Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 567
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Kamienny projekt

Piątek, 3 stycznia 2020, 17:10
Autor: red
Strzegom: Kamienny projekt
Fot. UM Strzegom
„Historia zamknięta w kamieniu” to kolejny projekt edukacyjny realizowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, który oparty jest na znajomości historii Strzegomia i okolic ukazanej przez pryzmat granitu, piaskowca, etc.

Uczniowie poznają różne funkcje kamienia – od płaskorzeźb w Bazylice Mniejszej po krzyże pokutne w okolicznych wioskach. Projekt realizowany przez klasę humanistyczną (I ag) składał się z trzech etapów.

Pierwszym etapem były warsztaty rzeźbienia w piaskowcu pod okiem lokalnego rzeźbiarza Jerzego Zyska w zakładzie kamieniarskim w Stanowicach. Zajęcia, które odbyły się 24.10.2019 r., podzielone były na dwa etapy. Na początku prowadzący opowiedział uczniom o zawodzie rzeźbiarza, następnie wyjaśnił jakie zadanie ich czeka i rozpoczął się drugi – praktyczny etap. Każdy z uczniów dostał tabliczkę z narysowanym wzorem płaskorzeźby do wykonania, narzędzia oraz farby do pomalowania gotowych już dzieł. Ze stworzonych tabliczek w murach LO powstała wystawa, która tematycznie powiązana była ze szkolnymi i gminnymi obchodami Święta Niepodległości.

W ramach realizacji drugiego etapu projektu klasa humanistyczna pojechała, wraz z opiekunami, do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na makiecie, jak wyglądał obóz w latach 1940-1945 oraz jak ciężką pracę musieli wykonywać więźniowie w okolicznych kamieniołomach. Uczniowie po wykładzie oglądali wystawę, w której mogli m. in. zobaczyć uniform noszony przez więźniów obozu i dokumenty (listy do bliskich osób, akta medyczne, które zachowały się po tylu latach). Po obejrzeniu wystawy licealiści wzięli udział w zajęciach skoncentrowanych na historii trzech byłych więźniów Gross Rosen - pana Stanisława, Mariana i Tadeusza. Uczniowie dostali 3 teczki, każda podpisana innym imieniem, a w niej zawarte były ankiety, protokoły, akta medyczne, akta tożsamościowe i inne ważne dokumenty. Wraz z nimi grupy dostały również „kartotekę”, którą należało uzupełnić z pomocą przygotowanej prezentacji na temat dzieciństwa byłych więźniów oraz dokumentów załączonych w teczkach. Zadanie wymagało od uczniów dużej koncentracji, skupienia i komunikacji między sobą. Po 5 minutach każda z grup przeczytała informacje, które udało im się pozyskać o danej osobie, a następnie zobaczyli drugą część prezentacji opowiadającej o losach tych bohaterów po uwolnieniu z obozu. Dowiedzieli się wtedy, czy pan Stanisław, Marian i Tadeusz wrócili do swoich rodzinnych domów, czy odnaleźli swoją rodzinę, czy spełnili swoje marzenia i w jaki sposób czasy spędzone w obozie wpłynęły na ich życie. Wycieczka była dla klasy bardzo dobrym doświadczeniem, licealiści zobaczyli jak ludzie, pomimo takich okropnych doświadczeń jakimi były obozy koncentracyjne, dalej funkcjonowali i nie poddawali się. Kilka dni po wyjeździe do Muzeum Gross Rosen uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z żyjącymi byłymi więźniarkami filii obozu na Grabach.

Wykład na temat rzeźb sakralnych wykonanych z piaskowca odbył się 5.12.2019 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu oraz w Parafii Św. Jacka w Stanowicach. W pierwszej kolejności uczniowie udali się do bazyliki, gdzie czekali na nich: historyk Krzysztof Kaszub oraz rzeźbiarz Jerzy Zysk. Klasa poznała historię bazyliki oraz dowiedziała się o szczegółach architektury oraz symbolice i wykonaniu rzeźb. Po zwiedzaniu bazyliki uczniowie pojechali do Stanowic, gdzie czekała na nich kolejna osoba – Piotr Szmidt, lokalny pasjonat historii, który oprowadził klasę po parafii oraz pokazał i opowiedział historię krzyża pokutnego umiejscowionego przed kościółkiem. Uczniowie dowiedzieli się, że krzyż jest jednym z najstarszych i największych w Europie, postawiono go ok. 700 lat temu na znak ugody za morderstwo Karola de Laginberga, byłego stanowickiego młynarza. Na koniec wycieczki klasa dostała w prezencie pocztówkę z wizerunkiem parafii oraz pamiątkową pieczątkę, którą każda osoba może dostać w nagrodę, robiąc sobie zdjęcie z krzyżem. Dzięki wyjazdowi uczniowie mogli dowiedzieć się bardzo dużo na temat architektury, rzeźby oraz innych krzyży pokutnych położonych na Dolnym Śląsku.

Podsumowaniem oraz klamrą zamykającą cały projekt „Historia zamknięta w kamieniu” było poznanie informacji na temat współczesnej rzeźby kamiennej. Uczniowie podczas spaceru po Strzegomiu poznali współczesne rzeźby wykonane przez artystów z Polski. Rozmieszczone w różnych częściach Strzegomia są atrakcją dla turystów i wizytówką naszego miasta. Uczniowie obejrzeli dzieła znajdujące się na Alei Wojska Polskiego. Rzeźby są tam bardzo zróżnicowane i każda z nich wyróżnia się czymś charakterystycznym, o czym uczniowie mogli między sobą dyskutować. Po przejściu i obejrzeniu wszystkich rzeźb, klasa zmieniła kierunek wycieczki i skierowała się w stronę strzegomskiego rynku. Zatrzymali się przed Urzędem Miejskim, gdzie stoją dzieła cyklicznie wymieniane, aby zachęcić mieszkańców do odczytywania sztuki. Ostatnim miejscem, do którego poszli uczniowie była fontanna miejska. W jej sąsiedztwie postawione są dwie rzeźby: pierwsza z nich to granitowe serce Polski zrobione ze strzegomskiego granitu, a drugi to pomnik słynnego Jana Himilsbacha.

Uczniowie podczas całego projektu zorganizowanego przez szkołę mogli dowiedzieć się bardzo dużo o sztuce, rzeźbie oraz granicie, z którego Strzegom słynie.

To niecodzienne przedsięwzięcie - realizowane przez naszych humanistów - finansowane jest przez gminę Strzegom w ramach zadania "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej" oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group