08 mln zł, co stanowić będzie 23% planowanych wydatków budżetu gminy.

W 2010 r. dzięki wykorzystaniu ponad 11,7 mln zl. unijnych funduszy, w ramach RPO WD zakończyliśmy proces wodociągowania gminy. Zgodnie z Strategią Rozwoju Gminy oraz Wieloletnią Prognozą Finansową na przyszły rok zaplanowano dalszą rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej, budowę kolejnych dróg i budynku komunalnego w Pszennie, termomodernizację placówek oświatowych, budowę i modernizację świetlic wiejskich w ramach programu PROW „Odnowa i rozwój wsi”.

Jednak nie obejdzie się również bez cięć. W przyszłorocznym budżecie o ponad 2 mln zmniejszono wydatki bieżące, ograniczając zakupy i remonty do minimum. Nie będzie to miało jednak bezpośredniego wpływu na jakość wykonywanych zadań bieżących gminnego samorządu. Gmina Świdnica przygotowuje się również do proponowanych zmian przez Ministra Finansów, dot. ograniczenia planowanego deficytu na rok 2012.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group