Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 651
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Już nie ma 20 tysięcy...

Sobota, 15 czerwca 2024, 7:37
Aktualizacja: 11:38
Autor: red
powiat świdnicki: Już nie ma 20 tysięcy...
Fot. KPP Świdnica
20 tysięcy złotych stracił 31–latek, który padł ofiarą oszustwa na „pracownika banku”. Oszuści, wykorzystując umiejętności manipulacyjne, przeprowadzili w taki sposób rozmowę, że w konsekwencji namówili mężczyznę, by ten wygenerował i podał 5 kodów BLIK w celu zabezpieczenia swoich pieniędzy.

Do 31-latka zadzwonił mężczyzna, podając się za pracownika banku z działu technicznego, w którym ten ma konta osobiste i firmowe, na następnie poinformował go, że bank zarejestrował nieautoryzowane logowanie do bankowości elektronicznej na konto 31-latka w innym mieście. Rzekomy pracownik banku poprosił o potwierdzenie czy przelew był realizowany przez 31-latka. Kiedy ten zaprzeczył oszust powiedział, że w takim razie przelew został zablokowany, ale w międzyczasie pojawiły się kolejne przelewy w systemie. Mężczyzna nakazał zalogować się poszkodowanemu na swoim koncie, a następnie został przełączony do rzekomego działu bezpieczeństwa.

Tam rozpoczął rozmowę z innym mężczyzną. Ten oświadczył, że dzwoni z Warszawy i że doszło do „dużego wyłudzenia”i że dział w którym pracuje ustalił, że 2 pracowników banku zamieszanych jest w to wyłudzenie środków. Następnie mężczyzna poprosił o przekazanie stanu kont. Poinformował też, że bank będzie próbować odzyskać utracone środki. Mężczyzna oświadczył, że muszą wykorzystać metodę „lustrzaną” oraz że muszą zrobić takie operacje jakie zrobili złodzieje. Wskazał także konto z jakiego zostały skradzione pieniądze.

Rozmówca poinformował, że bank przygotowuje dla 31-latka konto bezpieczne, bo obecne zostanie zlikwidowane, żeby uniemożliwić dalsze przelewy. 31-latek w trakcie rozmowy otrzymał też wiadomość sms, że obecnie z nim prowadzi rozmowę specjalista działu bezpieczeństwa banku. Rozmówca polecił postępować zgodnie z instrukcjami. Następnie przekazał, że ktoś za pomocą kodów BLIK wypłaca gotówkę 31-latka z konta i by odwrócić ten proces mężczyzna miał wygenerować 5 kodów po 4 tysiące złotych, co też uczynił.

Po chwili rzekomy pracownik działu bezpieczeństwa poinformował, że procedura przywrócenia niestety się nie powiodła i konieczne jest by mężczyzna udał się do placówki swojego bank, żeby wypłacić pozostałe pieniądze z konta bo nie należą one do niego, zaczął tez straszyć spłata wysokiego kredytu. Wówczas 31-latek zaczął podejrzewać oszustwo. Udał się do placówki banku gdzie potwierdził, że z jego konta ktoś wypłacił 20 tysięcy złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group